Forum Polityka, aktualnościGospodarka

NIK: 2 mld zł strat na prywatyzacji hut

NIK: 2 mld zł strat na prywatyzacji hut

Money.pl / 2007-01-25 17:38
Komentarze do wiadomości: NIK: 2 mld zł strat na prywatyzacji hut.
Wyświetlaj:
wjaz / 83.5.134.* / 2007-11-01 03:35
Czy nikt już nie pamięta, że od 2002 do 2003 roku banki nie udzieliły hutom żadnego kredytu? Banki miały zakaz udzielania kredytów sektorowi wysokiego ryzyka i blokowały konta. Długi czterech hut tworzących PHS na przełomie 2001 i 2002 roku wyniosły 1 miliard 150 milionów złotych. Łączna strata, liczona narastająco, przekraczała 4,7 miliarda złotych.

LNM Holdings (obecnie Mittal Steel) przejął wówczas blisko 70 proc. akcji koncernu. Trudno powiedzieć, ile kosztował PHS, bo padają różne kwoty. Mówi się, że łączny koszt przejęcia wraz z programem inwestycyjnym wyniósł około 7,6 mld zł. Kwota ta miała obejmować m.in. zakup akcji PHS, podwyższenie kapitału oraz wykup części wierzytelności spółki, zamienionych później na akcje.

Mittal Steel przejął blisko 3 miliardy złotych zadłużenia PHS i zobowiązał się do zainwestowania 2,4 miliarda złotych. W dniu zamknięcia transakcji, tj. 5 marca 2004 roku, inwestor przekazał blisko miliard złotych wierzycielom. Wpłacił też 800 milionów na podwyższenie kapitału PHS. W dniu sfinalizowania umowy Mittal zapłacił 1,8 miliarda złotych.

Na podstawie analizy "ex post" raczej nikt nikogo nie skaże, zwłaszcza że przetarg był rozpisany i szeroko ogłoszony, i nikt nie chciał tych hut kupić, za wyjątkiem Mittal Steel i US Steel. Mittal dał więcej kaski.
patron hut Florian / 83.21.239.* / 2007-01-25 18:03
Nie dajmy się zwariować, nie jest to jakaś nowość. Przecież już nawet Lepper, 2 lata temu. mowił, że Huty sprzedano za 10 procent wartości. Uważam, że nie tylko taką stratę ponieśliśmy, o czym już i ja tutaj pisałem, przy sprzedaży hut. Sprzedaliśmy je w chwili kiedy zapotrzebowanie na stal rosło z dnia na dzień, a Kaczmarek, podejrzewam, że cholerny łapownik, twierdził, iż musi sprzedawać te huty nie za tyle ile są warte, tylko za taką sumę ile ktoś chce dać.
Czekam już kilka lat, i mam nadzieję, że się doczekam kiedy weźmie go ktoś do swojej celi, a może będzie, jako groźny , sam siedział. Cały nasz majątek jest sprzedany jest tak, jak wynosi majątek pijaczyna z domu i przeznacza to co dostał na wódę, a nasi politycy, pozal się Boże, dzielili między siebie, w ten lub inny sposób, bo gdzie są te pieniądze skoro na nic nas nie stać. Ludzie wyczytałem, chyba tydzień temu, że w Szczecinie rozładowywano statek z importowanym cementem - skandal ! Jeszcze nie dawno byliśmy potęgą światową w produkcji cemetu, a tu nagle import. Boże kiedy Ty skażesz tych naszych złodziei. Modlę się każdego dnia o to, ale Ty Boze jesteś nierychliwy, bo zaledwie paru dobierasz się do pleców , a kiedy ta reszta, któ5ra mieni się najbogatszymi z polaków
miszczu / 83.29.2.* / 2007-01-25 19:44
Dziwny układ-stary komunista cieszy się że moherowe berety rozliczą wyprzedaż sentymentalnego majątku pogierkowskiego (łącznie z cementem).
niezadowolony / 83.19.157.* / 2007-01-25 17:38
a kto zrobi doniesienie do prokuratury na nik "płytko-muzgowców" holdings kupił huty tylko dlatego że kosztowały X zlotych, gdyby kosztowaly Y złotych dopłacali byśmy wszyscy do dzś. a teraz możemy umorzyć im podatki bo w przeciwnym razie kilka dziesiąt tysięcy rodzin pujdzie po zapomogę do MOPSu i to będzie z nasych pieniędzy a nie z pieniędzy niku a zwłaszcza z dochodów p Jezierskiego. dlatego proponuje rozwiązać NIK bandę rozgarniętych ludzi ( człowiek po szkole podstawowej wie że każda prywatyzacja to zysk kolesi, a pracownicy NIKu potrzebują kilka miesięcy a niekiedy i lat) trzeba podnieść pobory urzędnikom bo zasóługują nato za ośmieszanie nas przed ŚWIATEM Ozgrozo
Całka / 83.21.239.* / 2007-01-25 18:10
niezadowolony, polityków mamay tak mądrych jak i ty, zobacz
jakie kardynalne błędy robisz - pewnie byłeś doradcą Komołowskiego, a może ministra gospodarki Piechoty, oni mądrością podobni do ciebie.
niezadowolony / 83.19.157.* / 2007-01-25 20:28
Całka - do rozgarniętych to Ty nienależysz. Ja w odróżnieniu do ciebie przez swoje pięćdziesiąt lat nienależałem do żadnej bandy, ani do czerwonych ani do biało czarnych. Jak chcesz się tu na tych stronach wymondrzać, to zdejm ten mocherowy BERET i pomódl się o zdrowie bo rozum zapuźno.

Najnowsze wpisy