Forum Forum podatkoweInterpretacje

podatek a prostytucja

podatek a prostytucja

nie powiem / 83.21.100.* / 2010-12-19 20:17
Witam, proszę o podpowiedzi: jestem prostytutką zarabiającą w ten sposób od lat. Głównie za granicą Polski. Z tytułu mego zarobkowania uzbierała mi się na koncie bardzo duża suma pieniędzy. Chciałabym teraz kupić za to dom i samochód w Polsce. Czy wiadomo czy będę musiała się z posiadanych pieniędzy tłumaczyć przed urzędasami? W jaki sposób? Czy będę zmuszana do udowadniania moich poczynań na tle zawodowym? I skoro pracowałam w zawodzie który nie jest objęty prawem fiskalnym jak mogę moje dochody udowodnić? Czy napisać o interpretację do izby skarbowej może?
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
vera2004 / 2013-11-07 10:57
Mam wielka prosbe o pomoc i porade . Wiem ze US robi wszystko zeby mi udowodnic ze oszukuje Panstwo . Jakie jeszcze dowody i domumenty powinnam zdromadzic jako dowod w razie ewentualnego przesluchania. ? Nadmienie ze do konca roku 2013 chce kupic mieszkanie na siebie. Dziekuje za odpowiedz
belladonna / 2013-11-07 21:02 / Tysiącznik profesjonalny
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/9B6043DD0B
vera2004 / 2013-11-07 10:50
Witam . Mam ten sam problem. Od ok 8 lat trudnie sie tym zawodem, ale jestem chyba w o tyle lepszej sytuacji ze pracuje tylko w Polsce i tylko w jednym miescie. I robie osobiscie regularne wplaty do banku., (co tydzien), uzywam tylko jednegk nr tel z abonamentem na moje nazwisko,liczne wpisy o komentarze klientow na forum od ok 8 lat
wiwan / 2010-12-29 11:54
Jest właśnie tak jak Pani pisze. Nie mają tu zastosowania częste opinie, że państwo zachowałoby się jak stręczyciel. Ma zastosowanie ustawa o PIT, a konkretnie jej art. 2, ust. 1 pkt. 4 -"Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy".

Za takie właśnie uznaje się przychody z prostytucji ( oczywiście mówimy o przychodach osoby prostytucję uprawiającą, nie o przychodach osób korzystających z prostytucji innych- czyli nie o przychodach sutenerów, stręczycieli i kuplerów ).
Np. Naczelny Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 3 lutego 2000 r. (sygn. akt I SA/Gd 1011/99) i szerzej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 927/07) wskazuje, że „przedmiotem prawnie skutecznej umowy w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 4 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mogą być zachowania, które ze swej istoty są sprzeczne z prawami przyrody, ustawą, lub zasadami współżycia społecznego i w konsekwencji w ogóle nie mogą być określone w treści ważnej i wywołującej zamierzone skutki umowy. Chodzi więc o czynności, które w żadnych okolicznościach i warunkach, jakie przepisy prawa przewidują dla zawarcia wolnej od wad i korzystającej z ochrony prawnej umowy, nie mogą być przedmiotem stosunku prawnego. Jest to wyłączenie o charakterze przedmiotowym, które polega na tym, iż dana czynność nie może być nawet hipotetycznym przedmiotem stosunku cywilnoprawnego”.( wyrok z 15 lutego 2008 r.).

Zatem- ten dochód jest legalny, ale w Polsce nieopodatkowany.
Niestety w przypadku jego ujawnienia- właśnie poprzez transakcję kupna np. mieszkania i zainteresowania się tą transakcją US- na Pani będzie leżał ciężar przekonania czy wręcz udowodnienia, że nie są to dochody opodatkowaniu podlegające, ale nieujawnione ( czyli np. z pracy na czarno)- a do tego US będzie dążyć, gdyż chętnie obciążyłby je karną stawką 75%, o której ustawa o PIT mówi ( art. 30, ust.1 pkt. 7). oraz grzywną z art. 54 KKS.
Potrzebne będzie np. zeznanie właściciela agencji, klientów, koleżanek " z pracy". Zagraniczność działalności i dochodu to b. komplikuje. Ale też nie ma się co dziwić, bo cały świat przestępczy w razie wpadki określa swój majątek jako dochód z prostytucji właśnie próbując go w ten sposób "zalegalizować". Niestety cierpią na tym legalne, uczciwe, jakkolwiek to dla niektórych brzmi, prostytutki.

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
nie powiem / 83.21.234.* / 2011-01-06 16:20
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Szczęśliwego Nowego roku.

Najnowsze wpisy