Forum Forum prawneCywilne

Problem z rentą rodzinną

Problem z rentą rodzinną

palaczios / 2010-09-20 10:45
Mam prosbe, czy mógłby mnie ktos oswiecic??? Moja sytuacja wygląda tak: Pobieram rente rodzinna po zmarłej mamie, studia skonczylem rok temu, korzystając z tego, że mógłbym jeszcze pobierac rente postanowiłem dalej sie kształcic, podjąłem nastepne studia, lecz po pierwszym semestrze musiałem zrezygnowac poniewaz urodził mi sie synek. Musialem zostac w domu poniewaz zona nadal studiuje dziennie, ja opiekowalem sie malym a w weekendy zapisalem sei do studium policealnego. I teraz pytanie: do ZUS ostatnie zaswiadczenie wyslalem podejmujac drugie studia, obecnie przerwalem tez studium poniewaz znalazlem prace, ale mam zaswiadczenie do ZUS z tej szkoly policealnej, ale nie wyslalem jeszcze. Chciałem przerwac teraz rente poniewaz od 1 lipca podjalem prace i chcialem zrezygnowac z renty. Czy bede musial cos oddawać ZUS za "cos" ? Poczytałem kilka podobnych tematow na forum i ludzue maja rozne problemy. Prosze o porade. Jak sie zwrocic teraz do ZuS co wyslac???
wiwan / 2010-09-21 11:40
Miałeś obowiązek zawiadomić ZUS o zakończeniu drugich studiów. Jeśli zaliczyłeś ten pierwszy semestr to skreślenie nastąpiło pewnie pod koniec drugiego. Jeśli sam się wypisałeś- to z datą wypisania. Za ten okres tj. od skreślenia lub wypisania się ze studiów do zapisania się do studium policealnego świadczenie pobrane jest nieprawnie.
ponowne zawiadomienie o podjęciu nauki powinno być złożone właśnie po podjęciu nauki w studium i kolejne o jej zaniechaniu.
Jasno takie pouczenie stoi w decyzji rentowej. więc w najgorszym razie są już dwa okresy tego nieprawnego pobierania renty. Po raz trzeci nie dopełniłeś obowiązku informacji ZUS o podjęciu pracy, gdyż uzyskiwane dochody wpływają na ograniczenie jej wymiaru lub zawieszenie.
Na początek na pewno zawiadom o zakończeniu studium i dowiedz się jaka jest procedura zwrotu renty i zwróć ja za ten ostatni okres.

Najnowsze wpisy