Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Pierwsza Firma proszę o pomoc :)

Pierwsza Firma proszę o pomoc :)

pluta142 / 2016-04-16 00:31
Witam

Tak jak w temacie jestem tu nowy chciałbym dowiedzieć sie paru rzeczy od bardziej doświadczonych użytkowników :p

A wiec po kolei mam 25 lat zamierzam założyć firmę budowlaną jedno osobową mam za sobą 6 lat pracy na budowie więc znam się na rzeczy:pp wiec z pracą nie będzie problemu w sumie papierkową robotą i prowadzeniem firmy ma się zająć znajoma która sama zresztą namawia mnie do założenia firmy :p


A według niej wyglądać ma to następująco:

1. Otrzymam dotację 22 tysiące z czego zabiorą mi jakieś 4 tyś na podatek i zostanie mi ok 18 tyś na zakup sprzętu itp ? :)

2. składka miesięczna będzie mnie wynosiła jakieś 450- do 500 zł tj zdrowotne zus itp :p

3.Firmę będę musiał utrzymać 12 miesięcy musowo później według uznania przez 12 miesięcy będę musiał odprowadzać co miesiąc to 500 zł co daje mi razem 6000 w roku ??

4 Do tego na koniec podatek od zysku np 500 zł zysku to podatek 60 zł ??

5 Będę mógł wpisać do firmy mój samochód osobowy dzięki czemu zmniejszę koszty transportu ( tu chciałbym sie dopytać czy auto które jeździ na lpg benzyna, jak to się w ogóle ma do kosztów ile mozna zyskać i jak ??

6 Będę mógł rozliczać się z vat-u 8 % na produkty budowlane , tu sprawa wygląda dość ciekawie bo materiały na budowe to srednio 1000 tysięcy na miesiąc,jesli namówił bym klientów na to aby pisali faktury na moja firmę abym mógł sie rozliczyć tj na 1000 tys wychodzi jakieś 800 zł dla mnie ??
szklarek / 2016-04-18 12:27
ad. 2. Przy działalności obowiązują stawki składek minimalne, można płacić wyższe.
Tu zestawienie minimalnych aktualnych, również dla tych, którzy korzystają z ulgi.

Oczywiście nie mówimy o składkach osób w firmie zatrudnionych:
http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

ad. 4- to zależy od wybranej formy opodatkowania, bo dla usług budowlanych są 4 możliwe.

Najnowsze wpisy