Forum Forum podatkoweInne

Podatek, a praca we Francji

Podatek, a praca we Francji

luk82 / 2008-12-09 09:35
Pracuje we Francji w firmie która zarejestrowana jest w Polsce, tam też przez pewien czas odprowadzane były wszystkie składki(rozliczałem się z US w Polsce).Teraz składki odprowadzane są we Francji(mimo, że firma wciąż dzaiła w Polsce), na pytanie o PIT i o to jak rozliczyć się z tutejszym fiskusem, szef odpowiada, że jeśli nie jestem tu zameldowany(faktycznie tak jest, ponieważ mieszkam w mieszkaniu wynajętym na firmę)nie muszę się rozliczać. Sprawa dziwna, proszę o pomoc.
Wyświetlaj:
paulinka040890 / 83.9.103.* / 2012-04-13 12:30
witam mam pytanie pracowałam we Francji miesiąć i chciałabym ubiegac sie o zwrot podatku czy wie ktoś jak to zrobić ??:)
ryP / 157.25.156.* / 2016-10-19 12:09
Witam, a czy to nie są koszty ubezpieczenia społecznego? obowiązkowego na terenie Francji. Czy podlegają zwrotowi?
wiwan / 2016-10-21 20:39
Z Francją mamy metodę 'wyłączenia z progresją', więc na pewno w Polskim rozliczeniu podatkowym nie można ich odliczyć.
sx / 92.134.12.* / 2014-02-11 07:23
to nie chwal sie wcale bo zapłacisz w polsce...
nic ci sie nie nalezy bo we francji nie jest pobierana zaliczka na podatek
verdome / 213.93.197.* / 2012-02-26 21:29
Sytuacja jest troche bardziej zlozona. Jesli pracujesz powyzej 180 dni na terenie francji to musisz rozliczyc sie z francuskim US tylko ze we francji pracodawca nie jest dtorna w rozliczeniu podatku czyli nie moze tak jak w polsce odprowadzic zaliczki na podatek do urzedu skarbowego.W tym wypadku jestes zobowiazany do zgloszenia tego faktu iz pracujesz powyzej 180 dni i zadeklarowac przychody roczne a pozniej w oparviu o to co zadeklarowales musisz wplacac zaliczki na podatek miesiecznie lub trzy razy w roku w lutym maju i wresniu do wyboru.
Sadzac z tego co piszesz pracodawca rzeczywiscie na tym korzysta bo nie nie placi podatku w Polsce ani we Francji.
No i najwazniejsze to co dostajesz we Francji to zarobki Brutto!!!!
Totez pracodawca powinien podniesc Ci pobory z tego tytulu...
bastouch / 2009-07-02 21:05
Witam, jestem Francuzem i pracowalem w Polsce czasowo 5 mies (2 mies na umowe o dzielo, 3 mies umowa na czas okreslony), w lipcu wracam do Francji i tam bede pracowac co najmniej do konca roku, a moze dluzej; czy w Polsce rozliczam sie jako nierezydent? i czy dochody zarobione w Polsce opodatkowuje ryczaltem czy wg skali podatkowej i czy dochody francuskie bede musial wykazac do stopy procentowej?
belladonna / 2008-12-09 16:26 / Tysiącznik profesjonalny
US Twoje zameldowanie nie interesuje. Istotne jest zamieszkanie ale z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym. Osoba która nie ma certyfikatu zagranicznego rezydenta, to jest traktowana jako mieszkająca w Polsce. Wystarczy mieć żonę w Polsce i nie być tutaj ani jednego dnia w roku, a jest się w świetle przepisów osobą mieszkającą w Polsce. Co do dochodów francuskich, to one nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, jednak jak ma się dochody inne podlegające opodatkowaniu w Polsce (opodatkowaniu wg skali podatkowej), to dochody francuskie należy wykazać do stopy procentowej (PIT-36 plus PIT/ZG)
luk82 / 2008-12-09 20:16
Dziękuję za odp. Wiem już, że jeśli nie prcowalem w Polsce przez cały rok to nie muszę się tam rozliczać, ale mój problem dotyczy tego, że szef próbuje mnie przekonać, że nie muszę rozliczać się nigdzie(nie jestem pewien), choć wydaje mi się, że po przepracownym roku powinnienem we Francji. Na moje pytanie o to czy dostanę PIT on odpowiadai,że nie muszę się rozliczać i motywuje to brakiem zameldowania we Francji, bo zameldowany jestem w Polsce, ale tam w tym roku nie przepracowałem ani dnia. Nie wiem co robić , ale bardzo nie chciałbym problemów z fiskusem- tym bardziej francuskim.
slepy / 89.230.80.* / 2009-08-05 08:41
Pracujac we Francji i dodatkowo odprowadzajac tam skladki "retenue à la source" jest obowiazek zadeklarowania dochodow we Francji (nawet z poskim adresem) od pierwszej przepracowanej godziny. Nie mylic zadeklarowania dochodow i placenia podatku. Polska i Francja maja podpisana konwencje aby wlasnie nie placic podwojnego podatku. Jesli ktos odprowadzal skladki we Francji tzn. ze "jest tam gdzies zarejerstrowany". US francuski ma prawo do sprawdzenia podatnika piec lat wstecz nawet w Polsce a wtedy moga byc problemy. Pacujac na ziemi francuskiej, deklarujesz w US francuskim, dochody z ziemi francuskiej.
luk82 / 2008-12-09 20:28
Czy może ktoś wie, czy prawdą jest, że można uniknąć rozliczania się (pracując za granicą)i wystarczającym powodem jest brak zameldowania?Bo przecież jakieś składki są odprwadzane, czyli gdziś tam w tej francji"istnieje", bo np. korzystam z ubezpieczenia zdrowotnego. Mój szef twierdzi, że jest taka luka która na to pozwala(firma w której pracuje zarejestrowana jest w Polsce)nie wiem gdzie mógłbym to sprawzić, a niechciałym, żeby ta "luka"(jeśli wogóle istnieje)- przynosiła profity pracodawcy, ale moim kosztem.
belladonna / 2008-12-10 17:30 / Tysiącznik profesjonalny
Nie znam prawa francuskiego, ale skoro twój szef tak cię gorąco namawia na nierozliczanie się we Francji, to musi mieć w tym jakiś interes :)
luk82 / 2008-12-11 10:16
Właśnie obawiam się, że jeśli ma w tym interes(a tak to wygląda)to niestety moim kosztem. Nie wiem gdzie i jak to sprawdzić, czy w Polsce np. radca prawny będzie w stanie mi pomóc? Tutaj to nie możliwe, ponieważ mój francuski nie jest jeszcze na tyle dobry;(
belladonna / 2008-12-11 20:36 / Tysiącznik profesjonalny
W polskim prawie podatkowym mówi się o miejscu zamieszkania (co wcale nie ma związku z zameldowaniem)... dlatego jestem bardziej skłonna domyślać się, że we francuskim też będzie chodziło o zamieszkanie.... tym bardziej, ze jest umowa między Polską, a Francją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (skrót UPO). Czyli to, iż nie jesteś zameldowany we Francji nie oznacza, że nie mieszkasz we Francji... przecież nie US dokonuje stałego meldunku... on zwraca uwagę na zamieszkanie. Udaj się do polskiego doradcy podatkowego... może wystarczy tylko prześledzić umowę o UPO :)
belladonna / 2008-12-11 20:39 / Tysiącznik profesjonalny
A skoro płacimy podatki, gdzie jest źródło przychodu (a Twoje jest we Francji), więc dlaczego masz się nie rozliczyć skoro płacisz podatki do francuskiego US wg źródła przychodu. Nie mieszam już tutaj odnośnie pracownika z Polski oddelegowanego do pracy za granica, bo to inny temat
luk82 / 2008-12-12 20:25
No właśnie może to ten temat;-)bo na początku jak jeszcze moje składki odprowadzane były w Polsce to byłem "pracownikiem oddelegowanym". Nie wiem z jakiego powodu po pewnym czasie szef zaczął odprowadzać je we Francji, ale ja nie podpisywałem żadnej nowej umowy, a firma nadal funkcjonuje w Polsce. Tylko, że odnośnie gorących namów mojego szefa to on twierdzi, że jeśli pracuje tu to nie muszę się rozliczać w Polsce, a jednoczesny brak zameldowania we Francji zwalnia mnie z obowiązku rozliczania tutaj- czyli w rezultacie nigdzie. Wydaje mi się to bardzo dziwne. Dziękuję za radę, nie długo będę w Polsce więc zaraz udam się do doradcy podatkowego.
belladonna / 2008-12-13 20:57 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli polska firma oddeleguje Cię za granicę i będziesz tam pracował do 6 miesięcy, to płaci za Ciebie wszystko w Polsce (jest płatnikiem)... sytuacja wygląda inaczej właśnie jak pracownik jest dłużej niż te 6 miesięcy. To akurat wynika z przepisów. Wówczas płatnik przestaje pobierać. Porozmawiaj z doradcą podatkowym, nie zaszkodzi :-))
luk82 / 2008-12-14 01:00
Na pewno pójdę do doradcy, dziękuję za pomoc, proszę tylko jeszcze o wyjaśnienie frazy - "wówczas płatnik przestaje pobierać" - bo dla mnie te rzeczy są mało zrozumiałe;-) ja pracuje za granicą pełen rok, także odpada pierwsza sytuacja.
belladonna / 2008-12-14 11:51 / Tysiącznik profesjonalny
Przestaje pobierać składki do ZUS w Polsce:) Ale, że masz płatnika nadal, więc on się Twoimi sprawami zajmuje później też. Widziałam PIT-11, gdzie płatnik wykazywał przychody, KUP i dochody, ale w miejscu na zaliczki było napisane "podatek zapłacony w Niemczech". Ja bym się nie przejmowała francuskim fiskusem, ale polskim. Bo skoro część roku były odprowadzane składki i zaliczka w Polsce, to będą to dochody polskie, a ta część opodatkowana we Francji jako dochody zagraniczne, więc rozliczasz się ze wszystkiego w Polsce. Z Francją jest umowa z metodą wyłączenia z progresją, wiec będzie Ci potrzebny jedynie francuski przychód. Podatki płacone we Francji nie interesują polskiego fiskusa. Dlaczego? bo dochód francuski będzie potrzebny jedynie do wyliczenia stopy procentowej, a do opodatkowania pójdzie dochód polski wg tej stopy :-))
luk82 / 2008-12-14 12:07
ale jeśli cały 2008 r przepracowałem za granicą, to chyba teraz nie będęmusiał się rozliczać z polskim fiskusem? Za zeszły rok rozliczałem się w Polsce, bo wtedy przepracowałem więcej niż pół roku i 1dzień w Polsce, A w tym roku mam się podobno obejść bez żadnego PIT-u.
NK83 / 92.147.206.* / 2012-01-13 16:27
Prosze mi napisacczy w koncu cos Pan wyjasnil z tym podatkiem czy rzeczywiscie istnieje taka luka w prawie francuskim?

dziekuje
kielce2 / 193.253.233.* / 2012-09-16 13:07
mam działalność w polsce podatki i zus odprowadzam w polsce co mam zrobic kiedy przekrocze 183 dni chodzi mi tez o pracowników którzy sa oddelegowani
kielce2 / 193.253.233.* / 2012-09-16 12:52
mam działalność w polsce podatki i zus odprowadzam w polsce co mam zrobic kiedy przekrocze 183 dni chodzi mi tez o pracowników którzy sa oddelegowani
belladonna / 2012-09-16 16:31 / Tysiącznik profesjonalny
nowe-przepisy-w-sprawie-delegowania-pracownikow-do-krajow
kielce2 / 193.253.233.* / 2012-09-16 17:28
Ale chodzi mi o podatki gdzie mam płacic jak przekrocze te 183 dni
kielce2 / 193.253.233.* / 2012-09-16 18:12
belladonna widzę ze ty sie orietujesz w tych sprawach podpowiec mi jak to jest z tym podatkiem od pracowników oddelegowanych do francji i moim tez pracuje razem z nimi podatki płace cały czas w polsce a prace wykonuje w dwóch krajach oni przekroczyli 183 dni ja tez gdzie powinnienem zapłacić podatek
belladonna / 2012-09-16 20:12 / Tysiącznik profesjonalny
http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-podatkowe/zaliczki-na-podatek-pracownikow-oddelegowanych-do-pracy-we-francji.html

http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/93-podatek-dochodowy-od-osob-prawnych/94-przedmiot-i-podmiot-opodatkowania/109023-francja-miejsce-zamieszkania-nieograniczony-obowiazek-podatkowy-obowiazek-platnika-umowa-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania.html

problemowe jest to, ze jak na początku nie wiemy, czy pracownik przekroczy te 183 dni, to płacimy podatki w PL... ale jak przekroczy te 183, to nie płacimy od momentu upływu 183, ale cofamy się wstecz, a w PL powstaje nadpłata... i albo płatnik występuje o zwrot, albo pracownik w PIT rocznym wykazuje dochód "zero" skoro ten dochód okazał się francuski, a zaliczki zapłacone w PL wykaże i ma je do zwrotu...
No i poza tym żadne przepisy nie nakładają obowiązku płacenia podatków za granicą przez płatnika (polskiego pracodawcę), jedynie on płacąc robi przysługę pracownikowi... bo gdyby zagraniczny US chciał egzekwować niezapłacone podatki, to będzie gnębił pracownika...
kielce2 / 193.253.233.* / 2012-09-16 20:51
beladonna dobrze a ja swoje podatki dochodowe płace w polsce chociarz przekroczyłem te 183 dni ja tez pracuje bo z tego co rozumie pracownik powinnien sam zapłacić podatek jak przekroczył te 183 dni a co ze mna z moimi dochodami
belladonna / 2012-09-17 18:22 / Tysiącznik profesjonalny
Wpisz wujkowi Google frazę "działalność w polsce usługi wykonywane we francji"
2 link to coś w PDF, co opisuje chyba wszystko... ja prawdę powiedziawszy polskiego prawa podatkowego mam po dziurki w nosie :)
belladonna / 2008-12-14 13:37 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli w całym roku podatkowym będziesz miał tylko dochody francuskie to nie składasz zeznania w polskim fiskusie, bo dochody francuskie zgodnie z umową między RP, a Francją w sprawie UPO nie podlegają opodatkowaniu w Polsce :-))
kielce2 / 193.253.233.* / 2012-09-16 21:50
zapomniałem dochody mam w Polsce i we Francji A1 mam wydawane na prace w dwóch krajach prowadzona działalność
fracja / 86.70.20.* / 2009-02-17 07:32
jesli pracowales we Francji wiecej niz 6 miesiecy to deklaracjr podaykowa wypelniaz we Francji (do 30 marca 200

Najnowsze wpisy