Forum Forum podatkowePIT

prośba o radę odnośnie Pitu

prośba o radę odnośnie Pitu

matti090 / 2012-11-23 19:41
Witam. od września jestem na ryczałcie wiem że w zeznaniu rocznym wypełniam pit 28 do końca stycznia. ale od stycznia do września byłem na bezrobociu więc czekam na deklaracje z urzędu pracy i do końca kwietnia składam pit37??
proszę o rady i z góry dziękuje. Pozdrawiam
Wyświetlaj:
matti090 / 2012-12-16 09:17
mam jeszcze jedno pytanko. czy przy rozliczeniu pit28 uwzględniam opłaty Zusowskie za grudzień czy nie?? i tak samo z ryczałłtem za grudzień uwzgledniam go czy dopiero w następnym roku bo te opłaty dokonywane są w styczniu. Pozdrawiam.
belladonna / 2012-12-16 10:26 / Tysiącznik profesjonalny
Zasada jest taka, że aby coś odliczyć należy to wydać.
US nie interesuje, czy zalegasz z płatnościami w ZUS i za co płacisz, a interesuje go KIEDY zapłaciłeś.
Np. nie płacisz składek ZUS, to w PIT ich nie odliczysz, bo nie poniosłeś wydatku.
Czyli robisz tak... czy w grudniu zapłaciłem coś do ZUS?, tak, no to odliczasz :)
W styczniu do 10 płacimy za grudzień, więc wygląda to tak, że składka w styczniu jest niższa, bo podnoszą za styczeń, co wpłacasz dopiero w lutym.
Jak przez cały rok 2012 nie płacisz ZUS, a całość za rok zapłacisz w styczniu 2013, to odliczasz to za rok 2013, bo US interesuje KIEDY zapłaciłeś, a nie za jakie miesiące (lata) itd. Kumasz?
Odliczasz składki ZUS zapłacone w 2012, więc najlepiej poprzeglądać dowody, kiedy i co :)
Płatność za grudzień dokonana w styczniu jest do odliczenia w roku PONIESIENIA WYDATKU (czyli następnym)... no ale przecież w grudniu płaciłeś (za listopad) :)
W PIT-28 uwzględniasz przychód za cały rok, więc ryczałt wychodzi całoroczny. Jedynie ryczałt wpłacony jest za okres styczeń-listopad, bo za grudzień nie płacisz, tylko wpłacasz to co wychodzi z PIT-28 (termin złożenia PIT-28 = termin płatności ryczałtu za grudzień) :)
belladonna / 2012-12-16 10:30 / Tysiącznik profesjonalny
Nieprawidłowość zazwyczaj jest u zaczynających. Ktoś np zaczyna DG 1 maja, a do 10 czerwca wpłaca ZUS za maj (np. 8 czerwca), to wyliczając ryczałt za maj nie może pomniejszyć przychodu o składki społeczne, a ryczałtu o zdrowotne do odliczenia, bo w maju nie było PŁATNOŚCI (nie było poniesienia wydatku). Rozumiesz?
matti090 / 2012-12-16 21:07
Bardzo dziękuje za informację teraz już wiem. ja Swoją działalność rozpocząłem od 1września ale z tymi odliczeniami początkowymi to wiedziałem i nie mam problemu tylko ten grudzień mi nie dawał spokoju. Ale teraz już wiem ze go nie uwzględniam bo zaplata będzie z datą styczniową więc przechodzi na przyszły rok. A ryczałt za grudzień wpisuje w pozycji L.2 pitu 28 pozycja 124.
Ryczałt za miesiąc grudzień - płacę w terminie złożenia zeznania. i to jest kwota z pozycji 124 +pozycja 110(ewentualna nadpłata) lub -pozycja 111(ewntualna nadpłata) czy sama pozycja 110 lub 111 lub 124. Pozdrawaim.
belladonna / 2012-12-16 21:24 / Tysiącznik profesjonalny
W PIT-28 wersja 16, bo wg tego PIT-28 bez zmian:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120001331

kwota do zapłaty, to poz. 110.
Po złożeniu PIT-28 do końca stycznia wpłacasz kwotę z poz. 110, jak będzie > od zera i nic poza tym :)
Jak w poz. 111 będzie kwota > od zera, to US ją zwraca :)
matti090 / 2012-12-17 18:31
bardzo dziękuje za wszystkie informacje:) teraz już wiem co i jak brać i wpisywać w tym picie. Pozdrawiam Gorąco i życzę udanych wesołych świa :) owocnych w prezenty:D:D
belladonna / 2012-12-17 20:39 / Tysiącznik profesjonalny
Wzajemnie :)
belladonna / 2012-11-23 22:09 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, PIT-28 z zagadnień ryczałtu do końca stycznia, a PIT-37 z dochodami na podstawie PIT-11 z PUP do końca kwietnia(INDYWIDUALNY, bo niektórym przychodzi do głowy wciągnąć tam żonę, co DG małżonka na ryczałcie wyklucza/ bo rozumiem, ze to dochody z działalności, a nie najmu) :)
matti090 / 2012-11-24 14:31
bardzo dziękuje za informację. nie przypuszczałem że tak szybko dostanę odpowiedź. bardzo dziękuje Pozdrawiam:):)

Najnowsze wpisy