Forum Polityka, aktualnościKraj

PKP dostaną 1,8 mld zł pożyczki od państwa

PKP dostaną 1,8 mld zł pożyczki od państwa

Money.pl / 2008-02-19 16:14
Wyświetlaj:
dareg / 87.207.193.* / 2008-02-19 18:38
a co na to guru polskiej ekonomii - patron obecnego rządu pan profesor leszek balcerowicz ?
oczywiście żaden z tych tępych dziennikarzy o to go nie zapyta, pytają za to chętnie o błędy poprzedników
larson41 / 2008-02-20 01:09 / Bywalec forum
nie moga pytac o bledy balcerka bo nawet nalogowi niespacze zasneli by z nudow
Kero niezwerbowany / 77.253.54.* / 2008-02-19 16:14
Nawet nie czytałem artykułu bo sam tytuł mówi za siebie.
Proszę mi pokazać kiedy i jaką pożyczjkę PKP zwróciło??
Nazwijcie to DOTACJA
Pajchiwo / 2008-02-20 07:33 / Tysiącznik na forum
Ma Kolega rację - dobrze by było nazywać rzeczy po imieniu, ale w UE są takie kwiatki na każdym kroku.
Na przykład, tam gdzie niem a ceł są na "opłaty równoważne cłu" - no, ale nie nazywają się cłem :)

Ale warto przeczytać ten tekst z powodu jednego zdania:

Grupy PKP - PKP Intercity i PKP Cargo zostaną częściowo sprywatyzowane poprzez giełdę w latach 2009-2010

Co w kontekście udzielenia pożyczki PKP PR na spłatę zadłużenia tych właśnie podmiotów ma dwa znaczenia.
Po pierwsze należności które należało by na dobrą sprawę (idąc za logicznym tokiem rozumowania wynikającym z historii PKP) umorzyć i spowodować stratę zostają zapłacone.
Czyli zobowiązania, które w ogóle nie powinny powstać w prowadzonym w sposób zgodny z zasadami gospodarności zostają spłacone. Efekt? Ludzie zarządzający zamiast potężnej wtopy mają sukces i zostają przy władzy po prywatyzacji, w dodatku przy analizie fundamentalnej spółka wyjdzie o niebo lepiej i jakby tego było mało potencjalny inwestor może w przyszłości mieć nadzieję na podobne działania (aczkolwiek wątpię, że tak się stanie).
Drugim aspektem tej sprawy może być fakt, że pomoc państwa dla odpowiedników PKP w UE jest dopuszczalna, ale dla wydzielonych z niej sprywatyzowanych spółek już nie - czyli może to być ostatnia szansa na zastrzyk finansowy dla tych podmiotów z państwowej kieszeni, nie uznawany oficjalnie za dotację. :)
Oczywiście to wszystko IMHO

Najnowsze wpisy