Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek od sprzedaży mieszkania

Podatek od sprzedaży mieszkania

ElzbietaI1 / 2010-04-30 10:06
w 2003 nabyłam w drodze spadku 1/4 mieszkania po mojej babci.W 2004r zameldowałam się w tym lokalu by US zwolnił mnie z podatku od nabytego spadku. W 2009 r zmarł mój dziadek i w drodze spadkobrania nabyłam pozostałą część tego lokalu t.j.3/4. Teraz jestem w trakcie sprzedaży tego mieszkania. Czy podatek muszę zapłacić od ceny sprzedaży całego mieszkania czy tylko od 3/4 cz.lokalu? W lokalu tym zameldowana jestem do dnia dzisiejszego.

Wyświetlaj:
belladonna / 2010-05-01 12:59 / Tysiącznik profesjonalny
Spadek nabywa się w momencie śmierci spadkodawcy. Jeśli dziadek zmarł w 2009, to nabyłaś 3/4 w 2009, a co za tym idzie przy sprzedaży nie ma mowy o uldze meldunkowej (ona ma zastosowanie jedynie przy sprzedaży nieruchomości nabytych w 2007 i 2008 roku).
1/4 nie będzie podlegać opodatkowaniu, a 3/4 będzie podlegało opodatkowaniu wg najnowszych przepisów (PIT-39). Jakie są ulgi zawiera art. 21 ust. 25 ustawy PDOF. A czas wydatkowania przychodu na cele wymienione w tym art. to 2 lata liczone od końca roku kiedy nastąpiło zbycie (oczywiście PIT-39 bezwzględnie składasz do końca kwietnia roku następnego kiedy nastąpiło zbycie):)
kalcia / 2010-05-24 14:21
Witam, ja mam pytanie chociaż pewnie ten temat był już nieraz poruszany. Wraz z mężem i jego bratem zamieszkujemy w mieszkaniu którego właścicielem jest teść. Mieszkanie zostało wykupione od spółdzielni w 2009r. Teraz chcielibyśmy sprzedać to mieszkanie i gotówkę podzielić na dwóch tak aby każdy z nas mógł kupić sobie za te pieniążki mieszkanie. Planujemy aby teść przepisał mieszkanie na synów, bo podobno wtedy możemy mieszkanie sprzedać przed okresem 5 lat a za otrzymaną gotówkę kupić dwa mieszkania. Czy rzeczywiście tak jest? I jakie musimy ponieść z tego tytułu opłaty w urzędzie skarbowym. Serdecznie proszę o odpowiedź bo nie wiemy kogo mamy się poradzić. Jeśli opłaty są bardzo wysokie, to może ktoś zna jakiś sposób na zmniejszenie tych opłat poprzez inne przekazanie mieszkania. Nadmienię że jestem w ciąży i w grę raczej nie wchodzi mieszkanie razem przez 5 lat. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
szklarek / 2010-05-24 17:39
odpowiedź:
http://www.money.pl/forum/temat,11,2259083,2259083,15,0,sprzedaz;mieszkania.html

Najnowsze wpisy