Forum Forum prawnePracy

niezapłacone nadgodziny

niezapłacone nadgodziny

lullek / 2011-10-04 09:57
Często pracuję w godzinach nadliczbowych, zwykle pracodawca wypłacał nam za nie pod koniec miesiąca, pensję mamy do 10-tego każdego miesiąca, a za nadgodziny dostawaliśmy później, teraz czekam na tą dodatkową wypłatę już drugi miesiąc, czy to zgodne z prawem? jak mogę się ubiegać o wypłatę za moje niezapłacone nadgodziny?
Wyświetlaj:
OS / 77.255.33.* / 2011-10-12 21:19
Od pięciu lat ciągle pracuję po godzinach. Pod koniec miesiąca, kiedy najwięcej jest pracy np: od 9 do 22. Wiele razy pisałam e-maile o rozwiązanie tej sprawy do swojego przełożonego i kierownika personalnego. Do tej pory nic z tym nie zrobili. Ewidencję wypełniam z godnie z grafikiem czyli po 8h dziennie. Taki otrzymałam przykaz od góry. Mój czas pracy jest łatwo zweryfikować na podstawie systemu elektronicznego wejść/wyjść. Firma oficjalnie twierdzi że nie jest to dla nich podstawa do wypłaty nadgodzin. Jedyne co mam aby udowodnić pracę po godzinach to print scrn z poczty, o której wysyłałam e-maile do innych działów oraz daty modyfikacji plików nad którymi pracowałam.
Co ma zrobić w tej sytuacji, proszę o pomoc.
szklarek / 2011-10-13 12:00
No więc teraz po prostu trzeba kierownikowi "zagrozić" krokami prawnymi tj. poinformowaniem PIP i/lub sądem pracy. Albo pominąć ten etap i zrobić to od razu.
PIP można anonimowo.
Niestety nie wiemy jak długo trwa w firmie retencja danych z systemu wejść. Nie wiem czy to prawo jakoś reguluje, więc być może danych np. sierpniowych i wcześniejszych nie ma.
Niestety często kończy się to próbą zwolnienia- siłą rzeczy z fałszywego powodu, co też jest podstawą do pozwu do sądu pracy- o nieważność wypowiedzenia lub przywrócenie do pracy lub odszkodowanie i sprostowanie świadectwa pracy.

Nawet ustanie stosunku pracy i powyższe odszkodowanie absolutnie nie powodują niemożności dochodzenia wypłaty nadgodzin- jak wszystkie należności pracownicze dopiero po 3 latach się przedawniają.

Wiem, to trudna decyzja. Może jacyś sojusznicy- choć jeszcze jeden pracownik.....
szklarek / 2011-10-04 10:28
Zgodne, bo pracodawca rozliczyć się z nadgodzin musi do KOŃCA okresu rozliczeniowego -trzeba więc ustalić, jaki jest stosowany w Pana zakładzie.
I oczywiście może rozliczyć się w naturze tj. udzielając godzin wolnych.

Podstawa- art. 151 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-szosty-czas-pracy/rozdzial-v-praca-w-godzinach-nadliczbowych/art-151

Najnowsze wpisy