Forum Forum prawneBudowlane

odbiór mieszkania bez pozwolenia na uzytkowanie budyku

odbiór mieszkania bez pozwolenia na uzytkowanie budyku

roche83 / 77.79.218.* / 2010-12-28 14:18
Witam,
Proszę o poradę jak wygląda sytuacja obioru mieszkania bez pozwolenia na użytkowanie budynku? Jutro mam odebrać mieszkanie od dewelopera ale niestety dowiedziałam się że nie mają pozwolenia na użytkowanie budynku (będą się o nie starać w lutym). W przyszłym tygodniu ( po odbiorze mieszkania) mamy się przejść do dewelopera po dokumenty do elektrowni i gazownictwa.
Czy odbierać takie mieszkanie? co nam grozi jeśli odbierzemy je a budynek nie dostanie pozwolenia na użytkowanie? jakie są konsekwencje prawne? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Wyświetlaj:
syla174 / 31.175.98.* / 2013-05-02 21:45
Witam mam pytanie kupiliśmy mieszkanie od dewelopera nanieśliśmy zmiany (oddzieliliśmy kuchnie od salonu ścianą)kierownik budowy to zatwierdzi i deweloper ją postawił .my odebraliśmy mieszkanie od dewelopera a teraz nadzur budowlany karze zburzyc tą ściane lub dac luxfery .Mam pytanie kto musi za to zapłacic my czy deweloper ściana jest z kamienia ozdobnego jak to prawnie wygląda proszę o odpowiiedz
syla174 / 31.175.98.* / 2013-05-02 21:51
proszę o odpowiedz na e-mail
ta co odebrała / 87.204.211.* / 2011-01-03 11:03
Najważniejszą kosekwencją, jest to że budynek nie został odebrany przez nadzór budowlany i nie wiadomo czy spełnia wszystkie wymagania (normy) bezpieczeństwa ... do czasu otrzymania takiego pozwolenia zgodnie z prawem nie możesz mieszkać w takim lokalu. To tyle jeśli chodzi o teorię, w praktyce to deweloperzy chcą jak najszybciej oddać klucze do mieszkania bo wtedy to ty przejmujesz na siebie wszystkie koszty utrzymania mieszkania, a więc oficjalnie nie możesz mieszkać ale czynsz musisz płacić, jeśli rozpoczniesz wykańczanie lokalu to możesz mieć jeszcze do mieszkania podłączony prąd w stawce dla dewelopera na budowę (tzw. przemysłowy - jest dużo droższy niż dla os. fizycznej). Poza tym nie możesz się zameldować - niby błahostka, ale jeśli będziesz musiał się wymeldować ze starego adresu i chciał kupić/sprzedać auto, posłać dziecko do szkoły, założyć nowe konto w banku ... nie wspomnę o tym, że zgodnie z przepisami dowód osobisty po zmianie danych też staje się nieważny (nie pamiętam tylko po ilu dniach). Oczywiście winda ma prawo nie działać, bo tego akurat pilnują, a więc kwestia wnoszenia rzeczy do mieszkania (kiedyś na pewnym osiedlu przy al. wilanowskiej mieszkali bez windy przez kilkanaście miesięcy a blok był powyżej 10 pięter !)
To tak z grubsza, ale taką decyzję musisz sam przemyśleć, niektórym to nie przeszadza i odbierają, wykańczają, a potem udają, że ich tam nie ma, a inni nie chcą odbierać aż do aktu notarialnego - bo to jest przecież najbezpieczniejsze. Wykończenie mieszkania kosztuje i dopóki nie jest moje nie inwestuję. Tylko to jest teoria, w praktyce zależy to od zaufania do dewelopera i własnych preferencji, na pewno warto to przemyśleć.
cabrakadabra / 178.73.51.* / 2012-01-31 17:29
wspomnę jeszcze, że prawnie to jest to ciągle PLAC BUDOWY. Na placu budowy panują pewne zasady bezpieczeństwa. Są za nie odpowiedzialne osoby- np. kierownik budowy.Wszystko ładnie kiedy się nie wydarzy żaden wypadek, a jak się wydarzy to prokurator kogo posiągnie do odpowiedzialności??? Jak myślisz. co wtedy powie developer?
Inspektor_bud / 88.156.227.* / 2014-02-18 18:08
Odbiór mieszkania bez prawomocnej decyzji o pozwoleniu na użytkowania jest często praktykowany ale to nieprawidłowa kolejność bo to tylko budowa a różne zdarzają się przypadki podczas odbioru przez PINB.
Pracuję w tym branży od lat i nie polecam tak robić.
[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

Najnowsze wpisy