Forum Forum dla firmKsięgowość

Parę pytań o Sp. z o.o.

Parę pytań o Sp. z o.o.

bethon / 2009-10-20 19:11
Witam serdecznie,

mam parę pytań odnośnie prowadzenia działalności w formie Sp z o.o.
w tej chwili prowadzę firmę jako osoba fizyczna jednak działam w kilku branżach i chciałbym nieco to uporządkować - niestety nie jest to możliwe przy tej formie działalności gospodarczej.

zdążyłem się dowiedzieć, że największą wadą sp. z o.o. jest niejako podwójne opodatkowanie dochodów - najpierw dochody spółki są opodatkowane, a następnie dochody wspólników. W związku z tym mam pytanie - jeśli np. mam umowę ze spółką i zarabiam 5 tys netto to czy mogę te 5 tys netto zainwestować w mój biznes prowadzony jako osoba fizyczna? Rozumiem, że mój osobisty podatek będzie wtedy liczony od umowy ze spółką oraz od dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej jako osoba fizyczna?

drugie pytanie - często spotykam się z opinią, że ze spółki z o.o. trudno wyciągnąć pieniądze, jednak nie za bardzo wiem, na czym to polega. Rozumiem, że 'nadwyżka' pieniędzy na koncie nie może być po prostu wypłacona tak jak ma to miejsce w zwykłej działalności, ale np. nie warto wtedy podnieść sobie wynagrodzenia ze spółki i tym samym więcej pieniędzy zostanie w prywatnej kieszeni, a pieniądze ze spółki będą inwestowane na cele związane z działalnością spółki?

trzecie pytanie - mogę we własnej spółce zarabiać tyle ile chcę? tzn. czy jest jakaś minimalna kwota/limit zarobków?

czwarte pytanie - jeżeli płacę ZUS za działalność gospodarczą jako osoba fizyczna to spółka płaci za mnie tylko ubezpieczenie zdrowotne? Lub na odwrót?

Z góry dziękuję bardziej doświadczonym za odpowiedź ;-)

Najnowsze wpisy