Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Rocki: Studentów powinny zamawiać firmy, nie minister

Rocki: Studentów powinny zamawiać firmy, nie minister

skomentuj
Wyświetlaj:
~Kris / 2008-05-15 21:49 / Tysiącznik na forum)
Dobry pomysł, ale nie w kraju 'rozwijającym się'.
Tylko bardzo duże firmy mogą inwestować kapitał w kształcenie przyszłych pracowników i rozwijanie nowych technologii w partnerstwie z uczelniami.
Jeśli chcemy, żeby w Polsce tworzyły się i rozwijały nasze rodzime - na początku małe - przedsiębiorstwa, to musimy zainwestować państwowe pieniądze w edukację.
realia / 83.5.108.* / 2008-05-15 16:24
nie zamierzam ze swojej kasy wykladać na tłumanów niech sie sami studenci ucza a nie za moje potem i tak wyjadą z polski top po co ......
d'Annunzio / 213.158.196.* / 2008-05-15 12:49
Pomysł senatora Rockiego jest dobry pod jednym wszelako warunkiem - firmy muszą być w stanie przewidzieć, jakich specjalistów będą potrzebować w perspektywie 5 - 6 lat. Jeśli będą potrafiły tego dokonać, niecjh zamawiają sobie studentów.
man13 / 2008-05-15 13:24 / Tysiącznik na forum
Przypomniały się młode lata za Gierka. Powinien przypomnieć czym to się skończylo dla przemysłu.
sceptyk / 2008-05-15 12:27 / Tysiącznik na forum
Wolę, żeby pieniądze nie trafiały do uczelni ciągle zarządzanych przez "marcowych docentów".
Profesorze!
Proszę ułatwić działanie uczelniom utrzymywanym ze środków PRYWATNYCH.
Przecież najsłynniejsze uniwersytety i uczelnie techniczne świata są PRYWATNE, o czym pan doskonale wie.
Dyplom Duke, MIT, Harvard, Warton jest ceniony znacznie wyżej niż uniwersytetu stanowego. Sam znam Amerykanów, którzy zaciągnęli poważne kredyty, żeby taki dyplom zdobyć.
Niech każdy robi to, co umie:
firmy niech kupują surowiec ludzki,
a uniwersytety niech ten surowiec produkują jak najwyższej jakości i niech go sprzedają. ZA PIENIĄDZE tych, którzy ten towar chcą kupić.

Dzisiejsze chore "szkolnictwo wyższe" produkuje za MOJE pieniądze, brutalnie zagrabione mi przez rządzący reżym (sitwę), tabuny niedokształconych durniów typu "politolog" czy "europeistyk" albo zupełne kuriozum "zarządzający funduszami europejskimi".
Jednocześnie również za MOJE pieniądze kształci się tysiące lekarzy wiejacych za granicę, bo w Polsce biała docencko-profesorska mafia proponuje im upokarzające zarobki (oficjalne) i brak możliwości robienia specjalizacji.

I teraz pan, kiedyś członek jedynej wolnorynkowej partii w Polsce - obecnie beneficjent rządzącej sitwy, nawet się nie zająknie, że dokładanie kolejnych pieniędzy podatników (owe 14,000) do tego systemu jest zwykłym marnotrawstwem.
maa / 2008-05-15 15:47 / Tysiącznik na forum
Nu wot,
sliedujuszczij Miszka Riewolucjionier od Korwina Fiki-Miki...

Prywatnych? A co, brakuje w Polsce niby-prawników, specjalistek od stosunków międzynarodowych, politologów, ekonomistów i marketingowców (cokolwiek ten termin oznacza)? Właśnie po tych kierunkch, które zgodnie obśmiewamy?!

Prywatne uczelnie w Polsce nastawiane są na zysk. Łatwy, szybki zysk. Oznacza to niewielkie inwestycje w aparaturę, podkradanie kadry uczelniom państwowym (tańsze niż dorabianie się własnych), preferowanie kierunków praktycznie bezinwestycyjnych, jak w/w.
Może kiedyś to będzie miało sens. Jednak teraz to się zwyczajnie nie opłaca. Co dobitnie pokazuje USA - jedynie 30% PhDs pracujących w instytutach i uczelniach tego kraju urodziło się i wykształciło w tym kraju. Kraju, gdzie z powodu kiepskich, a drogich szkół, jedynie emigranci z Meksyku i polscy górale są głupsi od przeciętnych obywateli... To nie Amerykanie tworzą gros amerykańskiej technologii i nauki...
Z drugiej Niemcy w XXw. długo prowadziły dwie wojny przeciw całemu niemal światu. Po przegranej drugiej, specjalne oddziały armii USA szukały niemieckich naukowców. To wszystko dzięki, między innymi, obowiązkowemu państwowemu
szkolnictwu, wprowadzonemu przez O. Bismarcka.
Gdyby nie Adolf H. USA byłyby, jak przedtem, naukowym zaściankiem świata, jak teraz Brazylia i Argentyna, skądinąd (Argentyna) lepiej przed wojną (i Peronem) rozwinięte niż USA... Wcale nie uważam, by państwowe szkoły były złe. Poza tym, zanim, gdyby powstały (za co? jak?) w Polsce uczelnie typu CalTech, MIT, Stanford (twój ranking świadczy raczej o małej znajomości amerykańskich uczelni...)upłynie 60 do 100 lat nim dojrzeją. Tyle po prostu trwa dorobienie się poziomu przez uczelnię - nawet w USA.
Sądzę, że taniej jest dofinansować i zreformować istniejące, nie zapominając kształceniu podstawowym i średnim... No i wrócić do przedwojennego wynagradzania, by naukowcy i absolwenci nie emigrowali.

Poza tym polski przemysł nie potrzebuje teraz za wiele ludzi wykształconych (vide mikrobiologia). Jeszcze upłynie trochę czasu, więc teraz uczelnie dalej, jak za Gierka i Jaruzelskiego muszą nastawiać się na przerwanie.

Świat nie jest taki prosty, jaki ci się wydaje, sceptyku-prostaczku. Z twojego postu można podejrzewać, że nie było ci chyba dane skończyć żadnej porządnej polskiej uczelni? Radzę ci czytać coś więcej niż prop-agitki UPR-u. Jeśli już libertarian, to w oryginale, nie w naiwnych omówieniach, skrojonych do waszego poziomu umysłowego.
dojrzewającauczelnia / 213.158.196.* / 2008-05-15 18:21
a co to do kur. nędzy oznacza "libertarian". Jaką porządną uczelnie trzeba skończyć, żeby w słowotoku prezentowanej nędznej logiki na dodatek tworzyć podobne kuriozalne określenia?
siermięga / 83.27.76.* / 2008-05-15 21:51
do szkoły tępaku a nie wcinaj się do dyskusji, których nie rozumiesz
sceptyk / 2008-05-15 20:14 / Tysiącznik na forum
Nie zwracaj na NIEUKA maa uwagi.
On bełkocze w sposób niezrozumialy nawet dla niego samego.
Taki tuskowniarz klasyczny: słowotok byle długi i głośny, ale za to kompletnie bez sensu.
man13 / 2008-05-15 23:26 / Tysiącznik na forum
dzięki takim "maa" jest jeszcze jakiś poziom więc troszkę odpowiedzialniej baranku.
man13 / 2008-05-15 13:21 / Tysiącznik na forum
... i Goździkowa ma rację.
London Business School graduate / 81.155.120.* / 2008-05-15 09:13
rynek okresla kto jest potrzebny, urzednicy powinni byc lepiej douczeni,zeby wlasciwie analizowac ten rynek i okreslac zapotrzebowanie i plany, ja jednak wole ,zeby moje dziecko skonczylo angielska dobra uczelnie, te maja reputacje swiatowa, ksztalcenie praktyczne, swietnie wyposazone laboratoriaa prace dostaje sie od reki i nie trzeba nikomu niczego udawadniac co umie sie po polskiej niedoinwestowanej uczelni.
true troll / 83.27.76.* / 2008-05-15 22:00
myślałem że idea urzędników przewidujących kierunek rozwoju całej gospodarki i jej poszczególnych branż została wystarczająco ośmieszona za komuny. Wszystkie markowe uniwersytety na świecie utrzymują się z dotacji firm, w których pracują ich absolwenci, a nierzadko i wykładowcy. Przy siermiężnym poziomie naszego przemysłu produkującego palety czy fotele samochodowe należałoby raczej postulować zacieśnienie współpracy między przemysłem a zasadniczymi szkołami zawodowymi. Praktyka dowodzi, że absolwenci naszych politechnik świetnie sobie radzą na świecie głównie jako operatorzy wózków widłowych.
Floyd / 2008-05-15 09:33 / Tysiącznik na forum
Cholera mnie bierze jak czytam. Siedź buraku w tym Bristolu i nie popisuj się, gdzie taki AS jak ty będzie posyłał dziecko do szkoły. Mnie np. to mało interesuje i myślę, że innych też.
man13 / 2008-05-15 13:22 / Tysiącznik na forum
Barana nic nigdy nie interesuje poza własnymi pomysłami.
Bernard+ / 79.187.8.* / 2008-05-19 12:19
Ale faktem jest, że w Polsce opatentowuje się najmniej nowych i nowatorskich rozwiązań w każdej dziedzinie nauki zarówno w przeliczeniu na 1 tysiąc samodzielnych pracowników naukowych jak i w przeliczeniu na 1 milion mieszkańców spośród wszystkich krajów europejskich i rozwiniętych krajów świata. Oznacza to, że z jakiegoś powodu Polacy nie potrafią tworzyć nowych rozwiązań w żadnej dziedzinie nauki. Czy powyższa dyskusja wskazała, co jest tego przyczyną? Czy może po prostu jesteśmy genetycznie bardzo walecznym, ale społecznie głupim narodem? Jeżeli po 4 latach od wstąpienia do UE jesteśmy najbiedniejszym narodem w tej UE nawet pomiędzy tymi, Które wraz z nami do UE były przyjęte dnia 01 maja 2004 roku. To znów nie jest to wynik "osiągnięty" bez przyczyny.
Czy naród Tak głupi, aby wybierać sobie zera na premiera a absolwentów 2 letnich szkół przysposobienia do zawodu na prezydenta może składać się z normalnej ilości ludzi inteligentnych i wykształconych zdolnych do prowadzenia zrównoważonego i szybkiego rozwoju gospodarczego 38 milionowego narodu?
Stare przysłowie mówi: Jesteś biedny, bo byłeś głupi a twoje dzieci będą głupie, bo ty jesteś biedny. Naród, który nie dba o wysoki poziom kształcenia od podstaw nie będzie miał mądrych liderów. Zniesienie obowiązku zdawania matury z matematyki, która jest królową nauk to największa zbrodnia przeciwko narodowi polskiemu. Bo szkoła średnia bez tego nie wyłoni z pośród całej populacji młodych POLAKÓW tych, którzy mają zdolności i są pracowici, aby studiować kierunki wymagające doskonałej znajomości matematyki, jako podstawy procesów logicznych zachodzących w tworzeniu rzeczy mierzalnych i precyzyjnych. A bez rywalizacji w procesie kształcenia nie ma osiągnięć w pracy i społeczeństwo zaczyna składać się w większości z tych osobników, które chcą od innych członków społeczeństwa dostawać więcej niż sami są w stanie temu społeczeństwu dać.
Przykład wygodnickich postaw idzie z góry gdy nie ceni się ludzi uczciwych wykształconych i pracowitych bo stanowiska najwyższe w państwie obsadza się skorumpowanymi miernotami posługującymi się technikami oszukiwania mas wyborców, przez zawodowe kreowanie swoich nieprawdziwych wizerunków publicznych. Jeżeli osoby takie jak posłanka bez matury, poseł bez skrupułów moralnych i złodziej publicznych pieniędzy są wybierani do gremium stanowiącego prawo dla narodu, to źle świadczy to o inteligencji tego narodu, który daje się kilkakrotnie z rzędu okłamywać i wybiera na kolejne kadencje oszustów, którzy za darmo brali publiczne pieniądze załatwiając w parlamencie tylko swoje osobiste i grupowe interesy, kosztem poziomu życia kilkudziesięciu milionów wyborców.
Bo po 18 latach od zwycięstwa demokracji w Polsce kto jest winien temu , że Polacy są najbiedniejszym narodem w Europie ( nie licząc Rumunów i Bułgarów)?
Z imienia i nazwiska są to wszyscy Ci, którzy od sejmu kontraktowego z 1989 roku do dziś kiedykolwiek przez te 18 lat byli posłami lub senatorami. Skoro stanowione przez nich prawo i wybierani premierzy i ministrowie tak źle kierowali sprawami Narodu Polskiego, że teraz mamy poziom Produktu Krajowego Brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszący tylko 52% średniej krajów UE.
Najwyższy czas zacząć wymieniać tych zawodowych polityków reprezentujących w sejmie i senacie tylko siebie i swoje interesy na autentycznych przedstawicieli swoich wyborców. A autentycznymi przedstawicielami mogą być tylko ludzie którzy mieszkają wśród swoich wyborców i wśród nich pracują. Aby to osiągnąć trzeba wprowadzić powiatowe okręgi 2 mandatowe dla, co najmniej 360 posłów i okręgi wojewódzkie dla pozostałych 100 posłów oraz dla 100 senatorów. Zlikwidować instytucję posła zawodowego żyjącego wyłącznie z bycia posłem. Biura poselskie i senatorskie włączyć w struktury kancelarii sejmu ustalając stałą ich sieć w okręgach wyborczych w stałych miejscach nie związanych z siedzibami partii politycznych. Centralnie ustalać w drodze ustawy wynagrodzenia i wymagania kompetencyjne dla pracowników biur poselskich a posłom pozostawić tylko swobodę zatrudniania osób spełniających wymogi kompetencyjne w postaci posiadania stosownego wykształcenia i umiejętności praktycznych niezbędnych do pracy na tych stanowiskach. Zaoszczędziło by się wiele na tym, że teraz co kadencja trzeba od nowa urządzać biura poselskie, kupować meble, komputery itp. A centralne ustalanie wynagrodzeń zapobiegałoby w dużym stopniu nadużyciom w postaci zatrudniania za coś innego niż za pracę. Oczywiście poseł i senator mógłby mieć w biurze wielu wolontariuszy wspomagających Go i wielu asystentów społecznych.
Poseł powinien mieszkać w swoim okręgu wyborczym lub w nim pracować i mieszkać w województwie, w którym znajduje się okręg a senator powinien mieszkać w województwie, w którym jest wybierany. Posłowie i Senatorowie powinni otrzymywać tylko zryczałtowane zwroty kosztów związanych z pełnieniem funkcji zwolnione z podatków i składek ZUS natomiast powinni być przez kancelarię sejmu lub senatu ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków, zachorowań i utraty zdolności do wykonywania pracy oraz powinni posiadać takie same ubezpieczenie zdrowotne jak wszyscy obywatele.
Partie polityczne i koalicyjne komitety wyborcze powinny otrzymać taką dotację z budżetu na każdy rok jakie było ich procentowe poparcie społeczne w ostatnich wyborach parlamentarnych. A o wysokości środków na dotacje dla partii politycznych zadecydować powinni wprost wyborcy w ten sposób, że każdy wyborca który wziął udział w wyborach to 1 złoty na dotacje dla partii. Jeżeli do wyborów poszłoby np. 17 mln wyborców to roczna pula do podziału pomiędzy partie powinna wynieść 17 milionów, jeżeli tylko 8 milionów poszłoby do wyborów to do podziału, co rocznie byłoby tylko 8 milionów złotych. Obywatele mogliby wtedy świadomie decydować o pójściu do wyborów bo to oprócz głosów przekładało by się wprost na wysokość dotacji dla Partii wystawiającej swoich kandydatów,którą wyborca popiera. W wyborach prezydenckich i samorządowych nie byłoby takiej zależności bo nie trzeba dotować kandydatów na prezydenta lub do samorządu lokalnego.
skomentuj

Najnowsze wpisy