Forum Forum prawneGospodarcze

regulacja cen transferowych

regulacja cen transferowych

Jedrzej67 / 2012-11-22 13:40
W jaki sposób regulowana jest u nas kwestia cen transferowych? Domyślam się, że chodzi tu o jakąś ustawę, ale czy może w grę nie wchodzą jeszcze jakieś inne przepisy?
Wyświetlaj:
Jedrzej67 / 2012-11-26 09:11
Dziękuję za odpowiedzi. Problem wydaje się być złożony, z daleka czuję długie godziny spędzone za biurkiem :/ CelinaCel a miałaś może styczność z tym produktem tpmpoland? albo jakimś innym (najlepiej open-sourcowym :P) co zrobi robotę za mnie?
CelinaCel / 2012-11-28 09:43
Jedrzej67 - nie sądzę aby istniało oprogramowanie do cen transferowych w open-source :) za jakość i wygodę trzeba płacić. Pracowałam w firmie, która posługiwała się programem tpmpoland i faktycznie nie mieli problemów ze skarbówką, wszystko liczyło się właściwie z automatu. Najlepiej zapytaj google o takie programy i oceń sam.
Jedrzej67 / 2012-12-05 11:23
Dziękuję Wam za wpisy i opinie. Przyznam, że byłem kompletnie zielony w temacie. A tu okazało się, że za braki w dokumentacji grożą spore kary :/
Wcześniej pisałem o wizji długich godzin za biurkiem i to mnie przeraża...zguglowałem sobie tpmpoland i nadal się waham. to, że jest on full-professional to wiem, ale z drugiej strony to zawsze jakiś wydatek...
Bibby / 2012-11-30 12:29
Jak to mawiają - nie ma nic za darmo :). Fajnie, że pojawił się taki wątek na forum. Wymiana doświadczeń nie zaszkodzi, a może uchroni przed nieprzyjemnościami w urzędach . Jakie znacie programy tego typu? Ja, tak jak CelinaCel znam, myślę dosyć dobrze tpmpoland i faktycznie działa sprawnie, bez wpadek. Macie podobne doświadczenia czy inne? Czy może macie jeszcze inne sposoby na ceny transferowe?
Mercelli / 2012-12-03 09:29
Inny sposób? Można zlecić na zewnątrz,jak trafimy na zespół z doświadczeniem ryzyko "błędu ludzkiego" się znacznie zmniejsza. Ze względów zawodowych dość mocno badam teraz ten temat, zwłaszcza pod kątem programów. Bibby, którą wersję tpmpoland znasz? Słyszałam całkiem dobre opinie o standardowej, a szukam jeszcze inf o wersji GK.
Bibby / 2012-12-04 12:45
Marcelli - znam obie z tym, że standardową trochę lepiej. Wersja GK nie jest jakoś specjalnie trudniejsza w obsłudze, po prostu stosuje się ją do innego typu analiz. Co do opinii - moim zdaniem program jest niezawodny i szybki. Jak masz ustawowy tydzień na sporządzenie dokumentacji to zaczynasz doceniać zdobycze techniki.
Mercelli / 2012-12-14 15:04
Bibby, dzięki za odpowiedź. Najbardziej zależy mi na niezawodności. tpm ma dość dobre opinie. Z tym, że w moim przypadku wersja GK to raczej przesada będzie. Z inf. zawartych na ich stronie wynika, że starczyłaby standardowa. Porozglądam się jeszcze na pewno. Jakbyś znał jeszcze jakies lepsze programy/metody to daj znać, proszę. :)
CelinaCel / 2012-11-23 14:06
Nie zapomnij jednak, że nie wszystkie transakcje są objęte tym obowiązkiem. Obejrzyj dokładnie ustawę zaproponowaną przez wiwana :D niezłą ściągawką z podstaw cen transferowych jest tez strona tpmpoland,
np:

Obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowych dotyczy podmiotów realizujących transakcje z podmiotami powiązanymi oraz z podmiotami mającymi siedzibę w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, tzw. „rajach podatkowych”. Od 1 stycznia 2007 roku obowiązkowi dokumentacyjnemu podlegają także transakcje, przeprowadzane pomiędzy podatnikiem mającym siedzibę za granicą, a zagranicznym zakładem tego podatnika, położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Eleonorma / 2013-01-04 14:25
Czy to znaczy, że jeżeli mam dwie firmy i jedna świadczy drugiej usługi to powinnam przygotować dokumentacje inaczej? Jak mogę to możliwie szybko zorganizować? Dodam, że nie jestem w tej dziedzinie ekspertem.
CelinaCel / 2013-01-09 13:27
Niestety, tego rodzaju działania wymagają dużego nakładu pracy i czasu. Najpierw powinnaś jednak zastanowić się czy faktycznie transakcje te spełniają kryteria ustawy. (Chodzi o ich wysokość). Jeśli faktycznie jest to dla Ciebie terra incognita to sugeruję poszukać księgowego z polecenia albo rozważyć korzystanie z programów.
wiwan / 2012-11-23 07:09
Podstawą są zapisy art. 9a, art.11 i art. 19
Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania, czyli ustawy o CIT.

oraz
( w zakresie sporządzania informacji ) rozdział 11 Ordynacji podatkowej (art. 82 do 86).

Szczegóły:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego
opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;finansow;z;dnia,dziennik,ustaw,2009,160,1268.html


Poradnik:

prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;finansow;z;dnia,dziennik,ustaw,2009,160,1268.html

Najnowsze wpisy