Forum Forum emerytalneZUS

rena rodzinna

rena rodzinna

adrianzus / 178.214.148.* / 2013-11-26 15:00
Witam mam rentę rodzinną po ojcu chodzę do technikum zaocznie,gdy będę kończył te technikum moja mama będzie mieć 50 lat i się zastanawia czy przejmie po mnie tą rentę,bo nie jesteśmy pewni tych wszystkich przepisów
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-11-26 19:09
Za mało danych podałeś.
Mama w wieku 50 lat uzyska prawo do r. rodzinnej po mężu ( jak rozumiem ojciec był jej mężem ) jeśli uzyska ten wiek nie później niż 5 lat (z dokładnością co do 1 dnia) od:
- śmierci męża lub
- zaprzestania wychowywania Ciebie uprawnionego do renty rodzinnej po ojcu.

Warunek pierwszy jest zrozumiały, drugi może oznaczać różne daty :
Twoje 18 urodziny, jeśli w tym dniu byłeś już uprawniony do renty lub dzień, w którym się ożeniłeś- jeśli w tym dniu byłeś do renty uprawniony i ożeniłeś się przed swoją '18' lub dzień utraty przez Ciebie renty na skutek np. porzucenia szkoły- jeśli nastąpiło to przed Twoimi 18 urodzinami (ew. ślubem) i do dnia 18 urodzin renty nie odzyskałeś.

Inaczej to wygląda w sytuacji, gdy mama ma orzeczoną niezdolność do pracy.
adrianzus / 178.214.148.* / 2013-11-27 09:30
faktycznie mało informacji podałem wybaczcie zatem tak, aktualnie mam 20 lat, gdy miałem 18 lat renta została przydzielona tylko mi (wcześniej była dzielona na mnie i mamę ,nie licząc rodzeństwa które wcześniej skończyło szkołę i straciło swoją cześć renty która przeszła na mnie i mamę)po skończeniu szkoły zawodowej w wieku 19 lat poszedłem do technikum uzupełniającego 3-letniego, w przyszłym roku będę je kończył a mama wówczas już będzie mieć te 50lat. Troszkę pogmatwałem ale jak będzie coś niejasnego to doprecyzuje:)
co do tego pierwszego warunku to chyba go nie spełnia bo jak tata zmarł 7lat temu to mama miała 41lat
wiwan / 2013-11-27 12:40
Zatem mama spełni 2 warunek ( art. 70, ust. 2 ustawy emerytalnej ) bo uzyska 50 lat w mniej niż 5 lat ( około 3 ) od zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego do renty rodzinnej- czyli Ciebie. Zaprzestała, gdy stałeś się pełnoletni.

Jej prawo będzie dożywotnie. Oczywiście, jeśli jej 50-te urodziny przypadną wcześniej niż koniec Twojej szkoły- może złożyć wniosek wcześniej ( do 30 przed urodzinami ) i przez jakiś czas będziecie mieli rentę dzieloną jak już to miało kiedyś miejsce.
adrianzus / 178.214.148.* / 2013-11-27 13:24
Dziękuje za odpowiedź,to dobrze sobie wyliczyłem bo jakbym skończył szkołę jak mama miałby 49 lat to wtedy już się jej nie należała renta, a co do renty to mam jeszcze takie pytanie, jakbym chciał iść do pracy to nie mogę zarobić tej średniej krajowe, ale czy do tej sumy wlicza się wysokość renty? np. mam renty 1100 zł brutto a średnia krajowa wynosi np. 2300 bruto to z wypłaty nie mogę więcej zarobić niż 1200zł brutto czy nie więcej niż te 2300zł?
wiwan / 2013-11-27 13:34
Limity dorabiania do renty NIE obejmują kwoty samej renty. Czyli chodzi o DODATKOWE dochody, które podlegają składkom społecznym (etat, zlecenie) ale umowa o dzieło już nie.

Limit, którego przekroczenie powoduje zmniejszenie renty, to 70% przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 grudnia 2013 do 28 lutego 2014 będzie to 2556,20 zł brutto/mc.

Najnowsze wpisy