Forum Forum prawneGospodarcze

przeznaczenie pieniedzy ze sprzedazy mieszkania w celu unikniecia placenia podatku do us

przeznaczenie pieniedzy ze sprzedazy mieszkania w celu unikniecia placenia podatku do us

jordan20 / 2011-12-07 12:23
witam
w 2010 r kupilam mieszkanie
w 11.2011 je sprzedalam
w 8.2011 wzielam slub
maz posiadal juz swoje mieszkanie
w jaki sposob mam przeznaczyc pieniadze na jego mieszkanie (dopisze mnie w akcie jako wspolwlascicielke) w ciagu 2 lat by nie zaplacic podatku do us ?
czy maz moze mi odsprzedac np polowe mieszkania bym stala sie jego wspolwlascicielka ?
chyba,ze moge jakos inaczej przeznaczyc pieniadze na jego mieszkanie (remont jego mieszkania robic nie planujemy) ?


pozdrawiam
wiwan / 2011-12-08 13:04
Musi on sprzedać Pani dowolny udział w swoim mieszkaniu. Darowizna czy uwspólnienie jako formy nieodpłatne nie spowodują tego ustawowego "wydatkowania na własne cele mieszkaniowe". Termin ma Pani do 31.12.2013 r.
Do końca kwietnia 2012 składa pani PIT 39 w, którym deklaruje Pani to wydatkowanie lub oblicza podatek.
Jeśli w kwietniu będzie wiadomo zdecydowanie, że całości przychodu Pani nie uda się wydatkować- lepiej od razu zadeklarować częściowe wydatkowanie,a od reszty zapłacić podatek. W innym razie za tę część trzeba będzie zapłacić go potem wstecznie z odsetkami.

Podatek dotyczy Dochodu, a więc różnicy między kwotą ze sprzedaży, a ceną zapłaconą przy kupnie, z uwzględnieniem kosztów notarialnych, ew. wykończenia czy przebudowy itp.

Najnowsze wpisy