Forum Forum podatkoweOdliczenia

Renta rodzinna + stypendium naukowe

Renta rodzinna + stypendium naukowe

jacekjacek100 / 91.201.120.* / 2010-11-24 18:21
Witam,
zwracam się z zapytaniem, nie znalazłem jeszcze takiego wątku w wyszukiwarce.
Jeszcze nigdy nie rozliczałem się z urzędem skarbowym, moim jedynym dochodem dotychczas była renta rodzinna, ZUS co roku przysyła mi PIT i dowiedziałem się, że dopóki to jest mój jedyny dochód, nie muszę się rozliczać. W tym roku otrzymałem stypendium, które nieznacznie podniesie mój roczny dochód, czy w takim razie powinienem rozliczyć się za 2010?

I oddzielne pytanie: czy mogłem wcześniej rozliczyć się z samej renty, odliczając sobie od podatku np. abonament za Internet otrzymując zwrot? Czy jeśli świadczenie ZUS jest jedynym dochodem, nie ma takiej możliwości?

Przepraszam za pytania laika, ale naprawdę nie ma mi kto tego wyjaśnić, a moja wiedza o Urzędzie Skarbowym jest zerowa ;)

Pozdrawiam serdecznie!
Wyświetlaj:
Ekspertka / 2010-12-07 15:39
W tym roku można możesz odliczyć koszty użytkowania internetu. Tyle zostało z tych wszystkich ulg.


Co do ulg to na stronie FAVORE.pl znalazłał wątek o utracie ulgi prorodzinnej

http://www.favore.pl/forum/finanse-prawo-ubezpieczenia/kiedy-tracimy-ulge-prorodzinna,768,0.html


Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 26.01.2010 r. nr IPPB4/415-725/09-4/SP stwierdził, że wypłacane przez gminę stypendia i zasiłki szkolne, przyznane na podstawie ustawy o systemie oświaty oraz uchwały rady gminy, korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym bez względu na ich wysokość. Jednocześnie Urząd Gminy, jako płatnik, nie jest obowiązany do sporządzania informacji PIT-8S.

Stypendia są wiec bez podatku.
belladonna / 2010-11-24 19:32 / Tysiącznik profesjonalny
Odpowiedziałam Ci na "podatki.biz" :-)
wiwan / 2010-11-25 21:42
A co z innymi użytkownikami forum Money ? Tymi monogamicznymi ;-)))
Niech też skorzystają.
Pozwolę sobie odpowiedzieć z myślą o nich właśnie, pewnie jak zwykle coś belladonno uściślisz :-)

1. Rzeczywiście jeśli renta rodzinna jest jedynym dochodem podlegającym podatkowi PIT w roku- nie trzeba się z US rozliczać.
2. Większość stypendiów jest wolna od tego podatku, więc pobieranie stypendium obok renty również nie powoduje ww obowiązku rozliczania się. Chyba, że jest to stypendium samorządowe na kwotę wyższą niż 380 zł/ mc.
3. Tak, można było skorzystać w poprzednich latach z odliczenia kosztów internetu wypełniając na podstawie PIT-u z ZUS ( bodaj 40A) PIT 37 i PIT O, będzie można i za rok 2009.
jacekjacek100 / 91.201.120.* / 2010-11-29 20:41
Dziękuję za resztę wskazówek co do rozliczania, chyba zobaczę, co da się na tym zyskać po zakończeniu 2010 :)
belladonna / 2010-11-26 16:52 / Tysiącznik profesjonalny
A co ja się będę tutaj dublować, jak jest też np wiwan do udzielania odpowiedzi ;)

Rozszerzenie wątku (tzn. dalsze zapytanie było na "podatki.biz" :-)
A że tam zaglądam w pierwszej kolejności, to tam odpowiadałam ;)

Najnowsze wpisy