Forum Forum podatkoweInne

Podatki dla freelancerów

Podatki dla freelancerów

Giati / 2010-08-24 10:54
Chciałbym się dowiedzieć jak powinienem się rozliczać żeby stracić jak najmniej pieniędzy. Nie mam stałej pracy i biorę jedynie pojedyńcze zlecenia. Bez żadnych rachunków, faktur, nie znam osób dla których pracuję i dla jednej osoby pracuję najwyżej kilka dni, a później jest następny klient.

Moje dochody przekraczają obecnie 6000zł miesięcznie. Pieniądze dostaję zwykle na konto PayPal.

Jeśli rozliczałbym się normalnie to zabieraliby mi z tego 1200zł miesięcznie, a taki układ mi się wcale nie podoba. Wcześniej nie widziałem innej opcji, ale ostatnio dowiedziałem się nieco o tym jak tego uniknąć.

Mój znajomy ma zarejestrowaną działaność gospodarczą gdzie wszystkie zyski wrzuca sobie w koszty (paliwo, sprzęt itp.), a w rzeczywistości jeździ jedynie na stację benzynową czy do jakiegoś sklepu po fakturę, której nie wzięła osoba w rzeczywistości dokonująca zakupu. W konsekwencji nie płaci podatków.

Mógłby mnie ktoś uświadomić jak to działa? Dodam, że mam możliwość zarejestrowania działaności na innego członka rodziny, który ma pracę więc chyba koszt prowadzenia tej działaności drastycznie spadnie.

Jak powinienem się rozliczać? Jak zrobić żeby mi za dużo nie zabrali w takiej sytuacji? Jeśli powyższy scenariusz działa to skąd mam brać faktury na 6 tysięcy co miesiąc?
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-08-24 11:46
Nie uwierzysz- ale piszę poważnie. Mam nadzieję, że na tym forum takiej porady nie uzyskasz. Na pewno nie ode mnie. Wiele tu można się dowiedzieć, również jak minimalizować składki, podatki biurokrację itp. Ale w ramach obowiązującego prawa.
Zatem- znajomy zalicza te faktury nielegalnie !
Stanowią koszt uzyskania przychodu tak duży, że podatek od dochodu po odliczeniach składek ZUS jest zerowy.
Koszty muszą być w związku z uzyskiwanym dochodem. Np. nie odliczysz zakupu betoniarki świadcząc usługi korepetycyjne.
Nie można legalnie rejestrować DG "na kogoś".
Przy jednoczesnym prowadzeniu DG i pracy na etacie przede wszystkim zaoszczędza się na składkach społecznych (emerytalna, rentowa, chorobowa). Są one wtedy z DG dobrowolne. Zdrowotne płaci się z obu tytułów.
Pamiętaj, że płacone składki emerytalne to nie tylko koszt, ale w dużym stopniu twoje zabezpieczenie na przyszłość. Emerytury znajomy Ci nie wypłaci.
Zatem albo zalegalizuj te umowy, albo załóż swoją DG. Na pytania z tym związane dostaniesz tu wyczerpujące odpowiedzi.
Giati / 2010-08-24 13:59
Może on działa nielegalnie, ale firmę ma od 2002 lub 2003 roku i do tej pory nie było problemów. Zresztą on naprawdę ma trochę tych kosztów. Ja też mógłbym mieć, np. mogę wynająć nowe mieszkanie, bo jestem studentem, na paliwo też muszę czasami trochę wydać, na części do komputera i inne drobne rzeczy. Takie rzeczy chyba mogę odliczać?

Jeśli chodzi o założenie DG to założyłby ją inny członek rodziny i dostawałby pieniądze na swoje konto. Ja bym tylko pracował (oficjalnie to on by pracował).

Ogólnie to chciałbym się dowiedzieć co powinienem zrobić w takiej sytuacji żeby wszyscy byli zadowoleni (czyli ja i państwo)? Ja ze swojej strony chciałbym tracić na tym jak najmniej pieniędzy, bo w końcu na ten podatek trzeba długo pracować. Już wolałbym to wydawać i mieć koszty.
szklarek / 2010-08-24 18:01


Jeśli chodzi o założenie DG to założyłby ją inny członek rodziny i dostawałby
pieniądze na swoje konto. Ja bym tylko pracował (oficjalnie to on by pracował).

Już napisałem- to nielegalne- DG ma być wykonywana osobiście albo poprzez zatrudnione osoby. Poza tym choćby te wpłaty - skąd- jako darowizna ? Wtedy też podatek.

Poddaję pod rozwagę dwa rozwiązania;
1.znajomy dopisuje dodatkowe PKD do swojej działalności, on bierze te zlecenia, a w jej ramach Ciebie zatrudnia na umowy o dzieło- nie ma Twoich składek ZUS, są wysokie koszty uzyskania przychodu- czyli podatek wychodzi relatywnie mały. Wynagrodzenie ustalacie tak, by znajomy miał z czego pokryć dodatkowe podatki z tej działalności. Bo chyba nie ma zamiaru dopłacać do tego interesu.
2. Jednak zakładasz swoją DG, bo powtarzalność Twoich działań, celowość i utrzymywanie się z nich to wszystkie przejawy DG. Natomiast sposób opodatkowania dobierasz taki, by podatek był najniższy. Nie wiem co to za typ działalności. Być może, zamiast bawić się w koszty i faktury lepiej wybrać ryczałt lub kartę podatkową i...płacić mniejszy podatek niż z tymi kombinacjami.

poczytaj sobie spokojnie:
http://msp.money.pl/wiadomosci/zakladam_firme/

Najnowsze wpisy