Forum Forum emerytalneZUS

Renta rodzinna - NFZ

Renta rodzinna - NFZ

bor1904 / 2011-01-12 21:12
Witam serdecznie.
Otrzymuje rentę rodzinna od kilku lat i jeszcze przez kilka miesięcy mi przysługuje, ponieważ jestem studentem.

Od 2 miesięcy nie pracuje i z uwagi na to, że mam trochę czasu wolnego postanowiłem poodwiedzać lekarzy po wieeelu latach.
Podchodzę do recepcji, aby załatwić formalności, a miła Pani prosi mnie o jakieś zaświadczenie o ubezpieczeniu z zakładu pracy .. bo w sumie książeczka już jest prawie nie istotna...skrzywiłem sie i zapytałem "jeżeli mam przy sobie tylko książeczkę to nie odwiedzę dziś lekarza?"
Pani z politowaniem spojrzała i uzupełniła co trzeba.
Odwiedziłem zaraz po tym 2 lekarzy i też jeden z nich wspominał o "czymś" z zakładu pracy.

Moje pytanie czy jako student, a przede wszystkim rencista (renta rodzinna) mam prawo do korzystania z usług NFZ?
Czy za jakiś czas nie dostane pisma z NFZ o zwrot za usługi ?
Wyświetlaj:
zbigi88 / 46.134.228.* / 2012-08-08 16:10
Witam :)
Odświeżę temat mam podobne pytanie gdyż za rok skończy m się renta rodzinna i z powodu słabego wzroku chciałem się starać o rentę inwalidzką jednak powiedziano mi że nie będzie mi przysługiwała gdyż przez 8 lat trzeba odprowadzać składki do zus. Chciał bym się dowiedzieć jak to wygląda naprawdę, myślałem ze z renty rodzinnej normalnie są odprowadzane składki na zus.
wiwan / 2012-08-08 19:26
Nie jest tak. Renta rodzinna podlega jedynie składce zdrowotnej.

Te 8 lat, to panie z ZUS wzięły z kosmosu. Bo okres ubezpieczenia wymagany dla renty z tyt. niezdolności do pracy* ( łącznie składkowy i nieskładkowy ) wynosi 3 lata, gdy niezdolność powstała w wieku 22-25 lat, 4 lata, gdy nastąpiła w wieku 25 -30 lat. A niezdolność musi powstać nie później niż 18 miesięcy od ostatniego ubezpieczenia.

Warunki te precyzuje art. 57 i 58 Ustawy emerytalnej.

Raczej więc warunków (poza medycznymi) nie spełnisz.

Ale jeśli uzyskasz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i o tym, że powstała ona na skutek naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

-przed ukończeniem 18. roku życia albo
-w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
-w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej. To zostaną spełnione warunki renty socjalnej. Nie wymaga ona warunków stażowych.

* nie orzeka się już renty inwalidzkiej/grup inwalidzkich.
wiwan / 2011-01-13 14:50
Oczywiście, że masz prawo- jesteś ubezpieczony i jest odprowadzana za Ciebie składka zdrowotna.
Gdy pracowałeś byłeś ubezpieczony obowiązkowa z dwu tytułów- pobierania renty właśnie oraz uzyskiwania dochodu z umowy o pracę. Teraz tylko z tego pierwszego tytułu.
Jako pracownik powinieneś był otrzymywać miesięczne raporty płatnika ( pracodawcy ) o odprowadzonych składkach do ZUS. Jest to druk ZUS RMUA, o który właśnie w rejestracji pytali- jest dowodem zapłacenia składki miesięcznej.
Z renty jest odprowadzana składka zdrowotna- ( sprawdź rocznym PIT 40A otrzymywanym z ZUS). Potwierdzeniem jej odprowadzania dla okazania się w placówce służby zdrowia jest zaświadczenie, że jesteś rencistą, ewentualnie decyzja rentowa oraz ostatni odcinek renty/ potwierdzenie przelewu z ZUS na konto.
To na przyszłe wizyty.

Ps. w związku z ubezpieczeniem z tytułu renty, a wcześniej pracy- nie jesteś ubezpieczony z tytułu bycia studentem.
Pisma z NFZ nie dostaniesz. Twoja składka jest zewidencjonowana w ZUS, a co za tym idzie 'widziana' przez NFZ.

Podstawa: art. 66 ust. 1 pkt 16 w związku z art. 5 pkt 20 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2008,164,1027.html
bor1904 / 2011-01-13 15:02
Bardzo dziękuję za tak fachową i wyczerpującą pomoc.

Pozdrawiam

Najnowsze wpisy