Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Pierwsza działalność – jak założyć, jakie opodatkowanie?

Pierwsza działalność – jak założyć, jakie opodatkowanie?

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2008-06-12 11:10
Chcę założyć działalność gospodarcza - myślę o sprzedaży odzieży i obuwia. Jak się rozliczać? jaką formę opodatkowania wybrać?
jbem / 2008-06-12 11:11 / Jacek Bem, doradca klienta
Dopełnienie wszystkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej wygląda następująco:


- Należy złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (w Urzędzie Gminy właściwym dla miejsca zamieszkania), wpis otrzymujemy po ok.7 dniach. Należy sprawdzić czy prowadzenie działalności nie wymaga uzyskania koncesji lub zezwolenia.

- Następnie składamy w Urzędzie Statystycznym, właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności wniosek RG-1 o wydanie numeru REGON (od ręki). W urzędzie należy złożyć kopie wpisu do ewidencji.

- Wyrabiamy pieczątkę firmową (koszt ok.50 zł/szt.)

- Zakładamy firmowe konto bankowe (koszty zależne od banku – na ogół około 15-19 PLN miesięcznie). Do banku należy zabrać wpis do ewidencji, regon, pieczątkę firmową oraz NIP.

- Rozpoczynając działalność gospodarczą należy podjąć decyzje dotyczące: formy opodatkowania, formy prowadzonej ewidencji księgowej, posiadania statusu tzw. VAT-owca. Na tym etapie wskazana jest konsultacja z osobą profesjonalnie zajmującą się usługami podatkowo księgowymi.

- W kolejnym etapie zakładania działalności należy pobrać i złożyć w urzędzie skarbowym wniosek NIP-1 wraz z informacjami dodatkowymi (np. jaką firma prowadzi księgowość) oraz ewentualnie druk VAT-R (zgłoszenie płatnika VAT). Do US należy zabrać: oryginały wpisu do ewidencji, regon, potwierdzenie wpłaty 170 zł za VAT-R (jeśli planujemy być VAT-owcem), umowę z biurem księgowym, dokument stwierdzający własność lokalu lub umowę najmu, umowę z bankiem na prowadzenie rachunku firmowego.

- Nowo rozpoczęta działalność gospodarczą należy zgłosić, do ZUS-u (w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej), PIP (jeśli spółka ma pracowników, 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej lub z chwilą zatrudnienia) i PIS (jeśli spółka ma pracowników).


Prowadząc sklep może Pani wybrać jedną z trzech form opodatkowania:

• podatki według stawek progresywnych
• podatek liniowy
• ryczałt

Podatki według stawek w skrócie, to płacenie podatku od dochodu (przychody minus koszty) wg stawek progresywnych 19%-30%-40%. Zaletą tego rozwiązania jest np. możliwość korzystania z dodatkowych ulg i preferencji (np. wspólne rozliczanie z dzieckiem bądź małżonkiem). Minusem jest „wpadanie” w coraz wyższe progi podatkowe wraz ze wzrostem dochodów.

Podatek liniowy oznacza, że bez względu na wysokość dochodu zawsze płaci się najniższą stawkę podatku tj. 19%. Minusem rozwiązania jest niemożność skorzystania z jakichkolwiek dodatkowych ulg i preferencji (np. wspólne rozliczenie z małżonkiem).

Ryczałt oznacza płacenie stałego podatku od przychodów (a nie dochodów jak w dwóch poprzednich przypadkach). Oznacza to, że bez względu na poziom kosztów i fakt osiągania dochodu bądź straty zawsze płaci się podatek określony procentem przychodów. W przypadku sklepu jest to 3%. Minusem ewidentnym jest konieczność płacenia podatku nawet w przypadku nie osiągania dochodu, plusem jest z kolei bardzo niski podatek w przypadku osiągania dochodów. Ryczałt można płacić jednak tylko do momentu kiedy przychody nie przekroczą narastająco od początku roku 150 000 euro.

W Pani sytuacji przy wyborze optymalnej formy opodatkowania sugerowalibyśmy dokładne przeliczenie kosztów. To jaka forma opodatkowania jest najkorzystniejsza zależy w dużej mierze od kosztów ponoszonych. Często w początkowym okresie działalności przedsiębiorcy ponoszą straty – w takiej sytuacji lepiej zamiast ryczałtu opodatkowującego przychód, wybrać jedną z dwóch pozostałych form opodatkowujących dochód. Należy jednak pamiętać, że po wyborze ryczałtu można zmienić sposób opodatkowania dopiero począwszy od nowego roku.

Jacek Bem, doradca klienta,

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka doświadczonych doradców.

Najnowsze wpisy