Forum Forum emerytalneZUS

Przedsiębiorcza mama w ciąży

Przedsiębiorcza mama w ciąży

skomentuj
grzegorz_grzegorz / 2017-08-14 09:14
Uprzejmie proszę o pomoc i rozwianie kilku wątpliwości dotyczących przedsiębiorczych matek.

Moja narzeczona prowadzi działalność gospodarczą. Poprzednio prowadziła działalność w latach 2010-2012, a obecnie od 1 czerwca 2017. Jest na niskim ZUSie, opłaca dobrowolną składkę chorobową (w okresie 2010-2012 nie opłacała jej, jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne). Niedawno dowiedzieliśmy się, że jest w ciąży :) Nie przebywa jeszcze na zwolnieniu lekarskim i kontynuuje działalność.

Z racji prowadzenia przez nią działalności szukamy wszelkich informacji które oświecą nas w kwestii świadczeń i możliwości, jakie przysługują przedsiębiorczej mamie. Przepisy się zmieniają, a my będziemy mieć pierwsze dziecko.

Proszę uprzejmie o poradę, jakie kroki powinniśmy podjąć, aby uzyskać wysoki zasiłek macierzyński z ZUS oraz jakie są możliwości uzyskania wysokiego świadczenia z tytułu zwolnienia lekarskiego. Narzeczona zajmuje się handlem obwoźnym i z racji planowanej daty porodu na połowę marca, wstępnie planujemy skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego dopiero od początku stycznia 2018 roku.
wiwan / 2017-08-21 07:33
Po prostu podwyższenie deklarowanej podstawy ub. społecznych jak najwcześniej. Nawet do maksymalnej możliwej kwoty 10.657,50.
To oznacza radykalną podwyżkę składek, bo obecnie żona płaci od podstawy 600 zł.

Oczywiście podstawa jest ta sama dla wszystkich ub. społecznych. Tj. nie można płacić chorobowej od podstawy np. 8000, a emerytalnej nadal od 600.
skomentuj

Najnowsze wpisy