Forum Forum emerytalneZUS

odzyskanie należnej renty rodzinnej

odzyskanie należnej renty rodzinnej

Andzia287 / 89.228.3.* / 2014-07-16 23:19
Witam!
ja i mój brat od 3 lat pobieramy rentę rodzinną w kwocie po 380 zł. Mój brat musiał zwrócić do ZUS rentę za trzy ostatnie miesiące, ponieważ nie wykazał frekwencji na uczelni (miał chore dziecko i nie mógł chodzić) i ZUS uznał wypłacił mu nienależne świadczenie. brat oddał pieniądze. I tu moje pytanie, czy ja mogę ubiegać się o nie? bo skoro jemu w tym czasie nie należało się świadczenie, to jego część powinna przejść na mnie. dziękuję za odpowiedzi
wiwan / 2014-07-21 14:28
NIE. Z ZUS- nie. Można tego dochodzić w procesie cywilnym od...brata.

Orzecznictwo (np. wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 18.08.2010r., w sprawie o sygn. akt III AUa 476/10, Sąd Okręgowy w Ostrołęce III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 marca 2014r. Sygn. akt: III U 1707/13) jest tu takie, że stwierdzenia nienależnego pobrania renty za jakiś okres przez jednego z kilku uprawnionych NIE prowadzi do wstecznego innego podziału renty, tj. na uprawnionych rzeczywiście w tym okresie. Zatem brat zwraca ZUS-owi, ale Ty nic wstecznie na tym nie zyskujesz. Nowy podział następuje od miesiąca w którym ZUS wydaje decyzję o nienależności świadczenia.

Podstawa- art. 73, 74, 133 i 138 Ustawy emerytalnej.

Jak widać też zwrot w takim przypadku dotyczy 1/2 z 90% świadczenia zmarłego, a nie tylko 5% wynikających z różnicy 90% i 85% ( dla jednego uprawnionego ).

Najnowsze wpisy