Forum Forum podatkoweOdliczenia

Odliczenie darowizny na kościól - opłata za ślub

Odliczenie darowizny na kościól - opłata za ślub

Predrak / 2008-03-31 15:36
Witam,
w tym roku biorę ślub no i ma to być jak najszczęśliwszy dzień w moim życiu:) pewnej "pikanterii" dodaje obowiązek wniesienia pewnej opłaty zwanej potocznie "co łaska". W parafii w której będziemy brać ślub (małe miasteczko) ksiądz życzy sobie za tę piękną chwilę 1800 zł.
Szczerze mówiąc kwota mocno mnie przeraża i uważam, że jest mocno przesadzona (w Warszawie opłaty są w granicach 500-800).

W związku z powyższym faktem, wrodzoną przekorą oraz tym że są to dla mnie mimo wszystko duże pieniądze proszę o pomoc i ew wyjaśnienia co należy zrobić żeby taką oplatę w PITcie odliczyć??

z tego co na szybko się zapoznałem, moim zdaniem jest to klasyczna darowizna na rzecz instytucji kościelnych bez wchodzenia w szczegóły dotyczące jej intencji i jej celu (w tym przypadku ślub, ale to bym pominał we wszelkiej dokumentacji)

Proszę o wyjasnienie i ew wskazanie w jakiej formie ma być dokonana darowizna, jakie dokumenty muszę posiadać i co powinno być na nich napisane celem wlaściwego odliczenia darowizny. Dodatkowo czy jest to w ogóle możliwe i czy ksiądz ma prawo odmówić wystawienia pokwitowania przyjęcia kwoty.

pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję
Wyświetlaj:
Dobromir / 213.17.245.* / 2008-04-21 12:45
Ja z innej beczki - te 1800 zł to za sam ślub, czy dodatki typu strojenie kościoła, organista, chór, itd.?

Jeśli tylko za sam ślub - to porozmawiaj z księdzem i negocjuj cenę. 500-800 zł to jest rozsądna ofiara, ale nie 1800 zł!
Predrak / 2008-04-21 12:50
opłata za "lokal" oraz kadrę, że sie tak powiem:) wiem, jakie stawki są rozsądne i dlatego całe to zapytanie. niestety jest to mała miejscowość i nadal pomstuje tam mit o "nietykalności i nieomylnosci" ksiedza :)
podejście do tematu ma także aspekt moralizatorski, ponieważ samo potwierdzenie odbioru takiej kwoty powinno moim zdaniem wystarszyć duchownego i odwołać się do jego wyższych uczuć:):)

Najnowsze wpisy