Forum Forum inwestycyjneFundusze

obligacje i akcje dolarowe co robic?

obligacje i akcje dolarowe co robic?

1954 / 2008-09-13 21:19
Po 38% spadku na funduszach wschodzacych mam ochote dokonac konwersji
w obligacje dolarowe, akcje rynku amerykanskiego lub zrownowazone rynku amerykanskiego. Wymienione fundysze zarobily w ciagu ostatnich 2 miesiecy srednio 15%. Chcialabym w jakis sposob odrobic straty i wycofac sie lub w pozniejszym okrsie zmienic na cos innego. Nie jestem profesionalista dlatego zaufalam glupio funduszom i patrze jak mojé pieniadze topnieja. Obecnie mam funusze w Pionierze.Mysle o tej konwersji na okres 2 lub 3 miesiecy. Co myslicie o tej konwersji.
Bardzo prosze o wasze opinie.
Wyświetlaj:
miki3d / 2008-09-14 22:46 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Generalnie nalezysię spodziewać, że fundusze obigacji przez najbliższe kilka miesięcy prawdopodobnie poradzą sobie lepiej niż akcyjne. Inwestowanie w fundusze walutowe, to ryzyko podwójne, aczolwiek w średnim i długim terminie złotówka może dalej słabnąć. Zwłaszcza, jak FED, EBC i BoJ zaczną ponosić stopy procentowe, a RPP je obniżać.
LordFury / 2008-09-15 16:04 / portfel
A nie sądziesz, że pewniejsze w takiej sytuacji będą fundusze obligacji krajowych? Jak u nas zaczną spadać stopy, to na pewno stopniowo pójdą do góry. Natomiast kiedy zagranica zacznie swoje stopy podnosić, to co prawda zarobimy na kursie, ale same obligacje zagraniczne zaczną tanieć. Osobiście obawiam się, że te dwie siły będą się znosić i finalne ceny zagranicznych w PLN pozostaną mniej więcej na stałym poziomie...
miki3d / 2008-09-15 22:50 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Polskie papiery są bardziej pewne. Natomiast jeśli ktoś jest gotowy na ryzyko (kupno akcji to nie ryzyko, tylko samobójstwo), to polecam obligacje zagraniczne. Po pierwsze, jeśli FED czy ECB zaczną podnosić stopy, a RPP je obniżać, to nasza waluta się osłabi do USD i EUR, więc wzrost z samej waluty będzie wysoki. Po drugie już teraz obligacje korporacyjne są bardzo wysoko oprocentowane i jesli sytuacja zacznie się poprawiać, to najpierw mocno wzrosną ceny funduszy obligacyji korporacyjnych, a dopiero potem akcji tych samych przedsiębiorstw.
Piotrstyk / 83.24.53.* / 2008-09-14 01:02
tez o tym mysle i chetnie poslucham co inni mają do powiedzenia :)
LordFury / 2008-09-14 00:04 / portfel
Moim zdaniem już nieco za późno - zdecydowana większość zysku z obu wymienionych typów funduszy wynikała z umacniającego się dolara. Możliwe, że jeszcze odrobinę to potrwa, ale już raczej nie w dotychczasowym tempie.

Osobiście już nawet zleciłem zmniejszenie zaangażowania w te fudusze na rzecz (ponownie) obligacyjnych krajowych - aczkolwiek i tak z 2 dni za późno, bo UniDolar Obligacje wczoraj -2,5%, UniGlobal przez ostatnie 2 dni -4% i zżarło część zysku :/. Jeśli po tej obecnej korekcie umacniania się USD nastąpi jego ciąg dalszy, to ponownie wrzucę tam nieco więcej kasy.

Pozdr.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy