Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Proces wypłaty dywidendy

Proces wypłaty dywidendy

ezarza / 2009-06-06 13:55
Jestem początkującą osobą na giełdzie. Zakupiłem niedawno akcje Budimexu. Dowiedziałem się, że Budimex będzie wypłacał dywidendę. I stąd moje pytania.

Data ustalenia listy akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy - 2 lipiec 2009
Termin wypłaty dywidendy - 20 lipiec 2009
Kwota dywidendy - 5,84 zł / akcję

Z tego rozumiem, że aby otrzymać dywidendę MUSZĘ mieć akcje Budimexu w dniu 2 lipca 2009. Moje pytanie brzmi - Czy mogę sprzedać akcje Budimexu w dniu 2 lipca 2009 czy muszę je sprzedać dopiero dnia następnego, aby zachować prawo do dywidendy? I wypłata dywidendy nastąpi w przypadku gdy w określonym terminie posiadałem te akcje, tzn. że nie muszę ich posiadać w dniu wypłaty dywidendy?

Czytałem na stronie Domu Maklerskiego BOŚ, że aby otrzymać prawo do dywidendy, trzeba mieć akcje (w tym przypadku) nie 2 lipca ale dwa dni wcześniej. Czy to prawda?

Ostatnia kwestia dotyczy podatku 19%. Czy podatek zostanie potrącony w dniu wypłaty dywidendy, czy nie zostanie potrącony i będę musiał go zapłacić przy przyszłorocznych rozliczeniach podatkowych?

Aha i jeszcze jedno - nie muszę nic robić, żebym dostał tą dywidendę? Oprócz posiadania akcji...
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy