Forum Forum dla firmKsięgowość

Podatkowa Księga Przychodów i rozchodów

Podatkowa Księga Przychodów i rozchodów

Pasterro / 2009-11-21 19:23
Witam,


Mam pytanie do ludzi zaznajomionych z tematyką oraz ludzi prowadzących firmę i korzystających z w/w księgi.
Mianowicie jakie według Państwa są korzyści z prowadzenia PKPiR? Jakie są z kolei bariery wynikające z jej prowadzenia, dla firmy?
Może ktoś mógłby napisać kilka słów "od siebie" o PKPiR?

Bardzo by mi to pomogło, ponieważ piszę pracę dyplomową związaną z PKPiR. Oczywiście jest literatura, która może odpowiedzieć na te pytania, ale zdanie/odpowiedzi osób prywatnych, "zwykłych" ludzi jest znacznie cenniejsze.

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Wyświetlaj:
dana.wroc. / 87.105.176.* / 2009-12-03 17:16
Tak jak mówi "kapisz" wszystko zależy od rodzaju działalności. Ale najogólniej mówiąc KPiR jest bardzo prostym urządzeniem księgowym. Nie potrzeba żadnej wiedzy księgowej żeby ją prowadzić. Może ją prowadzić każdy. Powierzanie prowadzenia księgi biurom rachunkowym wynika raczej z obawy przed niewłaściwym zakwalifikowaniem danych do zaksięgowania niż ze stopnia złożoności samych księgowań. Nie ma również sporządzania skomplikowanych rozliczeń. Wszystkie wymagane rozliczenia są wymienione w rozporzadzeniu o prowadzeniu księgi i ustawie o podatku dochodowym. Jest ich tylko kilka. Przeciętny podatnik jest w stanie sam sobie z tym poradzić, bo wymagane ewidencje dodatkowe nie są skomplikowane. Przepisy zawierają tylko określenie minimum treści, które muszą zawierać. Może więc je dowolnie prowadzić.

BARIERĄ z kolei są absurdalne, bardzo szczegółowe wymagania odnośnie samych dokumentów. Np. paragon raz jest uznawany za dokument, a innym razem nie. Zależy od sytuacji. Przepisy odnośnie prowadzenia KPiR zostały wymyślone przez urzedników w czasach realnego rocjalizmu i wtedy służyły głównie do gnębienia tzw. prywaciarzy przez urzędy skarbowe. Zbierały niemałą kasę (mandaty karne) za "błędy", czyli zapisy albo dokumenty niezgodne z przepisami. Część tych absurdalnych przepisów została do dnia dzisiejszego. Nasi posłowie mają ważniejsze sprawy na głowie.

Innym z kolei utrudnieniem jest nieczytelność danych. KPiR prowadzi się tylko i wyłącznie dla urzędu skarbowego. Jest to taki potworek księgowy, który służy tylko i wyłącznie do wyliczenia podatku dochodowego. Jeśli podatnik chce mieć jakiś pogląd na finanse firmy, to musi prowadzić własną księgowość. Urząd skarbowy w czasie kontroli dochodów podatnika też sporządza własne rozliczenia. Czytelne są jedynie rubryki przychodu i zakupu materiałów i towarów, ale tylko jeśli podatnik prowadzi działność jednorodną. Jeśli prowadzi produkcję i usługi to ma taki sam problem jak z rubryką "wydatki" - to takie konto-śmietnik. Wrzuca się wszystko, co nie pasuje do reszty.

Polecam uważną lekturę rozporządzenia w sprawie prowadzenie PPKiR - dostępne na wszystkich stronach podatkowych i biznesowych, oraz co może być kosztem, a co nie jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na pewno nasunie ci się trochę własnych uwag odnośnie tej "uproszczonej" ksiegowości.
kapisz / 93.159.32.* / 2009-11-25 16:54
No nie jest to skomplikowane. Zależy to od tego jaki rodzaj działalności prowadzisz. Więc jeżeli piszesz taką pracę zdefiniuj lepiej pytanie...

Najnowsze wpisy