Forum Forum prawnePracy

prawo pracy jakie zmiany od przyszłego roku

prawo pracy jakie zmiany od przyszłego roku

krassa / 2011-10-11 10:11
Jakie zmiany szykują się w prawie pracy od przyszłego roku? chodzi mi głównie o temat urlopu macierzyńskiego, czy w tej kwestii też ma ulec coś zmianie? i jeszcze chodzi mi o umowy na czas określony, czy faktycznie będą mogły być zwierane tylko na krótki czas? obecnie jestem na okresie próbnym, ewentualną umowę podpiszę dopiero w 2012 roku, ciekawa jestem czego mogę się spodziewać?
szklarek / 2011-10-11 10:51
1. kwestia umów jest na razie otwarta- jest propozycja wprowadzenia na stałe obecnej czasowej regulacji ( art. 13 ustawy antykryzysowej ) sprowadzającej się ustalenia limitu łącznego czasu trwania dowolnej liczby kolejnych umów na czas określony. Obecnie jest to 24 miesiące. Jeśli do porozumienia nie dojdzie- od 1.01.2012 r. wraca regulacja art.25'1 KP, czyli limit liczby takich umów- 2 szt., trzecia już musi być na czas nieokreślony.
2. Od 2012 zwiększa się wymiar dostępnego dodatkowego urlopu macierzyńskiego z art. 182'1 KP.
Z obecnych 2/3 tygodni wzrośnie do 4/6 tygodni.
wymiar dla porodu pojedynczego/mnogiego.
Wzrasta też wymiar u. ojcowskiego z art. 182'3 z 1 do 2 tygodni.

Kodeks:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem

Najnowsze wpisy