Forum Forum podatkowePIT

podatek od pracy w Anglii

podatek od pracy w Anglii

sisia / 212.182.95.* / 2008-12-27 12:45
Witam, mam taki problem, otóż w tegoroczne wakacje wyjechałam do Londynu aby tam zarobić sobie na studia. Przez 3 miesiące nie przekroczyłam angielskiego progu podatkowego i wcale nie pobierano tam ode mnie podatku. Oczywiście pracowałam legalnie. Na początku roku 2008 pracowałam również w Polsce, ale tylko przez miesiąc , była to praca weekendowa, także zarobiłam tylko jakieś 400 zł. W związku z tym mam pytanie, w jaki sposób powinnam się rozliczać, czy mam wpisać tylko polskie zarobki, czy również te angielskie? Bo jeśli zliczyć te wszystkie zarobki, to wyjdzie ok 8 tys zł. Czy będę musiała zapłacić podatek od tej kwoty?
Wyświetlaj:
belladonna / 2008-12-28 19:03 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli osoba w całym roku ma tylko dochody angielskie, to nie składa zeznania w Polsce (bo takie dochody nie podlegają opodatkowaniu w Polsce). Ale jeśli ma dochody mieszane (polskie i zagraniczne), to zeznanie składa. Dochody z pracy podlegają opodatkowaniu, wiec zeznanie złożyć trzeba, a co wyjdzie z tego, to dopiero się okaże. Dochód angielski (a zanim się do niego dojdzie należy przychód angielski pomniejszyć o 30% diety za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy i przebywania za granicą, następnie to przeliczyć na złotówki wg kursu otrzymania środków do dyspozycji- jak dostawałaś tygodniówki to w miesiącu pojawią się 4 kursy, a następnie pomniejszyć o miesięczne KUP) wykazujemy do progresji, jest taka jedna rubryka w PIT-36. Jeśli w Polsce Twój dochód to 400 zł, więc on pójdzie do opodatkowania, nie wg skali, a wg wyliczonej stopy (to najczęściej skala 16-22%).
Średnia stopa to 18%, więc 18% od 400 zł, to będzie podatek 72 zł najwyżej (który jeszcze się pomniejsza o składki na ubezpieczenie zdrowotne jeśli płatnik płacił) :-))
Nie zapomnij złożyć zeznania i nie panikuj :-))
sisia / 212.182.95.* / 2009-01-20 20:17
A tak odnośnie tego problemu jeszcze jedno pytanko mi się nasuwa..czy moi rodzice będą mogli za ten rok odliczyć sobie ulgę na dziecko? Z tego co wiem, to dziecko nie może zarobić kwoty przekraczającej kwotę wolną od podatku (czyli ok 3 tys zł) Czy fakt że według angielskiego prawa zarobiona przeze mnie kwota nie podlega opodatkowaniu ma tutaj znaczenie? Gubię się w tym wszystkim...
belladonna / 2009-01-20 21:00 / Tysiącznik profesjonalny
Pisałam przed chwilą o tym w wątku z "PIT". Dochód dziecka podlegający opodatkowaniu nie może przekroczyć 3.091 zł. A skoro angielski wg umowy z UPO opodatkowaniu nie podlega (jedynie jest wykazywany do stopy), to wg mnie kryterium jest spełnione, bo dochód do opodatkowania tutaj to kwota tylko 400 zł :-))
A to, że podatek wyjdzie, to inny temat, bo tak działa metoda z progresją :-))
Te sprawy z dochodem dziecka przy uldze za 2008 zmienili trochę, niż było w zeszłym roku :-))
sisia / 212.182.95.* / 2009-01-24 19:11
Dzięki wielkie za dobre rady ;))

Najnowsze wpisy