Forum Forum podatkoweInne

Problem ze zgłoszeniem podatku od Spadku SD-Z2

Problem ze zgłoszeniem podatku od Spadku SD-Z2

skomentuj
D_ominik / 2020-04-14 09:21
Witam Serdecznie,
Bardzo proszę o pomoc przy wypełnieniu zgłoszenia spadku do urzędu Skarbowego w celu uniknięcie podatku. Sytuacja wydaje mi się jest dość skomplikowana.

Zmarły: Tata,
Dziedziczą: Mama (Rodzice mieli wspólnotę majątkową) , 2 siostry , Brat

Skład majątku: Dom,Mieszkanie, Pieniądze na koncie maklerskim

Został ustanowiony akt notarialny o dziedziczeniu i podziale majątku, w którym został podzielony dom wraz z wpisem do księgi wieczystej.

Mieszkanie i pieniądze z konta maklerskiego nie zostały wyszczególnione w akcie notarialnym. Natomiast jest zapis co do podziału całościowego majątku (wpis ogólny że każdy dziedziczy 1/4 majątku Taty)

W przypadku kwoty na koncie maklerskim kwota nie jest nam znana bo nie mamy jak się tego dowiedzieć bez zebrania wszystkich spadkobierców u maklera ale na ten moment nie jest to możliwe bo jeden ze spadkobierców jest poza granicami Polski i nie będzie go z dobrych pare lat...

Jak wypełnić deklaracje SD-Z2:

Dom: Mama ma w sumie 50% jako jej własny majątek + 1/4 z majątku taty
Rodzeństwo: 1/4 z 50% domu

Pytanie jak to wypełnić w druku:
czy wpisujemy cały metraż domu i później określamy cześć która nam się należy?

Czy wpisujemy polowe metrażu domu (należącego do Taty) i to dzielimy po 1/4

Mieszkanie:
Czy jeżeli nie jest wyszczególnione to mieszkanie w akcie notarialnym o dziedziczeniu to czy możemy je zgłosić w druku SD-Z2? znaleźliśmy umowę sprzedaży tego mieszkania sporządzonego w postaci aktu notarialnego (zakupione przez mojego Tate i moją Mame) Generalnie podział powinien być taki sam jak w kwestii Domu. Z tą różnicą że w przypadku domu już są zrobione wpisy do księgi wieczystej dla spadkobierców a tutaj za późno się dowiedzieliśmy o tym mieszkaniu. Co więcej mieszkanie nie ma księgi wieczystej :/ Jest tylko umowa sprzedaży (akt notarialny).

Pieniądze na koncie maklerskim:
zakładam że w tym przypadku nic nie zrobimy dopóki nie dowiemy się ile tam jest pieniędzy na koncie. a jak się już dowiem to wtedy pozostaje już tylko zapłacić od tego podatek bo zakładam że termin 6 miesięcy od przyjęcie spadku zostanie już dawno przekroczony. Chyba że w tym przypadku ten termin będzie się liczył od fizycznego otrzymania tych pieniędzy od agencji maklerskiej i można to zgłosić drugim drukiem SD-Z2 ?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi bo już naprawdę nie wiem jak to wypełnić w tym druku.
Z Wyrazami Szacunku:
Dominik
skomentuj

Najnowsze wpisy