Forum Polityka, aktualnościKraj

Rok po tragedii. Obeliski, tablice, ulice

Rok po tragedii. Obeliski, tablice, ulice

Money.pl / 2011-04-01 10:13
Komentarze do wiadomości: Rok po tragedii. Obeliski, tablice, ulice.
Wyświetlaj:
borek34 / 2011-04-01 12:05
historia uczy że my nie zapominamy, więc to przeniesie się na następne pokolenia, bez dwóch zdań! Rok rocznie będą tematy ulic imienia..., posągów przed pałacem prezydenckim, że ta tablica nie w tym miejscu itp.
tesa1959 / 2011-04-01 10:13 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
To wszystko mało, nic nie znaczy.Musi być KRZYŻ na Krakowskim Przedmieściu. O próżności ludzka !!!
Botycki / 178.42.25.* / 2011-04-01 10:19
Jaka próżność?! Z tego co zauważyłem, to mam do czynienia z katechetą. To katecheta nie wie, czego symbolem jest krzyż???
tesa1959 / 2011-04-01 10:31 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Krzyż jest symbolem zwycięstwa nad złem i śmiercią. Gdyby tu chodziło o Krzyż, to ok, ale tu chodzi o wieczne zadymy. Przecież Krzyż jest. Został przeniesiony do kościoła. Dopóki stał na Krakowskim Przedmieściu, zadymy były ciągle - teraz co miesiąc. Ludzie mogą przez 29 - 30 dni normalnie żyć i nie byc narażonym na wieczny tło i hałas.
Botycki / 178.42.25.* / 2011-04-01 10:53

Krzyż jest symbolem zwycięstwa nad złem i śmiercią.

A to ciekawe. Bo mnie uczono, ze Krzyż to symbol męki i śmierci Pańskiej.
Przecież Krzyż jest. Został przeniesiony do
kościoła.

No własnie. Jakim prawem. Ten krzyż powinien znajdować się pod Pałacem Namiestnikowskim, gdyż ŚP Prezydent Lech Kaczyński własnie tam sprawował swój urząd. Był też gorliwym praktykującycm katolikiem i zginął męczeńską smiercią za prawdę. W 33 roku n.e. ktoś inny zginął podobnie i za to samo - zgadnij kto. A ten krzyż, co został przeniesiony do kościoła to został przeniesiony cichaczem w srodku nocy, po złodziejsku.

Ludzie mogą przez 29 - 30 dni normalnie żyć

Nie będziemy mogli normalnie żyć dopóty, dopóki zbrodniarze smoleńscy nie poniosą konsekwencji swoich zbrodni.

nie byc narażonym na wieczny
tło i hałas.

Są tacy, którzy są w stanie się poświęcić i jednak znosić ten tłok i hałas ze względu na szczytny cel, którym jest obnażenie prawdy o Smoleńsku. A jak komuś to przeszkadza, to w każdej aptece mozna kupić zatyczki do uszu.
Pyclik / 77.236.7.* / 2011-04-01 23:03
O kim w swoim tekście mówisz "MY"?
Np tutaj: "Nie będziemy mogli normalnie żyć ..."
Sądzę, że o pisiorach i różnych smoleńskich wariatach?
ździcho / 77.254.229.* / 2011-04-01 23:07
On miał na myśli tzw. "prawdziwych Polaków" zapewne.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX / 89.25.186.* / 2011-04-01 11:55
>>urząd. Był też gorliwym
praktykującycm katolikiem i zginął męczeńską smiercią za prawdę. W 33 roku n.e. ktoś inny
zginął podobnie i za to samo - zgadnij kto.>>

SANTO SUBITO !!! :p:p:p
tesa1959 / 2011-04-01 11:18 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

Bo mnie uczono, ze Krzyż to symbol męki i śmierci Pańskiej.

To też prawda, ale jak widać, niewiele z tej nauki skorzystałeś. Krzyż jest też symbolem miłości i przebaczenia, bezwarunkowego przebaczenia.
Jakim prawem. Ten krzyż powinien znajdować się pod Pałacem
Namiestnikowskim,

Krzyż w żadnym wypadku nie może być kartą przetargową, gdyż jest Jego profanacja.
A
ten krzyż, co został przeniesiony do kościoła to został przeniesiony cichaczem w
srodku nocy, po złodziejsku.


Nie wiesz dlaczego? Miało być oficjalnie, z całą oprawą, ale nie było na to zgody zadymiarzy (inaczej nie można nazwać, bo nie chcę nazwać fanatykami)
. A jak komuś
to przeszkadza, to w każdej aptece mozna kupić zatyczki do uszu.

No właśnie, cz\y dlatego Jezus poniósł śmierć na Krzyżu, aby dzisiaj ludzie pałali taką nienawiścią i nie liczyli się z uczuciami innych?"Moje musi być na wierzchu, nieważne za jaką cenę"?
Niewiele wyniosłeś z lekcji religii. Albo miałeś katechetę "olewusa" lub fanatyka (tacy też są) , albo byłeś obecny na katechezie tylko ciałem.
Botycki / 178.42.15.* / 2011-04-01 15:42

bezwarunkowego przebaczenia.

Przebaczyłabyś bezwarunkowo komuś, kto wymordowałby Ci całą rodzinę i jescze się z tego śmiał grożąc, że i Ciebie niedługo zabije? Nie sądzę.

Krzyż w żadnym wypadku nie może być kartą przetargową,

Jaka znowu katra przetargowa? Krzyż postawiono w miejscu, gdzie wcześniej urzędował prezydent. Gdyby go nie zabito, urzędował by tam dalej, a nie moskiewski uzurpator Komorowski. Potem w tym miejscu miał stanąć pomnik ku czci poległego prezydenta.

cz\y dlatego Jezus poniósł śmierć na Krzyżu, aby dzisiaj ludzie
pałali taką nienawiścią i nie liczyli się z uczuciami innych?"

No właśnie. Do prezydenta Kaczyńskiego od lat niektórzy pałali taką nienawiścią, która w efekcie zaowocowała bestialską zbrodnią, wymordowaniem 96 osób.

Moje musi
być na wierzchu, nieważne za jaką cenę"?

Nie: "moje musi być na wierzchu" tylko: "prawda misi być na wierzchu". A ceny nikt nie chce zbyt wielkiej. Chodzi tylko o przykładne ukaranie spiskowców i zbrodniarzy.
Pyclik / 77.236.7.* / 2011-04-01 23:05
No to powieś się pan, panie Botycki!
tesa1959 / 2011-04-01 16:06 / Tysiącznik na forum i pełna kultura


Przebaczyłabyś bezwarunkowo komuś, kto wymordowałby Ci całą rodzinę

Tak, przebaczyłabym. Przebaczenie to nie zapomnienie, to jest brak chęci zemsty.
Krzyż postawiono w miejscu, gdzie wcześniej
urzędował prezydent

Z całym szacunkiem, ale prezydent urzędował w pałacu, a nie obok pomnika księcia Józefa Poniatowskiego, a prezydent z małżonką jest patronem wielu publicznych obiektów i widnieją na różnych tablicach pamiątkowych. Mieli też królewski pogrzeb na Wawelu, więc o co jeszcze chodzi?
moskiewski uzurpator Komorowsk

jakim prawem nazywasz w ten sposób demokratycznie wybranego prezydenta? To nie był mój kandydat przed katastrofą (Kaczyński też nie), ale po katastrofie nie było alternatywy.
Do prezydenta Kaczyńskiego od lat niektórzy pałali taką
nienawiścią, która w efekcie zaowocowała bestialską zbrodnią,

Czy tego samego życzysz obecnemu prezydentowi? Poprzednio głosowałam na śp. Lecha Kaczyńskiego(a nie był moim wymarzonym kandydatem) , bo w trakcie debaty z Tuskiem to on był oazą spokoju i rozsądku. Zawiodła się na nim, ale nie uważam do dzisiaj, że Tusk byłby lepszym prezydentem. Czasem trzeba wybierać mniejsze zło.
Gdyby to rzeczywiście była zbrodnia dokonana na prezydencie, to wyjaśnij mi: nie było innej okazji do tego, aby go zlikwidować? Trzeba było śmierci tylu zupełnie niezwiązanych z polityką? To jest chore rozumowanie.
"prawda misi być na
wierzchu". A ceny nikt nie chce zbyt wielkiej. Chodzi tylko o
przykładne ukaranie spiskowców i zbrodniarzy.

czyli kogo konkretnie?
Domowy telefon / 80.53.129.* / 2011-04-07 21:22
Odkąd pamiętam a żyję dość długo to cały czas słyszę o wojne, prześladowaniach, powstaniach,morderstwach,nieszczęściach jakie spotykały (.. ją) nas ciągle.Może czas skończyć z rozliczeniami i MARTROLOGIĄ i żyć NORMALNIE ciesząc się z tego co prznosi nam nowy dzień ?
Domowy / 80.53.129.* / 2011-04-07 21:21
Odkąd pamiętam a żyję dość długo to cały czas słyszę o wojne, prześladowaniach, powstaniach,morderstwach,nieszczęściach jakie spotykały (.. ją) nas ciągle.Może czas skończyć z rozliczeniami i MARTROLOGIĄ i żyć NORMALNIE ciesząc się z tego co prznosi nam nowy dzień ?
Vladislav / 80.53.129.* / 2011-04-07 21:20
Odkąd pamiętam a żyję dość długo to cały czas słyszę o wojne, prześladowaniach, powstaniach,morderstwach,nieszczęściach jakie spotykały (.. ją) nas ciągle.Może czas skończyć z rozliczeniami i MARTROLOGIĄ i żyć NORMALNIE ciesząc się z tego co prznosi nam nowy dzień ?
ździcho / 77.254.229.* / 2011-04-01 17:27

czyli kogo konkretnie?

Cierpliwości. To się okaże w dniu 10 kwietnia. Jeżeli ktoś w tym dniu nie będzie demonstrował na Krakowskim Przedmieściu, ten spiskowiec i zbrodniarz!
Teraz serio:

jakim prawem nazywasz w ten sposób demokratycznie wybranego
prezydenta?

Oczywiście Botycki przesadził, ale kiedyś to już wałkowaliśmy. Jaki procent wpływu wyborcy moga mieć na to, kto zostanie wyłoniony, skoro wybory odbywja się w dwóch turach i to jeszcze przy "zmasowanym ostrzale sondażowym"? Mniej niż 1%!

Poprzednio głosowałam
na śp. Lecha Kaczyńskiego(a nie był moim wymarzonym kandydatem)

Abstrahując już od mojej dużej sympatii dla Twojej osoby, ta Twoja cecha wkurza mnie najbardziej: "Nie pasował mi, ale na niego zagłosowałam". Uogólniając, trzeba by to ująć tak: "Zrobiłam, to czego nie chcę." Czy za pięć lat znowu zrobisz to, czego nie chcesz? Nie mogę pojąć, jak to jest, ze człowiek, który na ogół samodzielnie myśli, podejmuje większość trafnych decyzji, dobrze wychował dzieci itp. w niektórych sytuacjach zachowuje się jak zdalnie sterowany robot: "Zagłosowałam, na tego co nie chcę". Mnie się to kłoci z rozumem i wolna wolą, tak robią maszyny.

Czasem trzeba wybierać mniejsze zło.

Dlaczego jak bezwolna maszyna powtarzasz ten slogan? Przecież wiesz doskonale, że nie ma czegoś takiego jak "mniejsze zło". Jako teolog wiesz przecież że dobro to dobro a zło to zło i matematyka nie ma tu nic do rzeczy (jedna czwarta dobra i trzy czwarte zła = mniejsze zło). Slogan: "Mniejsze zło" z pewnościa wymyslił ktoś, kto kiedyś chciał uniknąć kary za swój nikczemny czyn, chciał się wywinąć. Nie jesteśmy zobowiazani do bezmyślnego powtarzania tego, jezeli posiadamy rozum. Jezedli jednak będziemy nadal tak robić, to wywindujemy wielu łotrów na piedestały poprzez pójście owczym pędem do urn ze wzgledu na "mniejsze zło", a oni będa się śmiali z nas - zaprogramowanych
durniów.

Gdyby to rzeczywiście była zbrodnia dokonana na prezydencie, to
wyjaśnij mi: nie było innej okazji do tego, aby go zlikwidować?

A to już okrucieństwo z Twojej strony w stosunku do Botyckiego. Jednym cięciem pozbawiasz go jedynej pożywki do nienawistnego splendoru. On by się obraził, gdyby prezydenta otruto. Przecież truje się zwykłych ludzi. Prezydenta należy uroczyście zdetonować w Rosji z całym samolotem! :)
tesa1959 / 2011-04-01 18:46 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

"Zagłosowałam, na tego co nie chcę". Mnie się to kłoci z
rozumem i wolna wolą, tak robią maszyny.

Właśnie, to wałkowaliśmy. Głosowanie uważam za swój obywatelski obowiązek i mniejsza o dwie tury, miałam nadzieję, że pomogę wybrać (moim zdaniem) mniejsze zło i nie czepiaj się tego "sloganu". Innego wyjścia nie miałam i nie mów mi, że miałam - nie głosować. To nie jest wyjście, moim zdaniem, ale umywanie rąk (raz umyłam ręce, gdy był Wałęsa i Tymiński i dobrze, że przeszedł Wałęsa, bo gdyby7 było inaczej, nigdy bym sobie nie wybaczyła). Chyba zdajesz sobie sprawę do czego mógłby doprowadzić Tymiński - ludzie mu bardzo wierzyli. Gdyby nie ta konferencja prasowa, do której nie był przygotowany i nie rozumiał pytań, nie pomogłoby wyciąganie najcięższych dział.
Masz rację, że zło jest złem, ale wybacz może zbyt brutalne porównanie: tak samo ocenisz zabójstwo z poćwiartowaniem zwłok i połamanie żeber w wyniku pobicia?


Prezydenta należy uroczyście zdetonować
w Rosji z całym samolotem! :)

nie mów, Botycki ma coś wspólnego z talibami? :)
ździcho / 77.254.229.* / 2011-04-01 19:44

Głosowanie uważam za swój obywatelski
obowiązek i mniejsza o dwie tury

Musiałem to przeoczyć, gdy dyskutowalismy wcześniej. To tłumaczy wszystko. W koncu to tylko raz na pięć lat popełnia się tylko jedną bezrozumna decyzję bez wnikania w ewentualne skutki. Coś, co nazywamy obowiązkiem obywatelskim całkowicie wykracza poza jakieś analizy umysłowe. Obowiazek to obowiazek. Robi się tak, bo inni tak robią. Teraz rozumiem.
tak samo ocenisz zabójstwo z poćwiartowaniem zwłok
i połamanie żeber w wyniku pobicia?


Tak. Intencją obu działań było wyrządzenie komuś zła. Z tym, ze ofiara pierwszego działania miała mniej szczęścia. Takie pytania mozna by mnozyć. Ja zadam takie co jest mniejszym złem: Jak pięć żeber złamie mi jakiś zwykły oprych, czy jak pięć żeber złamie mi słynny Andrzej Gołota. Oberwać od sportowca to mniejsze zło?
tesa1959 / 2011-04-01 19:54 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Gołota nie będzie się z Tobą bił.
Intencją obu działań było wyrządzenie komuś zła. Z tym,
ze ofiara pierwszego działania miała mniej szczęścia.

To znaczy, że za oba czyny powinna grozić taka sama kara?
Wyobraź sobie, że jeśli zagłosuję na tzw. mniejsze zło i tym samym uratuję kilka tysięcy ludzi przed skrajnym ubóstwem, , a gdy zabraknie mego głosu i przejdzie uważane przeze mnie większe zło, to jest naiwne?(to taki przykład z sufitu, bo nie twierdzę, że swoim głosem to uczyniłam).
Czy uważasz, że głosując na obecnego prezydenta zrobiłam źle? Byłoby lepiej, gdybym ja i brakująca liczba osób do wygrania Jarosława zagłosowała inaczej, albo wcale, byłoby lepiej? spokojniej? ludzie mniej skakaliby sobie do oczu?
ździcho / 77.254.229.* / 2011-04-01 20:34

Gołota nie będzie się z Tobą bił.

Nie o to mi chodziło. To jest przykład. Gdybym został przez niego pobity, sąd uznałby, ze to mniejsze zło, bo on jako sportowiec jest moralnie uprawniony.

To znaczy, że za oba czyny powinna grozić taka sama
kara?

Oczywiscie ze nie. Ja mówię, że to jest zło i tamto jest zło. Są dwie ofiary tego zła. Jedna z nich jest śmiertelna. Jezeli ja zrezygnuję z poćwiartowania kogoś i tylko połamię mu zebra to znaczy, ze popełniłem mniejsze zło i ofiara nie powinna mieć do mnie żalu, tylko być mi wdzięczna, ze łaskawie odstąpiłem od poćwiartowania jej? A kary - oczywiście -jedne sa większe, drugie mniejsze. Tyle, ze rzadko zdarza się by którakolwiek kiedykolwiek była współmierna do wyrządzonego zła.

Wyobraź sobie, że jeśli zagłosuję na tzw. mniejsze zło i
tym samym uratuję kilka tysięcy ludzi przed skrajnym
ubóstwem, , a gdy zabraknie mego głosu i przejdzie
uważane przeze mnie większe zło, to jest naiwne?

Dokładnie tak. Nie jesteś wizjonerem i nie wiesz co ten ktoś zrobi przez następne pięć lat. Spójrzmy tylko na samych prezydentów Polski od roku 1990: Wałęsa, Kwaśniewski, Kaczyńscy. Przecież to są źli ludzie.
Czy uważasz, że głosując na obecnego prezydenta zrobiłam
źle?

Tak. Komorowski to zły człowiek.
Byłoby lepiej, gdybym ja i brakująca liczba osób do
wygrania Jarosława zagłosowała inaczej, albo wcale,
byłoby lepiej?

Byłoby tak samo źle, gdybyś oddała głos na jego kontrkandydata. Oni wszyscy są złymi ludźmi. Ktoś kto posiada ludzkie cechy nie pcha się do ciemiężenia narodu. A gdybyś nie zagłosowała wcale, nie miałabyś na sumieniu draństw, które taki bydlak wyrzadzałby swojemu ludowi.
tesa1959 / 2011-04-01 20:59 / Tysiącznik na forum i pełna kultura


Oczywiscie ze nie. Ja mówię, że to jest zło i tamto jest
zło

Ależ ja też tak samo uważam.
Jezeli ja zrezygnuję z poćwiartowania kogoś
i tylko połamię mu zebra to znaczy, ze popełniłem
mniejsze zło i ofiara nie powinna mieć do mnie żalu,
tylko być mi wdzięczna, ze łaskawie odstąpiłem od
poćwiartowania jej?

Wiesz dobrze, że nie chodzi o wdzięczność za darowanie życia. Chodzi o skutek wyrządzonego zła - większy i mniejszy, a więc analogicznie zło większe, gdy zostaje ktoś pozbawiony życia ze szczególnym okrucieństwem i mniejsze, jeśli zostanie pobity i połamane żebra, które nie powodują utraty życia, a może nawet odzyskać zdrowie.
Wałęsa,
Kwaśniewski, Kaczyńscy. Przecież to są źli ludzie.


Komorowski to zły człowiek.

Jesteś pewien? Bo ja nie. Wiem, że np. Kwaśniewski, chociaż postkomunista, był prezydentem ponad podziałami. Wiem to od kapelana w kaplicy prezydenckiej, który później był u nas proboszczem wojskowej parafii i jego prezydentura na to wskazywała. Ja staram się nie określać ludzi: źli - dobrzy. Każdy człowiek ma skłonności do zła, a prezydent w Polsce nie ma wielkiej władzy. Kwaśniewski potrafił dogadać się z rządami lewicowymi i prawicowymi. Dlaczego Kaczyński to zły człowiek? To jest nieszczęśliwy człowiek, zakompleksiony i dlatego tak się zachowuje, jak się zachowuje. Dlaczego Wałęsa to zły człowiek? Potrafił się pojednać z Kwaśniewskim po śmierci Jana Pawła II, a przecież chciał mu podać nogę. Po prostu brakowało mu kultury. Jednak po latach wyrobił się, bo słuchał doradców, a nie miał kompleksów. Dziś nie jest już ta zacietrzewiony.
A gdybyś nie zagłosowała wcale, nie miałabyś na
sumieniu draństw, które taki bydlak wyrzadzałby swojemu
ludowi.

Sumienie mam czyste. Wypełniłam obywatelski obowiązek i uważam, że obecny prezydent poza kilkoma głupimi wpadkami całkiem dobrze sobie radzi. Coraz mniej słucha Tuska, a już na pewno nie ma w nim goryczy i nienawiści. Nie mogłam inaczej głosować, bo mój kandydat zginął w katastrofie smoleńskiej i nie był to urzędujący wówczas prezydent.
malusieńki / 95.49.191.* / 2011-04-01 17:34
Ciekawa dyskusja, szkoda tylko, że bezcelowa.
ździcho / 77.254.229.* / 2011-04-01 17:45
Nie jesteśmy zobowiązani do realizacji TWOICH celów "malusieńki".
ździcho / 77.254.229.* / 2011-04-01 21:26

Chodzi o skutek wyrządzonego zła - większy i
mniejszy, a więc analogicznie zło większe, gdy zostaje
ktoś pozbawiony życia ze szczególnym okrucieństwem i
mniejsze, jeśli zostanie pobity

Więc trzymając się tej retoryki można stwierdzić, ze połamanie komuś żeber to większe dobro, bo poćwiartowanie go to mniejsze dobro. Ale to tak nie działa. Ważne są intencje.
A Wałęsa, Kwaśniewski i Kaczyński przyzwolili na szaber i defraudację mienia państwowego, a przy okazji poustawiali finansowo swoje rodzinki, nierzadko kosztem wypędzenia innych ludzi na bruk i do przytułków. Przyzwalali też na sztucznie utrzymywaną nędzę i bezrobocie. Dwaj ostatni wysyłali żołnierzy do Iraku i Afganistanu, by tam mordowali ludzi. A Komorowski też nie jest lepszy. Różni się od poprzedników jedynie tym, ze jeszcze nie poparł jak dotąd działań wojennych polskiego wojska za granicami naszego kraju. Przepraszam, ale ja nie potrafię dostrzec dobra w kimś kto celowo i świadomie wyrządza krzywdę masom ludzi dla własnych korzyści. Jedynym narzędziem do obrony przed nimi jest znajomość Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. A ludzie, o których rozmawiamy świadomie, z pełna premedytacją ja łamią.

Najnowsze wpisy