Forum Forum emerytalneOFE

Nowe propozycje zmian w OFE. Politycy wszystkich partii wyrazili sprzeciw

Nowe propozycje zmian w OFE. Politycy wszystkich partii wyrazili sprzeciw

Wyświetlaj:
Francopilot / 89.66.244.* / 2013-04-04 18:36
czy te OFE to nie efekt wielkopomnych reform premiera Buzka?
rembert2 / 2013-03-29 13:15 / Tysiącznik na forum
To beda placic do smierci po 100 zl i tyle a tak bylby wybor.Teraz Donald bedzie mial pretekst zeby zgarnac cala kase.A OFE postepuja tak samo jak zlodzieje z rzadu czy ZUSu
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
FDA / 188.116.35.* / 2013-03-29 08:12

niesie w sobie różne ryzyka, związane między innymi z długością życia - dodała. Bańkowska

Przecież firma wypłacająca emerytury z OFE(bo raczej nie będą to OFE) sobie to dokładnie skalkuluje.
Jeśli OFE w ramach dyskusji jak wypłacać te pieniądze, proponują aby wypłacać przez określony czas co prawda ryzyko długowieczności przerzucają na emeryta, ale za to on dostanie więcej pieniędzy.
I w tym przypadku kiedy to emerytura z OFE będzie ok.10% tej z ZUS, można sobie na to pozwolić.
Jeśli to ryzyko przerzucimy na firmę wypłacającą to oczywiście ona to musi dokładnie skalkulować aby nie dopłacić do interesu.
Jak to może wyglądać widać na przykładzie tzw. odwróconej hipoteki-gdzie jest to tak skalkulowane że emeryt "odbiera" 30,40% wartości nieruchomości.
Ale już wyraźnie widać,że chęć ratowania budżetu i ZUS,przeważy nad interesami przyszłych emerytów.
serent / 77.255.25.* / 2013-03-29 06:12
Koszty zarządzania OFE są monstrualne! Niezależnie od OFE inwestowałem identyczne środki. Po czterech latach mój prywatnie inwestowany kapitał na TFI jest ponad dwukrotnie większy od efektu uzyskanego przez specjalistów OFE. Nawet uwzględniając podatek Belki, będzie to nieco ponad dwukrotność zysku w stosunku do OFE. Dodam, że nie mam żadnego przygotowania ekonomicznego.
tańczący_z_fundami / 195.149.64.* / 2013-03-29 09:46
Nie ma w tym nic dziwnego, zwykła lokata przyniosi większe zyski niz OFE. Ale co to za porównanie - przecież rząd ZMUSZA wszystkie OFE aby 60% pieniędzy trzymały w obligacjach rządowych, resztę po kolesiowsku wkłada w akcje kilku gigantów - KGHM, Tauron, PGE itp i to jest całe zarządzanie, zaledwie tylko drobne kilka procent kasy inwestują dowolnie - i stąd te drobne różnice w wynikach OFE. No i wszystkie tracą - bo przy takich regulacjach rządowych to tracić MUSZĄ !
wiwan / 2013-03-29 11:08
Nie rząd a Ustawa* i NIE ma takowego 60 % pułapu dotyczącego obligacji.

OFE może posiadać np. nawet 90% aktywów w akcjach notowanych na regularnym rynku giełdowym.

*Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych- art. 141 do 144.
tańczący_z_fundami / 195.149.64.* / 2013-04-02 10:07
No wiwan mógłbys się bardziej wysilić, ja wiem że reprezentujesz na money.pl stronę rządową ale żeby tak bezczelnie ... hmm .. mijać się z prawdą?!!
Otóż wspomniana przez Ciebie ustawa o OFE nie reguluje maksymalnych progów inwestowania - robi to rozporządzenie Rady Ministrów. I w drodze rozporządzenia z 12.05.1998 roku zostały przyjete poziomy - nie chcę wchodzić w szczegóły ale ogólnie był to 60% dług państwowy 40% akcje. Natomiast po nazwijmy to po imieniu - kradziezy przez rząd 2/3 składki z OFE do ZUS nowe rozporządzenie z 26.04.2011 okresliło nowy poziom - suma długu państwowego i akcje na 90% - czyli to co tam wypisujesz. I co z tego ? Nawet jeśliby OFE inwestowało CAŁĄ łaskawie zostawiona składkę przez państwo w OFE w akcje to i tak nic z tego nie będzie bo zostało tej składki zaledwie 33% tego co było przed zajumaniem przez rząd a wcześniej można było 40% w akcje.
A raporty roczne OFE pokazuja że nie zmieniły specjalnie poziomów inwestowania więc zyski OFE wyglądaja tak jak wyglądają. Mają jeszcze trochę szczęścia że kapitał z zagranicy trochę ostatnio podpompował giełdę warszawską - ale jak nastąpi kolejna odsłona kryzysu to zobaczysz minusowe stopy zwrotu i to będzie moment gdy OFE zostaną zlikwidowane przy aplauzie publiki.
Więc nie mydl oczu ludziom !
wiwan / 2013-04-02 11:13
Oczywiście. Reprezentuję, wielbię i jeszcze rząd mi za to płaci, z premierem umawiam się na grilla.

Powtarzam- we wspomnianej przeze mnie ustawie i wskazanych artykułach SĄ wskazane limity i zasady lokowania.

Rozporządzenie z dnia 12 maja 1998- o którym piszesz:
"w sprawie określenia maksymalnej części aktywów otwartego funduszu emerytalnego, jaka może zostać ulokowana w poszczególnych kategoriach lokat, oraz dodatkowych ograniczeń w zakresie prowadzenia działalności lokacyjnej przez fundusze emerytalne"

jest UCHYLONE.

Obecne Rozporządzenia w tym zakresie to:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2011 r. w sprawie dodatkowych ograniczeń w zakresie prowadzenia działalności lokacyjnej przez fundusze emerytalne

oraz

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2011 r. w sprawie określenia maksymalnej części aktywów otwartego funduszu emerytalnego, jaka może zostać ulokowana w poszczególnych kategoriach lokat

NIE wprowadzają wspomnianego progu min 60% w obligacjach.

Drugie z ww Rozporządzeń - owszem rozpisuje na lata dochodzenie do wspomnianego przeze mnie progu 90% akcji.

I tyle.

Pozostawiam forumowiczom ocenę mijania się z prawdą. Oczywiście zalecam posługiwanie się ujednoliconymi aktami prawnymi- czyli z ISAP-u.
FDA / 188.116.35.* / 2013-03-29 10:52

zwykła lokata przyniosi większe zyski niz OFE

OFE miały średnioroczny przyrost jednostki 9%-w okresie 13lat.
Nie znam takich lokat(może mnie oświecisz)które dały taki zwrot w tak długim okresie.
Więc zanim zaczniesz pisać głupoty poczytaj coś w Internecie!
tańczący_z_fundami / 195.149.64.* / 2013-04-02 10:11
Nie rozśmieszaj mnie, w ten okres 13- letni wliczyłeś hossę gdy sam wig20 rósł 30% rocznie nic nie robiąc. Zajrzałem do ostatnich raportów pierwszego z brzegu OFE - za ostatnie 5 lat - średnio mają 2 - 2,5 % zysku - to mniej niż inflacja ! WIĘC NIE CUDUJ CUDAKU !
FDA / 188.116.35.* / 2013-03-29 06:49
To moje gratulacje.
Osiągnąłeś wynik lepszy niż najlepsze fundusze inwestycyjne, lepszy od wszystkich specjalistów którzy w TVN24 inwestują wirtualnie "milion w portfelu" itd.
Może założysz firmę prowadzącą fundusze inwestycyjne skoro jesteś taki zdolny.
rumunski anarchista / 203.143.39.* / 2013-03-29 06:03
Nagonka się zaczęła. Wygląda zawsze tak samo. Media, politycy i za tydzień, dwa wszyscy inaczej już będą patrzeć na OFE. Politycy reformują, później cofają reformy. Wszystko dla naszego dobra. Żyjemy w tak dziwnych czasach, że to musi się szybko skończyć. Jak moje dzieci mają żyć w tej dziurze i k...a za co.
riutrerty / 83.6.191.* / 2013-03-29 00:41
OFE to najawiększy legalny przekręt zrobiony przez rząd sld z Milerem na czele - no jeszcze NFI też za bezcen sprzedano wszystkie małe przedsiębiorstwa. Teraz mamy kolumbie - garstke bogatych obrzydliwie: i 5 mln biedoty. Emerytury w germanii średnia 3500euro. TAM nie ma OFE ani w Angli ani w USA i FRancji nie mówiąś o skandynawii. Czytajcie zachodnie portale ekonomicze jak znacie angielski to moze wreszcie co niektórym oświeci ten twardy móżg.
grau45 / 83.19.215.* / 2013-03-29 09:53
Wyjaśnij mądralo mechanizm przekrętu OFE. Na czym to polega?

Poczytałeś to chyba wiesz. Podziel się wiedzą.
deck / 62.141.217.* / 2013-03-28 23:36
> Większość funduszy emerytalnych kupiła
> jesienią znaczne ilości akcji spółek Agora i
> TVN. Transakcje te poprawiły na koniec roku
> notowania obu medialnych koncernów, ale mogą
> być niebezpieczne dla emerytów, bo od Nowego
> Roku kursy Agory i TVN znów dołują.

Jezeli te 40% skladek siedzi w takich "inwestycjach", to ta dyskusja jest chyba tylko po to, zeby pastwo prezesostwo et consortes mialo czas spokojnie sie ewakuawac.
sdfdsxc / 83.19.215.* / 2013-03-29 09:48
Takie informacje, jak skład portfeli poszczególnych funduszy, są niejawne.

Jesteś BOGIEM - wiesz wszystko!
grau45 / 188.33.224.* / 2013-03-28 21:42
"- Zasilamy z budżetu państwa instytucje, które łaskawie kupują obligacje, bo brakuje nam na bieżące wydatki, chociażby wypłaty emerytur z ZUS - zwrócił uwagę."

Ten Łopata to kompletny idiota!
Pieniądze z ZUS pochodzą od pracodawców i pracowników a nie z budżetu. Ale wiem skąd takie myślenie - "to co w ZUS jest już nasze - budżetowe. I skoro ZUS oddaje część składki do OFE to przekazuje pieniądze budżetu"

Kompromitacja. Nie będzie dobrze jak takie matoły siedzą w sejmie ...
ey5ru6ioiuyt / 87.205.224.* / 2013-03-28 21:15
Problem jest taki, ze Polacy nie maja kapitalu bo zostal wysprzedany, rozgrabiony, rozkradziony, zmarnowany itd. Tak wiec czy to OFE czy ZUS kasy nie bedzie i tyle:)
Zostaly jeszcze nieruchomosci i lasy.
Nieruchomosci zaklatwia przy pomocy katastratu a lasy sprzedadza robiac wczesniej kampnie dla lemingow, ze w zasadzie nikomu one niepotrzebne.
Tak wiec pokolenie"zabierz babci dowod" bedzie mialo ze 100 euro emeryturki i tyle:) Na wiecej nie zasluzylo:)
grau45 / 188.33.224.* / 2013-03-28 21:23
Pokolenie "zabierz babci dowód" wyjedzie a my będziemy jeść korę z drzew.
Bo na tyle zasłużyliśmy skoro nie umieliśmy wychować tego pokolenia.

:)
bsf / 77.253.83.* / 2013-03-28 21:12
przyPOmijcie proszę KTO z obecnych tzw POlityków i tzw ekonomistów i finansistów wspierał POwstawanie tych złodziejskich "funduszy "? Gdzie w tym czasie był Tusk i jego POdwórkowa ferajna i jak głosowali ?
grau45 / 188.33.224.* / 2013-03-28 21:21
A na czym polega złodziejstwo funduszy wyjaśnij, bo nie wiem.
bsf / 77.253.83.* / 2013-03-28 21:49
wróć się pamięcia do roku 1998 i 1999 i porównaj z tym co masz dziś wtedy zrozumiesz..co to za fundusze i kogo karmią
grau45 / 83.19.215.* / 2013-03-29 09:45
Dziś mam dom a wtedy wynajmowałem mieszkanie ...

Coś z tego wynika w kontekście OFE?
nn_nn / 213.238.74.* / 2013-03-28 20:43
Jestem porażony reakcją Jacka Rostowskiego
FDA / 188.116.35.* / 2013-03-28 10:12
+ popieram - neguję 1 usuń Zgłoś do usunięcia
OFE chciały uczciwie oddać całą kasę tam zgromadzoną uczestnikowi.
Ale Rostowski i o dziwo Góra chcą znaczną część tych pieniędzy zgarnąć.
Przecież ta wypłata przez 10lat byłaby na wyraźne życzenie emeryta i byłby to jeden z wariantów, oprócz oczywiście wypłaty dożywotniej.
Jeśli on sie tak boi o przyszłe dochody starszego emeryta-to dać ten wybór tylko tym którzy część "zusowską" mają odpowiednio dużą np.120% średniej emerytury.
Ale tu chodzi o ratowanie ZUSu.
Dlatego jestem pewien, że przejdzie propozycja aby te pieniądze przed emeryturą były przekazane do ZUS-i to on będzie wypłacał oba świadczenia.
Kiedyś była propozycja aby emerytura (dożywotnia) z OFE była w wysokości 5zł/1tys zgromadzonego kapitału.
Jeśli to będzie podtrzymane, to mężczyzna odbierze średnio 40%,a kobieta 90% zgromadzonej składki w OFE.
I tu zgoda-szykuje się przekręt w OFE-bo na razie wbrew wielu opiniom przekrętu tam nie ma.
Oczywiście wszystko to będzie zrobione w "trosce o emerytów".
....oooo / 109.196.115.* / 2013-03-28 20:36
A mundurowi mają to w nosie...15 lat pracy i...wakacje pod palmami...a chołota do 67 lat....i grosze emerytury....głupi naród co na to pozwala.
grau45 / 188.33.224.* / 2013-03-28 20:30
Tu nie chodzi o podział pieniędzy taki czy inny. I wcale nie chodzi o to, jak wypłacać i w jakich częściach, i jak długo, i ile kobietom a ile panom ...

TU CHODZI O ZABRANIE TEJ KASY Z OFE. (!)
Całkowite zabranie - grabież.
Chodzi tylko o to, żeby zasilić ZUS, który UMIERA!!

I ta sprawa jest już przesądzona.
Wszystkie wskaźniki ekonomiczne jadą w dół. Ponieważ budżet został zbudowany na nierealnych założeniach ... mamy ... Z A J E B I S T Ą
dziurę w finansach!! Wielgachną jak krater!


Możecie sobie gadać, przekonywać jeden drugiego.
Udowadniać jak jest lepiej: że w ZUS albo, że lepiej w OFE, albo że lepiej w sztabkach złota.

Już jest p o z a m i a t a n e.

Cała ta akcja (afera wokół OFE) to tylko przygrywka, bo rząd znalazł już sposób na dziurę - pieniądze w OFE.

Teraz tylko szuka "niezadowolenia z działań OFE". A jeśli niezadowolenie będzie znikome, to sam je wznieci ...

Jest PIES znajdzie się KIJ.

Obstawiam, że najdalej za miesiąc dowiemy się, że już nie mamy pieniędzy w OFE.
A najbardziej wkur... mnie ta bezsilność, że spokojnie wszyscy będziemy się przyglądać, jak nas grabią, bo 90% nawet nie rozumie jak działa ZUS i OFE.

I to na tyle.
hejar / 2013-03-28 19:02
Gdy wprowadzano OFE to obiecywano że są to pieniądze konkretnego podatnika na jego emeryturę.Stąd te wszystkie wyciągi o stanie konta, ograniczone, ale jednak, dziedziczenie tych pieniędzy itd.
Każdy więc odkładający w OFE miał nadzieję że na emeryturze odbierze te pieniądze. Stąd propozycja OFE, bo przecież nie decyzja, gdyż ta należy do kogo innego - wypłaty tych środków tyle ile ich tam jest dla konkretnego emeryta.
Ale teraz mówi się nie. Wrzućmy to wszystko do jednego worka i wypłacajmy emerytury przez całe życie.
Problem w tym że do celów emerytalnych są jednakowe tabele życia dla mężczyzn i kobiet. Zakłada się że emeryt w wieku 67 lat będzie żył jeszcze 16,3lat. Ale mężczyzna będzie żył (statystycznie) 11lat. Reasumując jego kapitał zostanie podzielony przez 16,3 a wypłacany będzie przez 11lat.
I tu jest wyjaśnienie dlaczego tak JVRostowsky tak zareagował.
Ja rozumiem że wszędzie na świecie się stosuje jednakowe tabele dla obu płci.I zgoda jeśli chodzi o część "zusowską".
Ale jeśli przez kilkanaście lat się nam wmawia że te pieniądze w OFE są konkretnie dla nas, a potem się "kradnie" ok35% to jest coś nie tak.
nn_nn / 213.238.74.* / 2013-03-28 19:13

jednakowe tabele dla obu płc

Ten system w którym stosuje się jednakowe tabele dla obu płci, jest szczególnie niesprawiedliwy dla małżeństw w których żona nie pracuje. Emerytura męża jest sztucznie zaniżana na rzecz innych kobiet.Czyli tam gdzie jest jedna emerytura jest "zabierana" część na rzecz zazwyczaj dwóch emerytur w małżeństwie gdzie oboje pracowali.
FD / 89.67.125.* / 2013-03-28 18:57
Sir,
Your Commission has been reserved in the month of March meeting "to discuss the principles of pension funds with proposals in this regard" . To this day no information on the parliamentary website, that such a meeting took place. The last meeting is numbered 155 and was held on March 21 on the amendment of the Banking Law, etc.
It is interesting to note that on the 54 members of your Commission were present at the meeting on 21-st march 4 only. Do you plane do “ śmingus dyngus " ?
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy