podatek od spadku

jerzy10 / 178.37.163.* / 2012-02-12 20:04
Witam

Mama zmarła w sierpniu 2002r, tato zmarł w maju 2009r pozostawili nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Po śmierci mamy nie było przeprowadzane z mojej i ojca strony żadne postępowanie spadkowe. Rodzice nie pozostawili testamentu. W sierpniu 2011r wystąpiłem do sądu z wnioskiem o nabycie spadku po zmarłych rodzicach. Sprawa odbyła się 12 stycznia 2012r, z racji tego że byłem jedynym spadkobiercą spadek otrzymałem w całości.
Pytanie:
Jakie formalności muszę dokonać odnośnie podatku od w/w spadku.
Jakie formularze muszę wypełnić, w jakim terminie należy je złożyć do US
Czy mogę skorzystać ulg od podatku.



Zależy mi na sprzedaży nieruchomości jak najszybciej
Wyświetlaj:
pollaola / 89.64.35.* / 2019-10-27 15:40
Mi wszystkie formalności pomogła załatwić notariusz Cejrowska. Bardzo sobie cenię tę współpracę.
belladonna / 2012-02-12 21:07 / Tysiącznik profesjonalny
Sprawami spadkowymi interesowałam się od 1 stycznia 2007, więc nie będę tego omawiać. Musisz odwiedzić US. Po tacie bodajże do złożenia SD-Z2 (do 6 miesięcy i tutaj podatku nie będzie). Po mamie to stare przepisy w które nie wnikałam.

Co do sprzedaży i podatku dochodowego to:
część po mamie nie będzie opodatkowana, a po tacie będzie (najnowsze przepisy z PIT-39 i ulgami z art. 21 ust. 25 ustawy PIT).
Tylko... istotne tutaj to ustalenie części, bo jeśli majątek był wspólny rodziców, to po mamie dziedziczyliście 1/2, bo 1/2 było ojca, czyli spadek po ojcu to 1/2 plus 1/2 z połowy. O tym pamiętaj, bo to będzie oznaczało, że 1/4 z całości bez podatku, a 3/4 z podatkiem, a nie 1/2 bez, a 1/2 z :)

Najnowsze wpisy