Forum Forum emerytalneOFE

OFE czy ZUS? Tutaj możesz pobrać formularz

OFE czy ZUS? Tutaj możesz pobrać formularz

Money.pl / 2014-04-21 12:02
Komentarze do wiadomości: OFE czy ZUS? Tutaj możesz pobrać formularz.
Wyświetlaj:
HENIEK 113 / 77.252.129.* / 2014-07-22 18:32
jestem w OFE AVIVA ;w2011ROKU MIALEM ZGROMADZONYCH JEDNOSTEK 392.1365 .lACZNA WARTOSC JEDNOSTEK NA RACHUNKU 12058.20 .DOSTALEM INFORMACIE ; STAN RACHUNKU LIPIEC 2014 ROK OTO ONE;ZGROMADZONE JEDNOSTKI/194.1287 .LACZNA WARTOSC JEDNOSTEK NA RACHUNKU TO 6920.69 ,gDZIE SA MOJE PIENIADZE .CO CHODZI O ZUS TO KAPITAL POCZATKOWY NALICZONY BLEDNIE ALE JESZCZE DO EMERYTURY DALEKO A POPRAWKA NAPEWNO BEDZIE W PONOWNYM NALICZENIU .ZOSTAJE W ZUSIE
pytek. / 81.190.62.* / 2014-07-22 22:10

gDZIE SA MOJE PIENIADZE

"wiwan" Ci odpowie .
wiwan / 2014-07-23 11:33
I czemu taki wpis służy, skoro nic nie wnosi dla pytającego ?

Ubytek liczby jednostek wiąże się ostatnią poważną zmianą w systemie emerytalnym sprowadzającą się do marginalizacji OFE.
Z dniem 3 lutego umorzono część obligacyjną środków w OFE (wg. stanu na 31.01.2014) i nastąpiło przekazanie środków do ZUS. Zostaną one rozksięgowane na subkontach do końca marca 2015 r.
Umorzenie dotyczyło 51,5 % środków i taki powinien był być ubytek liczby jednostek. Zmiana wartości rejestru poza ww ubytkiem może obejmować po prostu spadek wartości samej jednostki, choć od 2011 i tak wartość jednostki po ostatnich spadkach jest zdecydowanie wyższa niż w 2011.

Umorzenie w Pana przypadku dało spadek liczby jednostek do ok. 190. Owe dodatkowe 4 jednostki wskazują albo na to, że we wspomnianym okresie krótko był Pan w ubezpieczeniu, albo od znikomej podstawy, albo że do powszechnego wieku emerytalnego ma pan już mniej niż 10 lat i pozostałe po umorzeniu środki już też zaczęły być stopniowo na subkonto w ZUS przenoszone.
KatarzynaAgata / 2014-07-19 10:11 / portfel
Nad czym tu się zastanawiać? To jest jedyny sposób, by w wieku emerytalnym mieć choćby małą część z pieniędzy, które i tak poszły do ZUS. Pieniądze z OFE są dziedziczone, a z ZUS - nie! Od lat ZUS ma problemy z wypłatą bieżących rent i emerytur, bierze kredyty!
Celowy zakaz reklamowania się OFE przyczynił się do tak niskiej liczby osób, które już zdecydowały. Czas jest tylko do końca lipca br. Sama musiałam przystąpić do OFE, więc już w kwietniu br. złożyłam stosowne oświadczenie. Co za problem pójść do placówki ZUS, poczty czy wysłać przez internet. Chodzi o TWOJE pieniądze! na czas, kiedy nie będziesz aktywny/a zawodowo. Jeśli już masz odpowiednie środki na ten czas, to odpuść, ale jeżeli ich nie masz...
Przez kilkanaście lat ZUS systematycznie z opóźnieniem przekazywał składki do OFE (wbrew ustawie), a zdecydowana większość uczestników OFE nie potrafiła tego zweryfikować. W mojej pracy przyczyniłam się do nadpłacenia tych składek, łącznie z odsetkami.
Liczysz na ZUS? Zastanów się dlaczego zakazano w tym czasie reklamowania się OFE?


[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
pytek. / 81.190.62.* / 2014-07-21 18:57
[...]
OFE to już bankrut z potężnym zadłużeniem ...
Nigdzie w Europie nie ma takiego stworu jak OFE. Tylko w biednej Argentynie takie "coś" ma jeszcze rację bytu.
Zastanawia mnie tylko, kto wpuścił coś takiego niewiarygodnego do Polski [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
wiwan / 2014-07-21 22:56
Co z OFE czeskimi, litewskimi, łotewskimi, słowackimi, słoweńskimi ?

Owszem są marginalizowane obecnie jak w Polsce.
Lilithrin / 217.153.72.* / 2014-07-17 08:48
Czym tu się dziwić, że tak mało wniosków zostało złożonych? 1. Wniosek składamy osobiście - okej ale nasze cudowne ZUSy pracują do 15.00 :), elektronicznie - okej super ale aby to zrobić trzeba mieć konto które potwierdzamy w placówce - patrz punkt 1. 3. drogą pocztową - no świetnie chyba jedyne dobre wyjście. Trzeba tylko swoje odstać w kolejce i zapłacić dodatkowo za list z potwierdzeniem odbioru, bo innego ZUS przecież nie odbierze ;). Reasumując rząd zastawił na nas ładną pułapkę, którą przeskoczą tylko ci wyjatkowo wytrwali i zawzięci, a nie oszukujmy się, komu chce się bawić w takie rzeczy?
wiwan / 2014-07-21 13:57
Sporo racji. Sprostuję jedynie ową godzinę 15.00.
Każdy inspektorat/biuro terenowe w kraju w poniedziałki przyjmuje interesantów do 17.00.
Zniesmaczona / 178.182.33.* / 2014-05-20 06:51
"Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że dotychczas na pozostanie w OFE zdecydowało się zaledwie 21 tysięcy Polaków." Cóż za niezwykłe zjawisko ... Gdyby OFE były preferowane (zamiast ZUS), to nagle okazałoby się, że 100% chce być w OFE. Dlaczego? 21 tysięcy zdecydowałoby o tym świadomie a reszta nie zrobiłaby nic, czyli tak jak teraz: nie ruszyłaby się, aby wybrać - albo z niewiedzy, albo co bardziej prawdopodobne i częstsze - z lenistwa.
rewollltaaa / 83.5.102.* / 2014-05-09 08:16
czy ktoś wogóle zastanawiał się nad pozawaniem zus do sądu lub ustawodawcę który wymyśił te bezsensy?
PIerwsze o co można pozwać zus to o dyskryminacje pracujących a jednoosobowe firmy gdzie płać aminimalne składki a nam zabierają wszystko do 30 krotnosci płacy średniej. po drugie dlaczego waloryzacja dla obecnych emerytów nie moze wynieśc - iles procent jezeli nie ma ludzi i wpływu do zus bo jest nas zamało odprowadzających składki to logiczne jest że budżet nie może wynosić - ja jak mam na koncie minus to przychodzi do mnie komornik wiec czemu znowu uwala się młodych ludzi. wcale nie dziwie sie ze podejmują potem decyzje wyjazdu z tego bagna. Po drugie według danych z gus i zus przeliczając średnią emeryture i rent przez ilosci osoób to pobierające oraz średnią pensje w gospodarce a ilośc pracujących to jakoś mi wyszło że zus jest na ++++ rewolta.
Zniesmaczona / 178.182.33.* / 2014-05-20 06:56
"pozwać ZUS" to tak, jakby sądzić wilka, że zjadł owcę, tyle że sędzia, obrońca i prokurator to również wilki ...
Bezstronność gwarantowana ...
Elastyczność myślenia ...
Wynik sprawiedliwy ...
wiwan / 2014-05-20 12:35
To jest dział merytoryczny forum, taką 'publicystykę' to na setki wpisów można znaleźć w dziale aktualności krajowych i gospodarczych.

Jeśli ZUS jako instytucja państwowa wykonuje zapisy ustaw, to pozew jest bezprzedmiotowy.

W sprawach indywidualnych, gdy wykonanie ustawy jest błędne, albo interpretacja konkretnego zapisu ustawy wątpliwa- jak najbardziej ma to sens- i co więcej skuteczne- np. w 2012 r. na poziomie 6% spraw tj. odwołań od decyzji. W zakresie decyzji emerytalnych dużo częściej- np. w 2011 r.- na poziomie 30%.
Farlander / 83.24.95.* / 2014-05-02 12:28
Jakie OFE, jaki ZUS, autor postradał zmysły? To dziury bez dna. :) Przecież tych pieniędzy już nigdy beneficjenci nie odzyskają nawet w 1/4, tak samo jest z obligacjami. Za kilka lat gdy rządowi znów zabraknie środków na finansowanie deficytu znacjonalizuje resztę OFE, a później będzie jeszcze gorzej.
Ponadto globalne PKB (skorygowane o deficyt rządów) spada od 2008 średnio o 1,5% rocznie. Wtedy wynosiło 52,4 bln USD, w ub. roku było to 45,4 bln. Czas permanentnego wzrostu i sielanki już się skończył. Kompensując to o przyszłą strukturę demograficzną wychodzi, że emerytury z ZUS będą wynosić w 2050 średnio 20% dzisiejszych - no chyba że podniosą wiek emerytalny np. do 75 lat to wtedy budżecik się domknie.
Czy bylibyście w stanie np. dzisiaj przetrwać za 300 zł?
Ja pie...... taki interes.
zbidyl / 94.40.12.* / 2014-04-27 20:58
Osoby, które przechodzą na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, mogą liczyć na podwyższony kapitał i tym samym na wyższą emeryturę,

Osobom którzy przed 1 stycznia 2009 r. wykonywali przez co najmniej 15 lat prace uznane za prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy emerytalnej, niespełniającym warunków do przyznania emerytury pomostowej będzie przysługiwała stosowna rekompensata stanowiąca dodatek do kapitału początkowego.

A co z osobami które spełniają warunki do otrzymania emerytury pomostowej. Ale ze względu na sposób liczenia ( bez podwyższonego kapitału) i dużo niższą wysokość tej emerytury niż liczonej z art.184 , nie skorzystają z przejścia na emeryturę pomostową.

Dlaczego są karani brakiem możliwości doliczenia rekompensaty. Bubel prawny?
wiwan / 2014-05-09 15:25
Zwracam uwagę, że e. pomostowa jest e. okresową, i dla członków OFE oznacza ona korektę składek zewidencjonowanych w ZUS wskaźnikiem 1952/1222, czyli takim jak w przypadku z art. 184.
rapsody / 2014-04-21 12:02 / Bywalec forum
OFE, bo zanim przejdę na emeryturę (o ile) to i tak politycy jeszcze z 10 razy zmienią zasady.
andy2024 / 213.199.195.* / 2014-05-05 08:54
tego się właśnie boję - co z tego że wybiorę ofe, jak politykom skończą się pieniądze i znów skasują połowę albo 2/3 z tego co uzbierałeś w ofe... jak idzie do zusu to może się uda skarżyć państwo przez trybunałem w Strasburgu o zabór mienia i wypłatę świadczeń nieodpowiadających wpłaconym środkom.

Najnowsze wpisy