Forum Forum podatkowePIT

Problem z rozliczeniem

Problem z rozliczeniem

Barabarbara / 89.79.252.* / 2012-12-28 12:32
Witam. Czytam ustawy oraz pytania innych forumowiczów ale już zgłupiałam. Postanowiłam więc zapytać może ktoś mi nieco rozjaśni moją sytuację.
Sprawa wygląda tak:
Do kwietnia tego roku uczyłam się w Technikum. Od września do grudnia podjęłam pracę na umowę zleceniem z wynagrodzeniem godzinowym, ale mój dochód nie przekroczył 3000 tyś. Od października natomiast zaczęłam studnia w trybie zaocznym. I teraz moje pytania:
1) Czy rozliczam PIT.? Mam umowę zlecenie ze stawką godzinową. Jeśli tak to 36 czy 37.? Czy może jeszcze jakiś inny.?

2) Jeśli rozliczam to czy moi rodzice mogą skorzystać z ulgi na dziecko za mnie za okres od stycznia do kwietnia.?

3) Jeśli nie rozliczam to czy moi rodzice mogą skorzystać z ulgi na dziecko za cały rok.?

Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości i z góry dziękuję wszystkim którzy odpiszą
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-12-28 12:49
Dochód rozumiem nie przekroczył 3000 zł, a nie 3 mln zł :-)))

1. TAK, rozliczasz rok 2012 na formularzu PIT-37 ( do końca kwietnia ) na podstawie otrzymanego od zleceniodawcy PIT-11 ( ma na to czas do końca lutego )

2/3. Rodzice mogą odliczyć całą roczną ulgę na dziecko o ile oprócz ww dochodu ok. 3000 zł nie miałaś innego opodatkowanego wg. skali lub dochodu z tytułu zbycia papierów wartościowych i innego dochodu podobnego, wymienionego w art. 30b ustawy o PIT)

który spowodował, że łącznie przekroczony został próg dochodu 3089 zł.

Oczywiście wszystko przy założeniu, że do grudnia masz nie więcej niż 25 lat.

Jeśli te 25 urodziny nastąpiły w trakcie roku- ulga proporcjonalna.
belladonna / 2012-12-28 16:35 / Tysiącznik profesjonalny
A ja powiem tak, dochód to pojecie względne, bo do tych celów (odliczanie ulgi przez rodzica na dziecko) istotny ROCZNY DOCHÓD BRUTTO dziecka. Dochód brutto to przychód minus KUP i ten nie może przekroczyć kwoty 3089 zł.
Technikum trwa 4 lata. Kończysz mając lat chyba 20, więc rozpoczynając w tym samym roku studia KONTYNUUJESZ naukę. Nie ma znaczenia czy dzienne, czy zaoczne.
Reasumując Ty rozliczasz, a jak kwota z poz. 62 Twojego PIT-37 nie przekroczy kwoty 3089 zł rodzic ulgę odlicza za cały rok (przy złożeniu wcześniejszym, że masz około 20 lat i brak innych dochodów pt. akcje) :)

Najnowsze wpisy