Forum Forum emerytalneZUS

Renta rodzinna a szkoła

Renta rodzinna a szkoła

forummowicz / 2010-03-09 16:46
Witam, mam pytanie odnośnie reny rodzinnej. W tym roku dokładnie pod
koniec kwietnia kończę naukę w liceum ogólnokształcącym w trybie
zaocznym - ostatni 6 semestr. Czy w tym przypadku renta należy sie
do końca sierpnia czy w momencie kończenia szkoły. Dzięki za
informacje z góry. Z tego co czytałem należy się za cały okres szkolny, ale wole się upewnić:)
Wyświetlaj:
snack / 2010-03-14 11:49 / portfel
renta rodzinna należy Ci się do dnia kiedy ukończyłeś szkole, bądź z niej wyrzucono jeżeli nie doniesiesz zaświadczenia ze szkoły w której się uczysz bedziesz musiał zwrócić nienależnie pobrane świadczenia
mikkkee / 89.231.88.* / 2010-04-13 18:10
Takie p******* to możesz sobie na innym forum wciskać, zawierasz głos niekompetentny człowieku....
wiwan / 2010-03-09 20:33
Rozumiem, że kwestię 18 urodzin masz już za sobą.
Renta przysługuje Ci do sierpnia włącznie- tak jak formalnie kończy się rok szkolny.
forummowicz / 2010-03-09 20:38
tak 18 nastke już miałem, no tak czytałem, ze renta przysługuje na caly okres szkolny do 1 sierpnia nawet wtedy gdy sie ją kończy w pod koniec kwietnia czy też w maju, ale nie wiedziałem jak to jest rzeczywiście w praktyce. Rozumiem, że od września trzeba nowe donieść zaświadczenie:)
wiwan / 2010-03-09 20:42
Tak, nowe i tak do ukończenia 25 roku życia pod warunkiem kontynuacji nauki/studiów. A nawet dłużej, jeśli 25 urodziny przypadną na ostatni rok studiów- to do końca tego roku studiów.
daniolek / 79.184.80.* / 2010-06-18 15:24
mam male pytanko skoro jestem na ostatnim roku studiow ale niestety powinela mi sie noga i musze powatarzac przedmiot a rente mam do 30 czerwca a 10 skonczylam 25 lat to czy jest mozliwosc pobierania dalej renty??
szklarek / 2010-06-22 11:21
Nie ma możliwości- jeśli chodzi o ten dodatkowy semestr. Zaszła sytuacja z art. 68 ust. 2 ustawy o rentach i emeryturach z FUS- czyli koniec ostatniego roku studiów po 25 urodzinach.
Były dwa wyroki SN dotyczące powtarzania roku, ale w sytuacji, gdy rencista ukończył 25 lat podczas powtarzania ostatniego roku studiów. Przyznawały one prawo do dalszej renty, wcześniej kwestionowanej przez ZUS właśnie z powodu powtarzania roku.

Ale jest jeszcze kwestia "końca roku". Były również wyroki SN, mówiące, że koniec roku wynika z regulaminu studiów uczelni. A te na ogół definiują koniec roku na 30 września.
Byłyby więc podstawy ( o ile tak stoi w regulaminie Twoich studiów ) przedłużenia renty o te 3 miesiące.

Ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html

Najnowsze wpisy