Forum Forum prawneZmiany w prawie

Niewypłacalnosc a spadek?

Niewypłacalnosc a spadek?

Marcin_1979 / 2010-08-20 13:31
Dom jednorodzinny. Matka, ojciec, 3 synów. Ojciec zmarł 18 lat temu i do tego czasu nie została przeprowadzona sprawa spadku.

Jak wygląda sytuacja w momencie kiedy któryś ze spadkobierców jest np. dłużnikiem bez możliwości spłacenia długu z powodu niewypłacalności?

Czy w momencie otrzymania spadku majątek który otrzymała osoba zadłużona zostanie obciążony w jakiś sposób? Jezeli tak to czy można tego uniknąć skoro te osoby po prostu chcą zrzec sie na rzecz osoby nie zadłużonej.



Czy darowizna w takim przypadku będzie opodatkowana?
Wyświetlaj:
helna io / 89.64.41.* / 2019-10-22 12:24
To są kwestie, które warto poruszyć z adwokatem. Ja ilekroć mam jakieś nurtujące mnie pytanie natury prawnej, zawsze zwracam się do zaufanego adwokata- pana Cejrowskiego z jednej z tczewskich kancelarii. Zawsze mogę liczyć na jego profesjonalne podejście i dużą wiedzę.
H Szatkowski / 2010-08-24 12:46
W kwestii opodatkowania darowizny widzę, ze już padła odpowiedź w innym miejscu na forum.
Więc do rzeczy:
Jeśli spadkobierca jest zadłużony, to do chwili działu spadku nie można z niego spłaty egzekwować- gdyż objęłaby innych spadkobierców. Od dokonania działu- już tak- pojawia się odrębny majątek dłużnika, z którego wierzyciel może dochodzić spłaty.

Wierzyciel może sam złożyć wniosek o sądowy dział waszego spadku i w jego trakcie dochodzić spłaty tj. przejęcia adekwatnego udziału w spadku.

Jeśli tego nie zrobi, dokonanie przez zadłużonego spadkobiercę darowizny swego udziału w spadku będzie działaniem na szkodę wierzyciela. Otwiera to drogę do tzw. 'skargi pauliańskiej', która to procedura w największym skrócie pozwala wierzycielowi dochodzić po takiej darowiźnie spłaty długu już nie od dłużnika, ale od obdarowanego, czyli właściwie do unieważnienia jej skutków.
Przesłanki są takie:
- dłużnik dokonuje czynności prawnej krzywdzącej wierzycieli,
- wskutek tej czynności osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową,
- dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli,
- osoba trzecia wiedziała o celu, w jakim dłużnik dokonał czynności prawnej bądź przy zachowaniu należytej staranności mogła się o tym dowiedzieć.

Regulują to art.527-534 kodeksu cywilnego:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-cywilny

Najnowsze wpisy