Forum Forum podatkowePIT

Niezapłacony podatek z tytułu zwrotu z IKZE

Niezapłacony podatek z tytułu zwrotu z IKZE

gregc / 2017-07-24 15:35
Dzień dobry,

dopiero wczoraj dotarło do mnie, że nie zapłaciłem przecież podatku w 2016 roku za rok 2015 z tytułu zwrotu z IKZE (wykazanego na przesłanym mi przez fundusz inwestycyjny druku PIT-8C).

W związku z tym mam następujące pytania:

1) Który formularz PIT mam obowiązek wypełnić (jestem zwykłym pracownikiem, który poza tym osiąga tylko dochody z pracy)? Czy ma być to formularz w wersji z 2016 roku (kiedy miałem obowiązek wykazać i zapłacić podatek), czy z chwili obecnej?

2) Czy mam jako cel złożenia formularza podać korektę czy złożenie zeznania, w sytuacji gdy za 2015 rok złożyłem w 2016 roku formularz PIT-37?

3) Ile wyniesie podatek, jeżeli wspomniany zwrot z IKZE wyniósł 5390,10 zł? Ile wyniosą odsetki karne i wg jakiego wzoru się je oblicza? Czy na formularzu PIT mam obowiązek wykazać wyłącznie sam podatek, czy też podatek razem z odsetkami karnymi?
wiwan / 2017-07-24 19:01
ad. 1/2 - formularz PIT -36, w opcji 'korekta', w wersji za 2015, czyli ver.22

ad. 3 - wiersz inne źródła.

Nie wiem ile wyniesie podatek a więc i odsetki, bo wyjdzie to z porównania rozliczenia pierwotnego z korektą. Podstawowa kwestia, czy:
- przed korektą i po korekcie został Pan w I przedziale skali
- przed korektą był jeszcze I, a po korekcie w II
- przed i po był Pan w II przedziale.

Bo to z grubsza wpływa na to, czy generalnie podatek do dopłaty to ok. 18%, czy ok. 32 %.

Odsetki - liczone od 2 maja 2016 do dnia dopłaty z korekty od kwoty dopłaty PIT:

https://www.money.pl/podatki/kalkulatory/odsetkowy/

Wpłata odsetek łącznie z dopłatą PIT, ale w tytule wyraźnie warto zaznaczyć że to 'korekta PIT 36 za 2015 + ODSETKI)

Najnowsze wpisy