Forum Forum podatkoweOdliczenia

Odliczenia kosztów uzyskania dochodu trochę inaczej

Odliczenia kosztów uzyskania dochodu trochę inaczej

SemperFi / 188.231.180.* / 2012-03-30 18:20
Witam serdecznie.
Jestem na etapie zakładania działalności gospodarczej i mam w związku z tym kilka pytań.
Będzie to działalność związana z handlem w internecie - kupuję od sklepu w Anglii i sprzedaję w Polsce na Allegro, jednak towar do klienta wysyła sklep, w którym ja kupiłem towar. W związku z tym, że wszystko odbywa się przez internet i w sposób raczej zautomatyzowany, nie posiadam fizycznych rachunków, ani faktur z tego sklepu. Jedynie potwierdzenie e-mail złożenia zamówienia z ceną brutto, jaką zapłaciłem. Czy w tym przypadku, będę mógł odliczyć od przychodu koszty towarów, które kupiłem w sklepie angielskim i dopiero od tej kwoty obliczać podatek dochodowy ? Na przykład, jeśli w sklepie w Anglii dany towar kosztuje $50 (co daje nam w przeliczeniu około 160 zł), ja sprzedam go w sklepie internetowym za 240 zł i posiadam ze sklepu angielskiego jedynie potwierdzenie złożenia zamówienia, oraz z banku potwierdzenie płatności na $50, to czy podatek dochodowy mogę obliczyć od kwoty 80 zł, czy muszę go obliczyć od kwoty 240 zł ?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
kwasny1 / 2012-04-02 09:22
Dziękuje i czekam z nieerpliwością na dalsze inforamacje:)
P.S. Pani urzędniczka albo celowo wprowadziła mnie w błąd , albo brak Jej wiedzy i kompetencji by udzielać tego typu informacji-to jest przerażające...
belladonna / 2012-04-01 09:33 / Tysiącznik profesjonalny
Jak nie chcesz wpakować się w kłopoty zanim zaczniesz idź do fachowca.
KUP, to koszty uzyskania PRZYCHODU oraz na innym forum wybrałeś podatek dochodowy od osób prawnych. Po tym można stwierdzić, że jesteś laikiem podatkowym.... a u Ciebie wchodzą zagadnienia 2 państw, więc to już wyższa szkoła jady :)
kwasny1 / 2012-04-01 21:49
Witam
Problem dotyczy podatku za sprzedaż mieszkania.
Sprawa wygląda tak; mieszkanie zakupione w 2009 r. w całości za kredyt hipoteczny cena 147tyś , planuje sprzedaż tego mieszkania w 2012 r. za cenę 150tyś. przy czym na spłatę kredytu muszę oddać 135tyś.
Teraz pytania:
1- od jakiej kwoty muszę odprowadzić podatek 19%
2-czy kwota na spłate tego kredytu liczy się jako tzw. Wydatki na cele mieszkaniowe ?
3-co mgę zaliczyć do Kosztów uzyskania przychodu:
-koszty uzyskania kredytu tj.prowizja , ubezpieczenie od braku wkładu własnego , ubezpieczenie przejściowe , opłata za rozpatrzenie wniosku o kredyt ...?
-koszty notarialne tj. taksa notarialna , opłaty sądowe o wpis hipoteki , a może również podatek 2% ..?
-i wkońcu spłacone już raty kapitałowo-odsetkowe czy tylko same odsetki czy sam kapitał...?
Wiem że od 2009 r. obowiązuje tzw nowa ulga mieszkaniowa. Znam treśc tej ustawy lecz będąc w U.S. Pani urzędniczka oświadczyła że spłacony ten kredyt nie wchodzi jako Wydatki na cele mieszkaniowe i że będę musiał wnieść podatek 19% za kwote 150tyś chyba że przeznacze te pieniądze na inny cel mieszkaniowy w ciągu dwóch lat -na co ja Tej Pani mówie jakie pieniądze skoro ja wszystko oddam na spłatę kredytu zaciągniętego na kupno tegoż mieszkani - Pani zaś wzruszyła ramionami .
Proszę o prawidłową interpretacje tej ustawy jak również o pomoc i udzieleni odpowiedzi na moje pytania.
belladonna / 2012-04-01 22:15 / Tysiącznik profesjonalny
Z broszury:

http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/ulotka-zbycie_nieruchom_2012.pdf

Cyt. "Za wydatki na własne cele mieszkaniowe uznaje się też wydatki na spłatę kredytu wraz z odsetkami, w tym także tzw. kredytu refinansowego i konsolidacyjnego, zaciągniętych na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Przy czym nie ma znaczenia, czy kredyt został zaciągnięty na zbywaną nieruchomość lub prawo majątkowe, czy też na inną inwestycję mieszkaniową, która służyła zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Warunkiem jest, by
kredyt był zaciągnięty przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia.
Nowym zwolnieniem objęte są także wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego przed 1 stycznia 2009 r".

reszta juuuuuuuuuuuutro :)
kwasny1 / 2012-04-02 10:44
Dziękuje i czekam z nieerpliwością na dalsze inforamacje:)
P.S. Pani urzędniczka albo celowo wprowadziła mnie w błąd , albo brak Jej wiedzy i kompetencji by udzielać tego typu informacji-to jest przerażające...
belladonna / 2012-04-02 17:39 / Tysiącznik profesjonalny
Cyt. "Kosztami odpłatnego zbycia mogą być m.in. opłaty administracyjne, sądowe, notarialne, skarbowe, reklamowe czy związane z pośrednictwem".

http://www.pit.pl/podatki-w-praktyce--proste-podatki-dla-ciebie--praktyczne-i-bezplatne-poradniki-podatkowe/nieruchomosci--zasady-opodatkowania/podatek-od-nieruchomosci--nieruchomosci-10119/
fajny przykład :)

Poza tym:
http://koszty.wieszjak.pl/co-jest-kosztem/303725,3,Koszty-uzyskania-przychodu-ze-sprzedazy-nieruchomosci.html

przy czym:
spłata kredytu po sprzedaży, to już zwolnienie, czyli inne pole PIT-39 niż koszty (bo to już przeznaczenie uzyskanego przychodu).
no i koszty taksy itp poniesione przy nabyciu, bo przy sprzedaży to już za to płaci nabywca :)

Jak poczytasz i masz jeszcze pytania, pytaj :)
kwasny1 / 2012-04-02 19:05
Wnioskuję , iż jednak miałem słuszność i że to Pani z U.S. wprowadziła mnie w błąd(czyniąc niemałe zamieszanie:)) . Jednoznacznie spłata kredytu zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe , przy czym nie ma znaczenia czy był zaciągnięty na zbywaną nieruchomość , czy też inną pod warunkiem że został zaciągnięty przed osiągnięciem przychodu , jest traktowany jako -Wydatki na cele mieszkaniowe . Żeby było jeszcze śmieszniej Pani z U.S. stwierdziła cytuję "nie można zaliczyć tego kredytu jako wydatki , gdyż kredyt będzie spłacony tego samego dnia co nastąpi przychód , natomiast Wydatki na własne cele mieszkaniowe liczą się dobę po osiągniętym przychodzie" na co ja -ok a jeśli w umowie notarialnej ustalimy , iż przekazanie pieniędzy nastąpi dzień po notariuszu? Pani stwierdziła ," że moment przekazania pieniędzy jest momentem uzyskania przychodu" Co jest fikcją gdyż data aktu notarialnego jest uznawana za datę kupna jak i sprzedaży-czyli osiągnięcia przychodu .
Koszty uzyskania przychodu-jest nim między innymi koszt nabyci nieruchomości.
Jak to się ma do kredytobiorcy? Ja oczywiście nie zapłaciłem całej sumy lecz jej część – tj. spłacone raty kapitałowo-odsetkowe. Moim kosztem nabycia nieruchomości będzie suma tych rat kredytu?
belladonna / 2012-04-02 19:30 / Tysiącznik profesjonalny
Wg tego:
http://www.podatnik.info/interpretacje-podatkowe,212309,ilpb2-415-186-09-2-tr

koszty odsetek od kredytu na zakup mieszkania

czyli mowa o odsetkach, a nie kapitale.

Oczywiście koszty są te same jak w tej interpretacji, jedynie inne przepisy co do zwolnień (bo w interpretacji sprawa ulgi meldunkowej, a ty masz ulgi zgodne z art. 21 ust. 25 obecnej ustawy PIT).

Przy czym należy pamiętać o 1 rzeczy. Masz wydatkować PRZYCHÓD... czyli jak np przychód będzie 150 tyś, koszty 100 tyś, a dochód 50 tyś, jednak przez 2 lata zdołasz wydatkować jedynie 100 tyś, to nadal masz dochód do opodatkowania w kwocie 50 tyś, bo wydatkowałeś 2/3 przychodu jedynie.
W tej broszurce z Min. Fin., co wklejałam link na początku, jest to opisane z przykładami :)
kwasny1 / 2012-04-02 20:26
Popraw mnie jeśli się myle:
Przychód 150tyś
Koszty uzyskania dochodu 20 tyś
Dochód 130 tyś
Wydatki na cele mieszkaniowe(spłata kredytu )135 tyś
Dochód podlegający zwolnieniu-130 tyś *135 tyś/150 tyś=117 tyś
Do opodatkowania pozostaje dochód w kwocie 130 tyś - 117 tyś= 13 tyś
Kwota 13 tyś która pozostaje podlega podatkowi 19 % ? (Chyba że i ją przeznaczę na cele mieszkaniowe)
kwasny1 / 2012-04-02 20:04
Spróbuje to poukładać a Ciebie proszę o pomoc czy dobrze rozumuje:
przychód 150tyś
koszty uzyskania przychodu(odsetki koszty sądowe itd.)powiedzmy 20tyś
dochód 130tyś
wydatki na cele mieszkaniowe (całkowita spłata kredytu)135tyś
dochód podlegający zwolnieniu-wyliczamy dochód*wydatki na cele mieszkaniowe/przychód
130tyś*135tyś/150tyś=117tyś
do opodatkowania pozostaje dochód-dochód podlegający zwolnieniu czyli 130tyś-117tyś=13tyś
Powiedz mi proszę czy dobrze myśle?
czy pozostanie mi te 13tyś od których muszę uiścić 19%podatku(jeśli nie przeznaczę tych 13 tyś na jakiś cel mieszkaniowy np remont) ?
kwasny1 / 2012-04-02 20:32
Przepraszam napisałem 2-krotnie to samo :)
napisałem raz potem musiałem córcie wykompać i myślałem że nie poszło napisałem więc jeszcze raz to samo:) aj te bobasy:)
belladonna / 2012-04-02 20:32 / Tysiącznik profesjonalny
No też tak bym liczyła wg tego co jest w broszurce, czyli 13 tyś do opodatkowania, jeśli nie planujesz nic przez dwa lata (a w końcu możesz remontować itp, a udokumentowane wydatki na remont, to też wejdą do zwolnienia)
no ale jak wydatkujesz np 10 tyś, to wtedy
130 x 145 / 150 = 125,6 tyś
130-125,6 = 4,4 tyś do opodatkowania.

wydatkowanie jeszcze 15 tyś (czyli w sumie całego przychodu), to:
130 x 150 / 150 = 130
130-130 = zero

Jak będziesz w stanie wydatkować jeszcze 15 tyś. (przez dwa lata liczone od końca roku kiedy sprzedasz, czyli jak sprzedasz w 2012, to do końca 2014), to w PIT-39 jako kwota korzystająca ze zwolnienia wpisz 130 tyś.... jak nie, opodatkuj resztę, bo po 2 latach dojdą też odsetki z podatkiem :)
kwasny1 / 2012-04-02 20:40
Dziękuję bardzo za czas poświęcony mojej sprawie szczerze mi ulżyło po Twojej pomocy:)
Twoje informacje są bezcenne!
Planuje jeszcze złożyć wniosek o interpretacje podatkową będę mieć czarno na białym a jeśli odpowiedż nie będzie zadowalająca(np jak twierdziła pani z urzędu skarbowego) wniose sprawe do sądu administracyjnego.
Dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam:)
belladonna / 2012-04-02 20:35 / Tysiącznik profesjonalny
Pomyśl sobie, a co by było mając bliźniaki? tak w nawiązaniu do bobasa :-))
Czyli nie marudź :-P
kwasny1 / 2012-04-02 21:02
jedno pytanko jeszcze.
prowizje za wcześniejszą spłatę kredytu mam zaliczyć do:
-koszty uzyskania kredytu
-traktować jako cząść w całości całkowitej spłacie kredytu ?
belladonna / 2012-04-03 20:52 / Tysiącznik profesjonalny
Nie brałam kredytu, wiec nie bardzo mam pojęcie jak to wygląda. Jedynie na podstawie zacytowanej interpretacji, gdzie pytanie w ramach KUP ma związek z opłatą przygotowawczą i prowizją, rozumiem, ze to już było, a nie będzie, a skoro było, to do KUP... bo spłata reszty kredytu nastąpi po uzyskaniu przychodu, więc to zwolnienie :)
kwasny1 / 2012-04-02 21:13
dzięki bardzo za informacje :) jesteś bardzo obeznana w tych tematach.zajmujesz się zawodowo takimi sprawami? :)

Najnowsze wpisy