Forum Klub gospodarczy - tematy użytkowników

PSL zmienia przepisy wsprawie stron

PSL zmienia przepisy wsprawie stron

skomentuj
piechocinski / 83.31.197.* / 2007-09-03 21:57
PSL zmienia przepisy w sprawie rejestracji stron internetowych

Sprawa ma związek z interpretacją Sądu Najwyższego z końca sierpnia, zgodnie, z którą nie ma znaczenia co zawiera strona internetowa; jeśli tylko jest aktualizowana przynajmniej raz w roku, powinna zostać zarejestrowana w sądzie podobnie jak dziennik, czy czasopismo.
Polskie Stronnictwo Ludowe zabiega o zmianę prawa prasowego tak, by autorzy publikacji internetowych nie musieli rejestrować swoich witryn w sądzie. Projekt jest już gotowy i lada moment ma zostać złożony do marszałka Sejmu. Sprawa ma związek z interpretacją Sądu Najwyższego z końca sierpnia, zgodnie, z którą nie ma znaczenia co zawiera strona internetowa; jeśli tylko jest aktualizowana przynajmniej raz w roku, powinna zostać zarejestrowana w sądzie podobnie jak dziennik, czy czasopismo.

Waldemar Pawlak prezes PSL stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że projekt poprawki sprowadza się do tego, by Internet nie podlegał w zakresie dotyczącym rejestracji publikacji periodycznych prawu prasowemu. W ocenie Waldemara Pawlaka nie ma powodu do rejestracji w sądzie witryn, bo każdy, kto rejestruje domenę internetową, musi podać swoje dane, natomiast użytkownicy domowi podpisują umowy z dostawcami Internetu, gdzie również znajdują się wszystkie personalia. Nie ma tutaj ryzyka jakiejś anonimowości, i służby, które chcą podsłuchiwać i identyfikować uczestników dyskusji internetowych mają pełne pole do popisu.

Zapytany, czy kafejki internetowe nie dają jednak anonimowości powiedział, że przy obecnym stanie techniki nie jest problemem ustalenie danych osób, które aktualizują strony z kafejek. Trudno z powodu kafejek internetowych utrudniać, czy uprzykrzać życie ogromnej rzeszy internautów, gdzie znakomita większość ludzi nawet na forach internetowych różnych portali podaje swoje adresy mailowe, a więc zachowuje pełną otwartość dyskusji - zaznaczył prezes PSL.

PSL liczy, że Sejm rozpatrzy projekt jeszcze w tym tygodniu, by prawo prasowe było zmienione przed publikacją interpretacji sądu w tej sprawie, czyli przed 10 września.

Z Internetu korzysta w Polsce 13 mln osób.Janusz Piechocinski
skomentuj

Najnowsze wpisy