Forum Forum finansoweInne

Przewalutowanie kredytów we frankach szwajcarskich. Główny akcjonariusz BPH będzie dochodził odszkodowania

Przewalutowanie kredytów we frankach szwajcarskich. Główny akcjonariusz BPH będzie dochodził odszkodowania

Wyświetlaj:
pytanie jest proste / 62.64.46.* / 2015-08-25 14:20
Kto głupiego i chciwego polaczka wpetal w kredyty walut obcych ?.. teraz niech on za nich te kredyty splaca
Bob21 / 195.150.76.* / 2015-08-25 14:27
Jeżeli polaczek dał się wplątać, niech spłaca. - chyba oczywiste :).
Zbyszek983 / 213.73.9.* / 2015-08-25 14:19
Ja mam kredyt w zł. pl i spłacam kosztem oszczędności na codziennym życiu. Nikt mi nie pomoże, ale taka jest Polska rzeczywistość pod wyborców pisana. Kto pomoże tym co latami spłacają w złotych. Banki narzucaj a i tak spora marze od kredytów mieszkaniowych, płacą grosze za lokaty itd. Podnoszą ciągle ceny usług, dużo by można napisać ......
Kamil666 / 89.151.39.* / 2015-08-25 14:14
Na Węgrzech nich nie pisał takich listów? nikt się nimi nie przejmował? tam jest rząd Węgierski i Orban zrobił to co należało zrobić by zadbać o własnych obywateli. Ta sytuacja powinna otworzyć oczy co niektórym niedowiarkom, którzy nadal nie wiedzieli w czyim interesie działa rząd polskojęzyczny wybrany w wyborach powszechnych , otóż działa w imieniu i na rzecz obcego kapitału i korporacji międzynarodowych a także wbrew interesom własnego narodu.
TTIP / 178.36.108.* / 2015-08-25 14:12
To dopiero przedsmak tego, czym będzie podpisanie i wprowadzenie w życie TTIP. Założę się o każdą sumę, że Grupa GE wygra proces, w końcu polski rząd jest od wykonywania rozkazów, a nie od myślenia czy tym bardziej od wydawania niezawisłych decyzji.
mmmn / 31.2.14.* / 2015-08-25 14:08
Ryzykiem walutowym należy sprawiedliwie obciążyć kredytobiorców korzystających z kredytów hipotecznych wyrażonych we frankach szwajcarskich i banki udzielające tych kredytów – tak wynika z opinii Europejskiego Banku Centralnego w sprawie projektu polskiej ustawy. Taka opinia jest jednak niezgodna z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 30 kwietnia 2014 r., sygn. C-26/13 Kásler (sprawa węgierska).Novum prawnicze wyroku w sprawie C-26/13 Kásler polega na dookreśleniu wymogu przejrzystości warunków umowy, o którym mowa w art. 4 ust. 2 in fine dyrektywy 93/13 (o ile warunki te zostały wyrażone prostym i zrozumiałym językiem). Trybunał – kierując się tym, co Arystoteles rozumiał przez sprawiedliwość rozdzielającą (równych równo, nierównych nierówno) – przewagę informacyjną (asymetrię informacyjną) banku nad klientem w zakresie ryzyka ekonomicznego (tutaj walutowego) zniwelował rozstrzygnięciem, które praktycznie na bank przenosi całe ryzyko kursowe. Jest to transfer prawny ryzyka walutowego (transfer poprzez obowiązujące przepisy prawa). Otóż zdaniem TSUE art. 4 ust. 2 dyrektywy 93/13 należy interpretować w ten sposób, że warunki umowy (a konkretnie klauzula przeliczeniowa, czyli walutowa, tj. postanowienie umowy określające „specyfikę mechanizmu przeliczania waluty obcej”) muszą być na tyle zrozumiałe dla konsumenta, aby rzeczony konsument w momencie podpisywania umowy mógł oszacować całkowity koszt zaciągniętego przez siebie kredytu. W rzeczywistości było to nierealne, tym bardziej że sami przedstawiciele banków nie byli w stanie przeprowadzić takiego szacunku.Trybunał w sprawie C-26/13 Kásler wyszedł z założenia, że rozwiązaniem kwestii walutowej klauzuli abuzywnej byłaby nieważność bezwzględna („to zobowiązywałoby sąd do unieważnienia danej umowy w całości”). Jednocześnie Trybunał znajduje na gruncie prawa unijnego rozstrzygnięcia bardziej korzystne dla kredytobiorców (polegające na sanowaniu umowy), bowiem bierze pod uwagę okoliczność polegającą na tym, że nieważność bezwzględna umowy kredytu pociąga za sobą pewną uciążliwość dla kredytobiorcy, tj. natychmiastową wymagalność roszczenia o zwrot środków, które zostały przekazane kredytobiorcy. W świetle tego wyroku kredytobiorcy zawsze pozostaje żądanie nieważności bezwzględnej umowy kredytu.Powstaje pytanie, czy godzi się postępować wbrew orzecznictwu luksemburskiemu opartemu nie tylko na konkretnych przepisach wtórnego prawa unijnego, ale także na sprawiedliwości arystotelesowskiej (art. 2 konstytucji) i przerzucać w całości na kredytobiorców owe ryzyko (tak w Polsce dzieje się dotychczas). Również teza CBE o tym, jakoby sprawiedliwe byłoby rozłożenie ryzyka walutowego na kredytodawców i kredytobiorców, byłaby uzasadniona dopiero, gdyby nie istniała asymetria informacyjna. To banki uwikłały kredytobiorców w kredyty we frankach szwajcarskich, a nie odwrotnie – to po pierwsze; a po drugie, to banki (jako profesjonaliści) przy zawieraniu umów miały przewagę informacyjną (odnośnie do ryzyka walutowego) nad kredytobiorcą. Po trzecie, w pełni należy zaakceptować zastrzeżenia prof. Marka Chmaja do projektu polskiej ustawy mającej pomóc frankowiczom, powodowane tym, że w projekcie tym jako warunek przyjęto liczbę dzieci i metraż mieszkania, tymczasem TSUE istnienie nieważności bezwzględnej umów o kredyt (bądź sanację tych umów) uzależnia jedynie od tego, czy kredytobiorca w momencie podpisania umowy mógł wyliczyć całokształt kosztów kredytu.
marlon650 / 77.254.156.* / 2015-08-25 13:58
Jak była bułka z masłem i szyneczką - to było dobrze. Sama bułeczka z masłem - niedobrze.
Jeśli mamy choć trochę dobrze rozumianego nacjonalizmu to zabierzmy z BPH wszystkie depozyty.
Im szybciej tym lepiej. Niech zostanie cały GE z marmurami ale bez klientów. Zobaczymy jakież listy wtedy posyłał będzie prezes.
kris123 / 178.183.68.* / 2015-08-25 14:20
Co Ty myślisz, że można sobie tak bez karnie dla własnych prywatnych interesów zmieniać prawo depcząc prawa innych. Ja też chcę 90% dopłaty do mojego kredytu w PLN, którego spłaciłem kilka lat temu. Czy ty nie widzisz, że samo zamieszanie spowodowało uszczuplenie także twoich oszczędności (inwestycje OFE, ale i ZUS). Jesteś jak bolszewik z początku XX wieku - wszystkim równo rozdzielmy tę biedę, ale ja się nie zgadzam i mam nadzieję, że nie jestem sam.
mr_Proper / 193.78.85.* / 2015-08-25 14:16
swietcnie, zrobmy tak jak piszesz! ale wiesz, mam dziwne przeczucie że oni to ... wygrają.. i kto bedzie Sprite?
andrzej605 / 91.231.23.* / 2015-08-25 13:57
To niech s************ złodzieje z naszego kraju to oni powini być pozwani do sądu przez Polaków i Państwo Polskie za sprzedaż czegoś czego na kontach w momencie transakcji nie mieli bo wypłacali złotówki dlaczego nie wypłącali klientom franków?
marlon650 / 77.254.156.* / 2015-08-25 13:56
Jak była bułka z masłem i szyneczką - to było dobrze. Sama bułeczka z masłem - niedobrze.
Jeśli mamy choć trochę dobrze rozumianego nacjonalizmu to zabierzmy z BPH wszystkie depozyty.
Im szybciej tym lepiej. Niech zostanie cały GE z marmurami ale bez klientów. Zobaczymy jakież listy wtedy posyłał będzie prezes.
gre42r / 159.205.63.* / 2015-08-25 14:15
jasne, zabierz. A kredyty do spłacenia pozostaną. Bank się ugnie i zacznie wymagać natychmiastowej spłaty kredytów, a co bardzo prawdopodobne sprzeda je windykatorom. Tak czy siak to co proponujesz jest skrajnie nieodpowiedzialne, poziom gimnazjum to MAKS!
POo. / 31.63.131.* / 2015-08-25 14:25
Co zatem proponujesz? Siedzieć, płakać i płacić? Mnie to zwisa, bo nie mam genialnego "produktu finansowego" o jakim tu mowa.
Bogdann / 83.12.121.* / 2015-08-25 14:22
a na jakiej podstawie zacznie wymagać? W umowie jest jasno określone w jakich przypadkach Bank może wypowiedzieć kredyt. Trochę głupio piszesz. Owszem kredytu pozostaną ale bank będzie miał olbrzymie problemy ze współczynnikami. Ciekawe czy GE będzie takie chętne dokapitalizować BPH kilkoma miliardami złotych. Nasze społeczeństwo kompletnie nie rozumie jaka siła drzemie w jego depozytach. Nawet ograniczony run-bank może rzucić na kolana bankowego giganta i spowodować że zacznie nas traktować z szacunkiem a nie jak bydło do strzyżenia.
abx / 31.61.138.* / 2015-08-25 13:37
Jeżeli ta ustawa przejdzie, to będziemy mieć PRL-bis.
marek 936 / 94.254.198.* / 2015-08-25 13:55
Jestem jeleń jak wielu innych mus uczciwie splacac i plakac ale jak kiedys wylezie ze to byla zmowa bankow to chyba sam osobiscie spale kilka bankow
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
m672 / 96.245.107.* / 2015-08-25 13:36
No to moze w odwecie zrobic bojkot i przestac kupowac produkty amerykanskiego koncernu GE
JA 1235 / 193.162.26.* / 2015-08-25 13:28
jASNE STRASZA STRASZA. bO SIE PBOJA ZE SKONCZY SIE SPONSORING KREDYTOBIORCÓW. !!! KASE BIORĄ ZA DARMO trudno pozyc sie łatwego zystku ale Polaków nie stac na sponsorowanie grubej bangsterki z całej Europy. Niewolnikow sobie znalezli !
To jest szantaz !
silesius / 193.46.187.* / 2015-08-25 13:41
Nie słyszałem aby był konstytucyjny obowiazek brania jakichkolwiek kredytów, a walutowych w szczególności. Byłeś kretynem, to sobie radź, masz dom sprzedaj go, będziesz miesz mniej do zapłaty, albo płac dalej, ale wara od jakiegokolwiek darowania długów komukolwiek, bo to niszczy wolny rynek i podważa jakakolwiek umowę. Po przegranej partii gry nie rzada sie jej unieważnienia tylko honorowo płaci, chyba że jesteś skończonym gnojkiem co na oszustwie opiera swoje życie.
12 13 14 15 16 17
na koniec starsze

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: