Forum Forum podatkowePIT

Podatek od sprzedaży kilku nieruchomosci

Podatek od sprzedaży kilku nieruchomosci

tesseract / 2013-04-28 17:56
Witam

W zeszłym roku sprzedałem 2 mieszkania.
Mieszkanie 1 - nabyte w roku 2008 zostało sprzedane z zyskiem.
Mieszkanie 2 - nabyte w roku 2009 zostało sprzedane ze stratą.
Po zsumowaniu przychodów/kosztów z 2ch powyższych mieszkań poniosłem stratę. Żadna ulga mi nie przysługuje.
Z tego co się zorientowałem każde z tych mieszkań ze względu na datę nabycia podlega innemu sposobowi opodatkowania. Mieszkanie1 powinno zostać rozliczone na PIT-36, PIT-36L lub PIT-38, Mieszkanie2 na PIT39.

1) Czy jest możliwość w jakiś sposób odliczenia straty z mieszkania2 od uzyskanego dochodu z mieszkania1 tak aby w ogólnym rozliczeniu wykazać stratę ?
2) Rozliczam się razem z małżonką, standardowo na PIT37. Czy w związku z powyższym mam wypełnić 3 PITy ? PIT36, PIT37 oraz PIT39 ?
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-04-28 18:49 / Tysiącznik profesjonalny
Nabyte w 2008 wykazujemy sam podatek w którymś PIT co wymieniłeś, a nabyte w 2009 w PIT-39 (przychód, KUP itd).

Nie, tych zagadnień nie łączysz oraz ustawa zabrania odliczania strat z tego samego źródła od dochodu w przypadku tematyki sprzedaży nieruchomości.

Składasz PIT-36 i PIT-39 (2 PIT-39 jak mieszkanie było wspólne małżonków, każdy rozlicza 50% przychodu).
W PIT-36 rozliczasz dochody wspólne, które chciałeś rozliczać w PIT-37 (w tym roku zmieniasz PIT), a sam podatek w poz. niżej 188 (jak mieszkanie było wspólne to tez podatek w 1/2 na każdego małżonka) :)
tesseract / 2013-04-28 19:29
Czyli pomimo ogólnej straty będę musiał jeszcze zapłacić podatek :/
Bardzo dziękuję za szybka odpowiedź :)
Pozdrawiam,

Najnowsze wpisy