Forum Forum prawnePracy

Praca w firmie rodziców - forma zatrudnienia, wynagrodzenie

Praca w firmie rodziców - forma zatrudnienia, wynagrodzenie

Marta156 / 2014-03-10 14:11
Nie wiem czy w dobrym dziale jestem, gdyż pytanie jest z działu prawa pracy i prawa podatkowego
Czy mogę pomagać w firmie rodziców, bez podpisywania umowy o pracę/ zlecenie / dzieło , i pobierać z tego tytułu "wynagrodzenie"? Jak ono będzie traktowane przez US? Jako darowizna?
wiwan / 2014-03-10 14:49
Darowizna z samej istoty swej definicji w KC jest świadczeniem jednostronnym, a nie zapłatą za coś.
Istotny jest stan faktyczny- bo jeśli pomoc odbywa się w określonym wymiarze godzin, określonych godzinach, kierownictwem itd. to jest to stosunek pracy, i tak musi być nazwany, a zatem umowa musi być pisemna - i rodzi to konkretne dalsze konsekwencje podatkowe w zakresie obliczania zaliczki PIT od wypłaconego wynagrodzenia, wydania rocznego PIT 11 i Pani rozliczenia rocznego (pracownicze KUP). Umowa cywilno-prawna może być ustna, ale nie może być zawarta zamiast umowy o pracę, jeśli ma wszelkie znamiona stosunku pracy.
Rodzaj umowy ma też konsekwencje ubezpieczeniowe- tj. odpowiedni kod zgłoszenia do ubezpieczeń oraz podleganie/niepodleganie/ dobrowolność konkretnych ubezpieczeń od wypłacanego wynagrodzenia.

Najnowsze wpisy