Forum Forum emerytalneZUS

Renta po ukończeniu 25 roku życia

Renta po ukończeniu 25 roku życia

d_amia_n1 / 77.237.17.* / 2012-05-17 17:40
Witam,
Dostawałęm rente rodzinną po zmarłym ojcu. W listopadzie 2011 ukonczyłęm 25 rok życia ale będąc na ostatnim roku studiów przedłużono mi świadczenie. Planowany termin minął w marcu więc wstrzymano mi świadczenie. Jednocześnie w tym czasie zachorowała mi mama i ostatecznie umarła. Zbiegło się w to w czase z zaliczeniami, które siłą rzeczy zaniedbałem i jestem zmuszony powtarzać semestr.
Aktualnie spełniam warunki zawarte w art. 68 ust. 2 czyli.
- jestem na ostatnim roku studiów, mam status studenta ostatniego roku do wrzesnia
- ukończyłem 25 będąc na ostatnim roku studiów.
Dostarczyłęm wymagane dokumenty do ZUS, czyli
-Wniosek o wznowienie świadczenia
-Wniosek o przyznanie dodatku dla sieroty zupełnej
-Zaświadczenie z uczelni o kontynuowaniu nauki na ostatnim roku studiów.

Jeszcze nie dostałęm odmowy ale dzisiaj telefonicznie z ZUSu dowiedziałęm się, że taką przyślą bo: "już raz skłądałem wniosek o przedłużenie i drugi raz nie można"
Czy pani z Zusu ma rację?
Wyświetlaj:
d_amia_n1 / 31.182.223.* / 2012-09-05 16:13
Witam,
Złożyłem odwołanie o następującej treści:
Uzasadnienie
Zgodnie z treścią Art. 68 ust. 2 z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych renta rodzina powinna byś mi przyznana, gdyż spełniam wszystkie warunki koniecznie do przyznania tego świadczenia czyli, ukończyłem 25 lat będąc na ostatnim roku studiów tj. rok akademicki 2011/2012 oraz kontynuuje naukę na ostatnim, tym samym roku studiów. Nieukończenie studiów w planowanym terminie tj. 31.03.2012 spowodowało powtarzanie ostatniego semestru, który trwa do 24.09.2012 i do tego czasu będę studentem czwartego roku.

Z Art. 68 wyżej wymienionej ustawy:
„ Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów”
Jednoznacznie sformułowany przepis mówi o ukończeniu 25 lat na ostatnim roku studiów i przedłużeniu prawa do renty do zakończeniu tego roku studiów natomiast nie zawiera dodatkowych warunków wymagających ukończenia studiów w planowanym terminie jak to napisano w decyzji odmownej.

Powołując się na treść wyroku SN z dnia 6.04.2006 r. II UK 174/05, którego fragment brzmi następująco: „jedynym warunkiem przedłużenia prawa do renty rodzinnej jest kontynuowanie nauki na ostatnim roku studiów ponad ograniczenie wiekowe, obiektywne, niezależne od systematyczności nauki, jej pozytywnych rezultatów, czy ewentualnego powtarzania semestrów. Omawiany przepis powinien być, zatem wykładany zgodnie z jasnym i niebudzącym wątpliwości brzmieniem, nieróżnicującym przyczyn przedłużenia się czasu studiów.” uważam, że niesłusznie odmówiono mi przyznania renty rodzinnej z powodu nieukończenia w programowym terminie nauki.
Czas trwania roku studiów, o którym mowa w Art. 68 ust. 2 określa ustawa z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164. poz. 1365, z póżn. Zm) Art. 162 ust. 1
„Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego określi, w drodze rozporządzenia, warunki, jakim muszą odpowiadać postanowienia regulaminu studiów w
uczelniach, uwzględniając:
- czas trwania roku akademickiego”. Czyli czas trwania roku akademickiego określa regulamin uczelni wyższej, w moim przypadku Politechniki Łódzkiej.
Regulamin studiów w Politechnice Łódzkiej, rozdział 3. §7:
„2. Rok akademicki rozpoczyna się najpóźniej 1 października i kończy się w dniu poprzedzającym rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego.
3. Rok akademicki obejmuje:
a) semestr zimowy, w skład którego wchodzi okres zajęć, zimowa sesja egzaminacyjna, wakacje zimowe oraz zimowa sesja poprawkowa;
b) semestr letni, w skład którego wchodzi okres zajęć, letnia sesja egzaminacyjna, wakacje letnie oraz letnia sesja poprawkowa;
4. Rektor, w porozumieniu z Organami Samorządu Studenckiego, ogłasza do dnia 25 czerwca szczegółowy harmonogram następnego roku akademickiego.”
Z harmonogramu roku akademickiego w Politechnice Łódzkiej na rok 2011/2012 wynika, że semestr zimowy zaczyna się 3.10.2011, a semestr letni kończy się 24.09.2012, co jest równoznaczne z czasem trwania roku akademickiego 2011/2012.

Wobec przedstawionych argumentów wnoszę o przyznanie prawa do renty rodzinnej wraz z dodatkiem dla sieroty zupełnej do dnia 30.09.2012r.

Sąd odrzucił moje odwołanie agrumentując, że ostatni rok studiów 3,5 letnich trwa tylko jeden semestr. Nigdzie nie znalazłem informacji, że ostatni rok studiów inżynierskich jest krótszy. Sprawdziłem mój status uczelni. Powtarzanie semestru dyplomowego (nie roku). Chcę się dalej odwoływać. Proszę o opinie.
d_amia_n1 / 77.237.17.* / 2012-05-17 22:41
zgadza się
wiwan / 2012-05-17 23:17
A to przepraszam- pora już późna, a za moich czasów (przynajmniej na moich uczelniach) nie było możliwości powtarzania semestru nieparzystego na parzystym i odwrotnie-było mniej grup i dany przedmiot nie zaczynał się dwa razy w ciągu roku...


Czyli NIE było formalnie PONOWNEGO wpisu na 4 rok, a statut uczelni/regulamin studiów nie wskazuje jasno, że 4 rok Twojego kierunku czy w ogóle kierunków 7 semestralnych jest krótszy, kończy się zimą- odwołanie od decyzji odmownej wygrasz.


Podrzucę kilka wyroków, może przydać się jakiś fragment argumentacji do odwołania;

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,ii,uk,15,07,8379,orzeczenie.html

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,ii,uk,174,05,7686,orzeczenie.html

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,ii,uk,138,03,5697,orzeczenie.html
d_amia_n1 / 77.237.17.* / 2012-05-19 11:54
Dziękuje wiwan za linki. Pofatygowałem się do Pani kierownik z ZUSu i udało mi się przyspieszyć wydanie decyzji, bo bez niej nie mogę się odwołać. Mam jeszcze pytanie, czy w odwołaniu moge przytoczyć konkretne wyroki sądowe w podobnych sprawach?
wiwan / 2012-05-20 21:02
Możesz i powinieneś, ale :
- w polskim systemie prawnym nie są one wiążące dla sądu w konkretnej sprawie, nawet uchwały SN w pełnym składzie, ale...często jednak przez sądy już potem powielane.
- na pewno oprócz ich przywołania musi znaleźć się "podstawowy powód" Twojego odwołania- tj. wskazanie w czym ZUS nie ma racji- czyli to, że literalnie warunki art.68 były spełnione itd.

Powodzenia.
wiwan / 2012-05-17 20:32
Ma rację. Bo z przytoczonego artykułu Ustawy emerytalnej wynika, że ma być to TEN sam (kalendarzowo) rok studiów.

Powtarzanie roku nie byłoby przeszkodą, gdyby te 25 zostało ukończone w trakcie roku będącego ponownie rokiem ostatnim (programowo).

Twoja interpretacja prowadziłaby do możliwości przeciągania renty i do 27/28 lat, bo zdaje się maksymalnie dwa razy można ten sam rok studiów powtórzyć.
d_amia_n1 / 77.237.17.* / 2012-05-17 22:21
Zgada się, 25 lat ukończyłęm będą na 4 roku studiów w roku akademickim 2011/2012 i jest to ostatni rok moich studiów. Aktualnie dalej jestem na 4 roku studiów w roku akademickim 2011/2012 i dalej mam status studenta ostatniego roku
d_amia_n1 / 77.237.17.* / 2012-05-17 22:41
zgadza się
wiwan / 2012-05-17 22:31
Uściślijmy:
1. rok akademicki na Twojej uczelni trwa "po bożemu" październik- wrzesień.
2. powtarzasz semestr zimowy ( siódmy ) w czasie semestru ósmego.
3. planowo Twoje studia trwają 3,5 roku tj. 7 semestrów

tak ?

Najnowsze wpisy