Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Pracownicy PZU zaprotestują przeciwko zwolnieniom

Pracownicy PZU zaprotestują przeciwko zwolnieniom

Wyświetlaj:
OSZOLOM / 212.14.45.* / 2010-02-11 09:24
W internecie są miliony artykułów, tylko niewielka część z nich jest ciekawa. Postanowiłem z wybranych informacji tworzyć zbiory i je udostępniać. Spora część nie traci aktualności dlatego warto przejrzeć również wcześniejsze zbiory. Na pewno część Państwo znają, ale zapewne znajdą Państwo nieznane informacje. Do informacji dodaję opis lub mój krótki komentarz - nie są to zatem tylko linki. Jeśli materiał się Państwu spodoba proszę rozważyć rozpowszechnienie całości lub części zbioru.


Eureko wywozi miliardy zł, a pracownicy PZU idą na bruk. Eureko po 10 latach od zainwestowania 3 mld zł wywiezie z Polski ponad 20 mld zł, choć uczestnicząc w procesie prywatyzacji PZU parokrotnie rażąco złamała polskie prawo ( dwa najbardziej jaskrawe tego przykłady - inwestor wchodzący do PZU miał być inwestorem branżowym a Eureko takim nie było i akcje miały być kupione za środki własne a zostały z kredytu). Mogło to być podstawą do unieważnienia umowy prywatyzacyjnej bez żadnego odszkodowania. Niestety z nieznanych powodów mimo jednogłośnej uchwały Sejmu zobowiązującej Ministra Skarbu do takich działań nic takiego się nie stało. Wprawdzie w podczas sprawowania funkcji Premiera przez Jarosława Kaczyńskiego taki wniosek został złożony w sądzie przez Ministra Skarbu ale jego następca po zmianie rządu natychmiast go wycofał. Zamiast tego zawarto z Eureko opisane wyżej porozumienie, które rząd Donalda Tuska określił jako niebywały sukces. Ten sukces kosztuje jednak samo PZU kilkanaście miliardów złotych. Jak się można było spodziewać wyprowadzenie tak dużych środków finansowych z PZU, musi spowodować daleko idące konsekwencje dla tej firmy. Nie minęły 2 miesiące i dowiadujemy się, że za ten sukces Ministra Skarbu zapłacą głównie pracownicy PZU. Już w poprzednim roku w ramach zwolnień grupowych odeszło z centrali PZU aż 600 pracowników. Z przyjętego przez PZU i PZU Życie planu restrukturyzacji obydwu spółek na lata 2010-2012 wynika, że zostanie zwolnionych jeszcze ok. 4,5 tys. pracowników a więc blisko 1/3 całej załogi. Gdyby zwalniano aż tylu pracowników w przedsiębiorstwie państwowym, uzasadniano by to istnieniem znacznych przerostów zatrudnienia. Zwolnienie w ciągu 3 lat aż 1/3 załogi w firmie, która od ponad 10 lat jest spółką z dużym udziałem kapitału zagranicznego i była do tej pory zarządzana przez wysokiej klasy menadżerów musi wręcz szokować. Wygląda więc na to, że grupa PZU po zawarciu porozumienia z Eureko i po wyprowadzeniu z tej firmy ogromnych pieniędzy jest wręcz pod ścianą, skoro aż tak chce redukować swoje zatrudnienie. Za wątpliwe sukcesy rządu muszą zapłacić zwykli ludzie .
http://kuzmiuk.blog.onet.pl/Eureko-wywozi-miliardy-zl-a-pr,2,ID397794996,n
Oszolom / 212.14.45.* / 2010-02-11 09:26
Zeby nie byo niejasności - to nie moje. Znalezione ale dajace troche do myslenia ...
Zofia R. / 83.22.175.* / 2010-02-11 11:49
Żeby nie było niejasności, Panie Oszołomie, to też nie moje. Znalezione i daje do myślenie:

"PZU to kolos na glinianych nogach. Choć w tym roku zarobi nawet 4 mld zł, to od lat traci udziały w rynku. Niedawny monopolista dzisiaj sprzedaje już zaledwie co trzecią polisę komunikacyjną. Jeśli nie powstrzyma tego trendu, za kilka lat może stracić pozycję lidera na rynku ubezpieczeniowym.
Poprawić musi się wydajność pracowników. O ile w większości firm ubezpieczeniowych pracownik załatwia sześć-siedem szkód dziennie, o tyle w PZU średnio zaledwie półtorej.
- Wielkość zatrudnienia musimy dopasować do potrzeb firmy - tłumaczy Rafał Stankiewicz, członek zarządu PZU. Jego zdaniem żadna firma nie może sobie pozwolić na utrzymywanie dwa razy więcej pracowników, niż potrzebuje. - W wielu miastach mamy po dwie placówki, osobną dla spółki życiowej i osobną dla majątkowej. To nie ma sensu i będziemy je łączyć - tłumaczy Stankiewicz.
zaazazaz / 217.74.68.* / 2010-02-11 08:43
Zatem logika nakazywalaby aby demonstracja odbyla sie przed budynkiem GPW. Przy okazji, jak sie pracownikom PZU cos nie podoba, to zachecam ich do kupna akcji i tym samym wplyniecia na sposob dzilalnosci spolki. Jezeli sa przewidziane zwolnienia, to z pewnoscia sa one ekonomicznie uzasadnione, a skorzystaja na tym wszyscy klienci PZU, dla ktorych bedzie zapewne przedstawiona atrakcyjniejsza oferta.
Kowalska Marzena / 83.29.199.* / 2010-02-11 15:03
Po ponad 30 latach pracy zostałam zwolniona wz tym roku przez PZU Życie bez żadnego odszkodowania i odprawy
i nawet bez wpisu w świadectwie pracy uprawniającego mnie do wczesniejszej emerytury.
PZU zwalnia co miesiąc dużą ilość osób bez odpraw /ukrywając że są to zwolnienia grupowe/.

Najnowsze wpisy