Forum Forum prawneCywilne

renta rodzinna dla wdowy

renta rodzinna dla wdowy

lowerr / 2011-11-03 09:55
W jakim wypadku wdowa ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku? czy jeśli nie jest zatrudniona, a nie skończyła jeszcze 50 lat, to może się o takową ubiegać?
Wyświetlaj:
ikako01 / 62.233.166.* / 2017-11-21 11:50
Witam
Zapraszamy do Blue Education. Duży wybór kierunków , brak opłat czesnego. Wydajemy zaświadczenia do ZUS oraz legitymacje szkolne na zniżki . Dobra lokalizacja - ścisłe centrum . Zdobądź zawód w rok. Nie czekaj zapisz się już dziś. Organizujemy również kursy 10 - 90 h. Ostatnie miejsca w grupach na aktualny semestr . Start semestru wiosna 2018.
blue.edu.pl
NovaRadom / 88.156.68.* / 2017-11-21 09:20
NOVA Centrum Edukacyjne w Radomiu Zaprasza do ZAPISÓW.
Rekrutacja na Semestry Jesienne jeszcze trwa.
Nie zwlekaj dołącz do grupy i rozpocznij naukę.
Otrzymasz legitymację uprawniająca do zniżek oraz zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły uprawniające do uzyskania renty ZUS
Zapisy Trwają!
www.nova.edu.pl
Maria J. / 46.113.179.* / 2012-05-13 18:22
Małżonek (wdowa, wdowiec) ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:
- w chwili śmierci męża/żony miał ca najmniej 50 lat lub
- w chwili śmierci męża/żony był niezdolny do pracy lub
- wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwo uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu/żonie, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat lub
- opiekuje się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy uprawnionym do renty rodzinnej lub
- nie później niż w ciągu 5 lat od momentu zaprzestania opieki nad dziećmi uprawnionymi do renty rodzinnej – osiągnęła/osiągnął wiek 50 lat (art.70 Ustawy o emeryturach i rentach z FUS…. / 2009 rok/ - ten punkt dotyczy mnie.
Wpis w decyzjach z ZUS– opiekun- do października 2008, ponieważ byłam opiekunem faktycznym. 50 lat ukończyłam w 2009 roku, poza tym, to była renta rodzinna PR , gdzie i ja byłam uprawniona do 16/18 roku życia córki. Drugi raz nie zamężna, wspólnośc’ małżeńska do chwili śmierci męża-, itd. Warunki spełniam. Do dnia dzisiejszego ZUS w Ełku nie przyznał renty rodzinnej na moją rzecz, nie pracuję- bezrobocie. Inni w takim przypadku mają przyznane renty rodzinne.
Innych uprawnionych spełniających warunki do renty rodzinnej po mężu na pewno nie ma; chyba, że nielegalnie.
adzi28-1 / 80.48.185.* / 2012-06-12 15:38
z tego co wiem to teraz trzeba miec ukonczone 55 lat,moja mama sie starala o taka rente po smierci taty. tak jest przynajmnie w woj.malopolskim. w zusie powiedziano jej ze ten wiek podniesiono teraz do 55 lat.
szklarek / 2012-06-12 17:40
Bzdura.
Niczego w zakresie prawa członków rodziny do r. rodzinnej nie zmieniano.
Od wejścia w życie obecnej ustawy emerytalnej tj. od 1999 r. regulacja jest jednakowa- art. 65 do 74 Ustawy emerytalnej.

Nigdzie tam nie ma zapisu o wieku 55 lat dla wdowy.
szklarek / 2012-05-14 11:59
Należało się po prostu od decyzji wstrzymującej rentę w ciągu 30 dni odwołać. Rozumiem, że to się nie stało.

Teraz, by wznowić sprawę należy po prostu złożyć ponownie wniosek o rentę rodzinną, a od ewentualnej decyzji odmownej się odwołać.

Obecność innych uprawnionych, nawet takich o których Pani nie wie ( teoretycznie np. nieślubne dziecko zmarłego ) jest bez wpływu na Pani prawo do renty, ma wpływ tylko na jej wysokość.
casandra1 / 79.184.181.* / 2016-04-10 20:29
jeśli mąż był na wcześniejszej emeryturze i zmarł a za miesiąc był by na normalnej ,ja jestem na rencie rodzinnej i ile z czego powinna być naliczana rodzinna renta z naliczonej emerytury z z wcześniejszej ,proszę o podpowiedz bo to się ciągnie 5 lat ,a słyszałam że ma to być z emerytury naliczonej i nie wiem czy to prawda
wiwan / 2016-04-11 09:18
By był...
Uprawnieni do r. rodzinnej uzyskają ją w wysokości wyliczonej od świadczenia, jakie zmarły posiadał w dniu swej śmierci, a nie świadczenia jakiego nie dożył.

Wynika to z art. 73, ust. 2 i dalsze ustawy emerytalnej.

Zresztą, gdyby dożył i o e. powszechną zawnioskował- byłaby ona ...niższa, bo przy jej wyliczeniu uwzględniono by kwoty już przez niego pobrane.
henek 60 / 46.113.68.* / 2012-05-07 16:52
Małżonek (wdowa, wdowiec)ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:
w chwili śmierci męża/żony miał ca najmniej 50 lat lub
w chwili śmierci męża/żony był niezdolny do pracy lub
wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwo uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu/żonie, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat lub
opiekuje się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy uprawnionym do renty rodzinnej lub
nie później niż w ciągu 5 lat od chwili śmierci męża/żony lub od momentu zaprzestania opieki nad dziećmi uprawnionymi do renty rodzinnej – osiągnęła/osiągnął wiek 50 lat lub stał/a się niezdolna do pracy (art.70 Ustawy o emeryturach i rentach z FUS….
szklarek / 2011-11-03 10:33
Zatrudnienie wdowy akurat NIE ma wpływu na jej prawo do świadczenia. Jedynie wysokość uzyskiwanych z zatrudnienia dochodu może wpłynąć na zmniejszenie lub zawieszenie jego wypłaty.
Jej prawo zależy właśnie od wieku w chwili śmierci męża, wychowywania dzieci również do renty uprawnionych oraz od jej ewentualnej niezdolności do pracy.

By nie plątać się, bo to wcale nie takie przejrzyste- reguluje to "dedykowany" art. 70 USTAWY
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:


tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
lowerr / 2011-11-03 13:00
a jak wnioskować o taką rentę rodzinną?
szklarek / 2011-11-03 16:27
Wnioskiem rentowym na formularzu Rp-2. Jeśli zmarły nie był jeszcze na swoim świadczeniu z ZUS- dodatkowo kwestionariusz o okresach ubezpieczenia Rp-6 oraz wszystkie dokumenty na jego potwierdzenie.
— dokument stwierdzający datę urodzenia wnioskodawcy,
— dokument stwierdzający datę urodzenia i datę zgonu ubezpieczonego,
— dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa (powinowactwa) ze zmarłym ubezpieczonym,
— odpis skrócony aktu małżeństwa, jeżeli o rentę ubiega się wdowa lub wdowiec albo małżonka – małżonek pozostający w separacji
lub rozwiedziony,
— zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka albo wdowy lub wdowca, wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, jeżeli przyznanie
renty uzależnione jest od ustalenia niezdolności do pracy,
— zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły, jeżeli dziecko ukończyło 16 lat,
— dokument o ustaleniu prawa do alimentów na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, jeżeli o rentę ubiega się:
— wdowa – wdowiec, który nie pozostawał ze zmarłym we wspólności małżeńskiej lub jeśli została orzeczona separacja,
— małżonek rozwiedziony.
formularz unijny „Informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej” (formularz E 207 PL) – dotyczy osób posiadających
okresy ubezpieczenia w Polsce oraz okresy ubezpieczenia w innych państwach członkowskich UE/EOG lub w Szwajcarii,
— zaświadczenia pracodawców (świadectwa pracy) bądź inne dokumenty właściwych organów, urzędów czy organizacji – potwierdzające
okresy składkowe i nieskładkowe w Polsce,
— dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą – w państwach, z którymi Polskę łączą umowy międzynarodowe
w dziedzinie ubezpieczeń społecznych albo w państwach członkowskich UE/EOG lub w Szwajcarii,
— zaświadczenie pracodawcy – płatnika składek o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, dochodu – przychodu, które stanowiło
podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe albo na ubezpieczenie wypadkowe
w Polsce do ustalenia podstawy wymiaru renty lub uposażenia (druk: ZUS Rp-7),
— zaświadczenia pracodawców (świadectwa pracy), potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym
charakterze w rozumieniu art. 32 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń
Społecznych, przebyte:
— do dnia 31 grudnia 1998 r. – jeżeli osoba, po której przysługuje renta, spełniała warunki do emerytury na podstawie art. 184
wym. ustawy,
— do dnia 31 grudnia 2008 r. – jeżeli osoba, po której przysługuje renta, spełniała warunki do emerytury na podstawie art. 24
ust. 1 wym. ustawy oraz do rekompensaty.
Dokumentem honorowanym przez ZUS, mającym wpływ na ustalenie prawa do świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu oraz
jego wysokości, jest również legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy dotyczące okresów zatrudnienia i wysokości osiąganych
zarobków.
Podstawa wymiaru
MarIv / 32.217.36.* / 2016-04-14 00:23
Witam. Chcialabym sie dowiedziec,czy bede miala prawo do renty rodzinnej.W chwili kiedy zmarl moj maz,mialam 31 lat i wychowywalam 8letnia corke.Kiedy skladalam wniosek o rente w ZUSie,pani mnie poinformowala,ze bede za mloda,zeby przejac rente.Czy jest mozliwosc jej przejecia w chwili osiagniecia przeze mnie wymaganego wieku?
wiwan / 2016-04-14 08:27
Jeśli nie ma kwestii niezdolności do pracy po Pani lub córki stronie to niestety NIE. Właśnie z powodu tego, że jest Pani młodą wdową. Chodzi zasadniczo o to, by wdowa osiągnęła wiek 50 lat:
- do 5 lat od śmierci męża
- do 5 lat od zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego do renty.

Zakładam, że córka po 16 r. życia nadal będzie się uczyła, więc w dniu swoich 18 urodzin będzie miała prawo do renty po ojcu. No i nie wyjdzie za mąż przed uzyskaniem pełnoletniości. Zatem też w tym dniu zaprzestanie Pani ją wychowywać (stanie się ona dorosła). Uzyska Pani więc 50 lat dopiero w 9 lat po tym.

Powyższe wynika z art. 70, ust. 2 ustawy emerytalnej.

Zatem z r. rodzinnej po mężu może Pani korzystać tylko do czasu owych 18 urodzin córki, jej wyjścia za mąż lub zaprzestania nauki po 16 roku życia- w zależności co nastąpi w tych wydarzeń wcześniej.

Oczywiście łączna renta dla dwu będzie/jest tylko o 1/17 wyższa niż dla jednej.

No i jeśli Pani zarobkuje uzyskując ponad 70% przeciętnego wynagrodzenia- Pani część jest/będzie zmniejszana.

Najnowsze wpisy