Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Ponowne zakładanie firmy - jakie opłaty?

Ponowne zakładanie firmy - jakie opłaty?

Kasia215 / 89.65.49.* / 2016-02-17 22:05
Przez ponad 4 lata prowadziłam jednoosobową działalność gospodarczą. 13 miesięcy temu firmę zamknęłam. Aktualnie pracuję na umowę zlecenie na sumę przekraczającą najniższą krajową, więc wszystkie składki mam opłacone. Czy gdybym ponownie założyła działalność gospodarczą i pracowała dalej na umowę zlecenie będę miała jakieś zniżki w opłatach/składkach? Czy będzie mnie obowiązywał większy ZUS? Z góry dziękuję za pomoc.
wiwan / 2016-02-18 10:18
Skoro od zamknięcia DG nie minęło 60 miesięcy, to obecnie prawa do ulgowej podstawy ub. społecznych z tyt. DG by nie było. Czyli obejmowałaby Panią co do zasady podstawa nie niższa niż 60% przeciętnego wynagrodzenia- obecnie 2433,00 zł.

ALE zbieg ze zleceniem powoduje, że ub. społeczne z tyt. DG będzie dobrowolne, jeśli wynagrodzenie brutto ze zlecenia nie będzie niższe niż owe 2433 zł/mc. Pułap płacy minimalnej dla Pani nie ma znaczenia. Jeśli wynagrodzenie ze zlecenia jest niższe niż 2433- ub. z DG będzie obowiązkowe, a ze zlecenia stanie się dobrowolnym.

Ub. zdrowotne- niezależnie od powyższego- z tyt. DG- od podstawy nie niższej niż 75% przeciętnego wynagrodzenia, czyli od min. 3210,60- czyli min. 288,95 zł/mc

Najnowsze wpisy