Forum Forum prawnePracy

pierwsza praca URLOP

pierwsza praca URLOP

mariusz.orzeszak@gmail.com / 2011-01-04 15:04
witam serdecznie, moja sytuacja wygląda nastepująco:

6 grudnia 2010 podjąłem pierwsza pracę, jest to praca w wymiarze pełnego etatu, i zastanawiam się czy przysługuje mi za grudzień jakiś urlop: przepis prawa stanowi:

Art. 153. § 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym
podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru
urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

czy warunek "z upływem każdego miesiąca pracy" oznacza że jesli zamiast 23 dni pracujących w grudniu przepracowałem 20 (czyli nie cały miesiąc) oznacza że nie przysługuje mi urlop, a jeśli przysługuje to w jakim wymiarze?
czy jest to 20/23 * 20/12 = 1,44 dnia czy jest to jakaś inna wartość tzn. czy stosuje się jakieś zaaokrąglenie do pełnych dni o których tez można przeczytać w kodeksie?
Pozdrawiam, czekam na odpwoiedź.
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-01-06 12:22
Nie chodzi o dni fizycznie, rzeczywiście przepracowane, ale o pozostawanie w zatrudnieniu, stosunku pracy. Czyli liczy się o dnia oznaczonego w umowie o pracę, nieważne , że są niedziele. Równie dobrze przecież można być na zwolnieniu lekarskim już w pierwszym miesiącu pracy, choć to egzotyczny pech- ale okres zwolnienia liczy się do okresu zatrudnienia.

Zatem- urlop za grudzień się nie należy, dlatego że pierwszy miesiąc pracy upływa 6 stycznia, czyli już w innym roku kalendarzowym. Od 1 stycznia natomiast ma Pan prawo już od razu do pełnych 20 dni obliczeniowych ( 8-miogodzinnych) ( art. 153, par.2 ), o ile oczywiście umowa jest na czas nieokreślony lub określony nie krótszy niż do końca roku.
Zaokrąglenia do pełnych miesięcy pracy stosuje się dopiero przy kolejnych, regularnych urlopach proporcjonalnych np. gdy zatrudnienie ustaje w ciągu roku. Zaokrąglenie do pełnych dni - dotyczy ostatecznego wyniku mnożenia wymiaru 20 lub 26 przez ułamek roku i ułamek etatu.
orzechto / 89.73.210.* / 2011-01-06 19:47
dziękuje, też ku takiej odpowiedzi się skłaniałem, pozdrawiam.

Najnowsze wpisy