Forum Forum podatkoweInne

Podatek od sprzedaży akcji na Wall Street

Podatek od sprzedaży akcji na Wall Street

Obydopiatku / 0.0.0.* / 2011-09-21 19:52
Witam,

Mam pytanko. Pracuję w amerykańskiej korporacji (z siedzibą w Houston) ale mieszkam w Polsce i tylko w Polsce posiadam pełny obowiązek podatkowy. Biorę udział w pracowniczym programie nabywania akcji, który polega na tym, że:
- z każdej mojej pensji potrącany jest określany procent na poczet zakupu akcji, przez cały rok
- dwa razy w roku za uskładane w ten sposób środki nabywam akcje mojej formy na Wall Street, po kursie rynkowym minus 15%
- dywidenda wypłacana jest raz na kwartał i potrącany jest od niej podatek

Załóżmy, że chcę sprzedać akcje. Środki uzyskane w ten sposób zostaną przelane na moje konto w polskim banku. Podatek w USA nie zostanie pobrany.

W jaki sposób środki uzyskane ze sprzedaży akcji będą opodatkowane w Polsce? Czy w ogóle będą? Wg jakiej stawki i na jakim formularzu?

Dzięki z góry za pomoc!

Adam
belladonna / 2011-09-21 23:15 / Tysiącznik profesjonalny
Tutaj by zaglądnąć do umowy w sprawie UPO z USA.
Ale skoro podatek w USA nie będzie zapłacony to najprawdopodobniej podatek bedzie od tego do zapłacenia w PL... 19% od dochodu, PIT-38 składany do końca kwietnia roku następnego kiedy uzyskaliśmy dochód ze sprzedaży akcji..... tego się nie łączy z dochodami z pracy itd :)

A wiesz o tym, ze jako rezydent PL masz obowiązek rozliczania się też z dochodów z pracy (z USA)?

Najnowsze wpisy