Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

prawo do zasiłku przedemerytalnego

prawo do zasiłku przedemerytalnego

skomentuj
gajax / 2012-11-21 22:55
W wieku 53 lat zostałam zwolniona z pracy (po 17 latach) z przyczyn dot. zakładu pracy. Od 52 roku życia prowadzę działalność ale nie jest ona dochodowa (ok 500 zł/ m-c) i chciałabym ją zlikwidować. Obecnie mam 54,5 lata. Czy jeśli zamknę swoją firmę i zarejestruję się w PUP to za pół roku (pobierając zasiłek dla bezrobotnych) będę mogła wystąpić o zasiłek przedemerytalny na podst. zwolnienia z pracy 1,5 roku temu? Będę już miała skończone 55 lat i 32 lata pracy.
wiwan / 2012-11-22 11:36
Na początek sprostowanie- ŚWIADCZENIA przedemerytalnego. Zasiłek był jego poprzednikiem, z innej ustawy i nie przyznaje się go od 2004 roku.

Niestety NIE może Pani z niego skorzystać obecnie. Nie jest to w ustawie napisane wprost, ale takie są interpretacje i praktyka- wymagany jest warunek 'bezpośredności' rejestracji w PUP po utracie źródła dochodu. Czyli fakt prowadzenia DG po utracie zatrudnienia uniemożliwia uzyskanie świadczenia w związku z utratą zatrudnienia.

Obecnie musiałaby Pani spełnić warunki z art. 2, ust.1, pkt. 3 Ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych tj. łącznie:
- uzyskać wiek min. 56 lat
- uzyskać staż ubezpieczeniowy min. 20 lat
- prowadzić DG min. 24 miesiące
- ogłosić UPADŁOŚĆ firmy/konsumencką.

i oczywiście zarejetrować się w PUP i pobierać zasiłek min. 6 miesięcy.

Czyli utracić źródło dochodu związane już z DG, a nie tamtym zatrudnieniem.

Oczywiście jest możliwe wcześniej kolejne zatrudnienie i jego utrata po zamknięciu DG- czyli spełnienie warunków z innych punktów ww art. - związanych z utratą zatrudnienia.
Ale też z wymogami wieku lub długiego łącznego stażu.
skomentuj

Najnowsze wpisy