Forum Forum dla firmKsięgowość

Przychód agenta ubezpieczeniowego

Przychód agenta ubezpieczeniowego

bartmanka79 / 2010-09-23 05:57
Dzień dobry,
mam następujący problem. Osoba fizyczna prowadzi działalność jako agent ubezpieczeniowy. Rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym na zasadzie prowizji (jest umowa). Na początku miesiąca, towarzystwo ubez. wystawia notę prowizyjną za poprzedni miesiąc. Dodatkowo aby zachęcić agenta do działania, towarzystwo wprowadziło premię, która jest wypłacana w zależności od tego czy dany agent "wyrobi plan" czy nie za dany miesiąc. I w tym przypadku mam problem z jaką datą zaliczyć ten przychód. Podam przykład: za miesiąc lipiec osoba otrzymała premię 11 września (wpływ na konto bankowe) Dokumentem jest polecenie zapłaty datowana na 31 sierpnia (na nim są również wyliczenia tej premii). Moje pytanie jest następujące: czy wliczać ten przychód do sierpnia (data dokumentu) czy do września? Czy może korygować lipiec? (wg mnie nielogiczne). Agent nie wystawia żadnych faktur (towarzystwo ubezpeczeniowe wystawia notę prowizyjną oraz dokument informujący o premii)
Bardzo proszę o opinie!
z góry bardzo dziękuję
pozdrawiam
KM
Wyświetlaj:
~~ / 77.253.173.* / 2010-12-04 21:59
a jak nie wystawia się rachunku czy faktury, bo towarzystwo ubezpieczeniowe tego nie wymaga, to kiedy zaliczamy przychód ??
Lotto_1 / 79.191.63.* / 2010-09-29 00:12
Ja swojej księgowej zanoszę dwie kopie. Jedną zalicza do dochodu, drugą księguje VAT. Spytaj się doradcy podatkowego z licencją żeby nie było kłopotu
audi43 / 2010-09-28 15:18 / portfel / Bywalec forum
jak domniemam posiadasz umowę agencyjną z tym "towarzystwem" i prowadzisz działalność gospodarczą...więc dla mnie sprawa jest jasna....na podstawie wydruku prowizyjnego wystawiasz rachunek lub fakturę dla "towarzystwa" i data wystawienia określa okres zobowiązania podatkowego czyli innymi mówiąc faktura wystawiona w sierpniu rodzi zobowiązanie podatkowe za mc sierpień i tyle.
kris555 / 79.186.194.* / 2010-09-27 15:41
Jak dostajesz fakturę z data np sierpniową to rozliczasz ją we wrześniu , a nie ważne za jaki okres otrzymujesz premie..........

Najnowsze wpisy