Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Polskich firm nie stać na patenty

Polskich firm nie stać na patenty

skomentuj
Wyświetlaj:
waz (usa) / 64.21.101.* / 2006-03-17 00:52
Koszta patentowe wcale nie musza byc bardzo wygorowane. Nie znam biezacych oplat za zgloszenie w amerykanskim urzedzie patentowym, ale 10 lat temu bylo to okolo 500 dolarow. Drodzy sa prawnicy, ktorzy przygotowywuja tekst patentu - kilka tysiecy $. Jezeli jednak potrafi sie samemu patent napisac, co naukowcom publikujacym swoje prace naukowe w fachowych pismach zagranicznych nie powinno sprawiac trudnosci, to wowczas te koszty odpadaja.

Nie da sie tego przeskoczyc, jezeli chce sie opatentowac w kraju ktory wymaga aby nierezydent wynajal mejscowego prawnika. W UE powinna byc ujednolicona procedura i te ograniczenia zniesione. Np. Polak powinien miec prawo osobistego zglaszania patentu w kazdym urzedzie patentowym dowolnego panstwa czlonkowskiego. Jak to wyglada w praktyce, nie wiem.
ireneusz / 157.25.5.* / 2006-03-15 08:54
coś nie tak. to nie wynalazca powinien płacić za ochronę patentu w następnych latach, lecz ten kto patent
chce wykorzystać. za zgłoszenie - zrozumiałe. bo zaraz znal;azłoby się wielu którzy chcą opatentować sposób dmuchania na zupę, ale jeżeli wynalazca ma płacić za utrzymanie praw w następnych latach i krajach nie czerpiąc zysków, to z czego ma za to zapłacić? a tyle złotych myśli wywozi się do innych krajów. czemu nie miałoby zostać to wszystko w polsce?
skomentuj

Najnowsze wpisy